Bir Film Nasıl Çekilir? ‘Film Çekmek: Yönetmenler İlk Filmini Anlatıyor’ Yayımlandı

Yönetmen ve yazar Soner Sert’in kitabı ‘Film Çekmek: Yönetmenler İlk Filmini Anlatıyor’, 14 yönetmenin film yaratma ve çekme sürecine dair merak edilenlere ışık tutan söyleşilerden oluşuyor.

000 sonrası ilk filmlerini yapan ve ulusal veya uluslararası festivalde yaptığı filmlerle ödüller alan 14 yönetmenin ilk filmlerine dair kuramsal, estetik ve mali konuların konuşulduğu bir dizi söyleşiden oluşan kitap, H2O Yayınları etiketiyle raflardaki yerini aldı.

Kitap; büyük çoğunluğu 2016–2017 yılında Gazete Duvar’da yer alan söyleşilerin, güncel siyasetten biçimsel sanata, filmin maliyetini karşılamaktan sansüre dair pek çok konunun derinlemesine konuşulduğu uzun ve ayrıntılı sürümlerini içeriyor. Ayrıca gazete de yayımlanmayan röportajlar da kitapta kendine yer buluyor.

“Bir film nasıl çekilir? Nereden esinlenilir; fikir, yönetmenin zihnine nasıl düşer? Yapımcının yeri neresidir? Senarist konuyu nasıl biçimlendirir? Nasıl projelendirilir? Ekip oluşturmak? Oyuncu seçimi? Mekân ve set tasarımı? Çekim süreci? Montaj? Dağıtım? Filmi seyirciyle buluşturmak?
Film çekmenin sihirli bir yolu, şaşırtıcı bir formülü, mucizevi bir yöntemi yok. Film emek ister, kurgu gerektirir ve her şeyden önce bir anlatıcı ve anlatılacak öykü.”

‘Ses’, ‘Baba’, ‘Hasta Bakıcı’ gibi filmleriyle çeşitli ödüller kazanan yönetmen Soner Sert, kitabında kendisi gibi ‘anlatacak bir öyküsü olan anlatıcılar’ın film çekme deneyimlerini okuyucuyla buluşturuyor.

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.