Bir Gencin Değişmeyen Dönüşümü: Just Jim

İngiliz oyuncu Craig Roberts’ın ilk yönetmenlik deneyimi olan ve çekimleri Galler’de tamamlanan Just Jim, başrollerini Craig Roberts ve Emile Hirsch paylaştığı bir gençlik filmi olarak 15. İf Bağımsız Filmler Festivali’nde gösterilmişti.

Bir-Gencin-Değismeyen-Donusumu-Just- Jim-1

Richard Ayoade’nin yönetmeliğini üstlendiği Submarine (2010) filmiyle tanıdığımız Craig Roberts yani Jim, filmde yine henüz liseye gitmekte olan ailesiyle ve arkadaşlarıyla ilişkisi kopuk, yalnız bir ergen olarak karşımıza çıkmaktadır.

Bir-Gencin-Değismeyen-Donusumu-Just- Jim-2

Bir-Gencin-Değismeyen-Donusumu-Just- Jim-3

Okulda öğle yemeklerini dahi yalnız yiyen, okul sonrasını ise ya odasında tek başına ya da köpeğiyle yürüyüş yaparak geçiren Jim, âşık olduğu kızın onu fark etmemesi ve köpeğinin kaybolmasıyla daha da büyük bir yalnızlığın içerisine sürüklenmektedir. Bu sırada Jim’in anne ve babası arasındaki kopuk ilişkinin de karakteri üzerindeki yansımalarının seyirciye aktarılmasında başarılı olduğunu düşünüyorum.

Bir-Gencin-Değismeyen-Donusumu-Just- Jim-4

Filmin ilerleyen dakikalarında Emile Hirsch’in canlandırdığı, onun tam zıt karakterinde olan yakışıklı, cool ve Amerikalı Dean karakterinin bir gün komşuları olmasıyla Jim, yalnızlıktan kurtulmanın ve popüler bir hayat yaşamanın sırlarını öğrenmeye başlar.

Bir-Gencin-Değismeyen-Donusumu-Just- Jim-5

Dean’dan aldığı popülerlik dersleriyle kendisini ezik gören arkadaşları karşısında nasıl durması ve kızlarla nasıl iletişim kurması gerektiğini öğrenmeye başlayan Jim için, tabii ki her şey bu kadar kolay olmayacaktır.

Bir-Gencin-Değismeyen-Donusumu-Just- Jim-6

Bir-Gencin-Değismeyen-Donusumu-Just- Jim-7

Bir-Gencin-Değismeyen-Donusumu-Just- Jim-8

Bir-Gencin-Değismeyen-Donusumu-Just- Jim-9

Filmin ilk yarısında tüm bunlara şahit olurken, ikinci yarısında Dean karakterinin ardındaki gerçeğin ortaya çıkmasına ve Jim’in hayatını, ailesiyle ve arkadaşlarıyla olan ilişkisini nasıl alt üst etmeye çalıştığına ve yaşanan ikilemlere şahit oluyoruz.

Bir-Gencin-Değismeyen-Donusumu-Just- Jim-10

Çekimleri 2015’te tamamlanan filmde bir anda kendinizi ikilemlerin, yalnızlığın ve gerçek üstü hallerin içerisinde buluyor, uzun süre etkisinde kalıyorsunuz. Filmi kara komedi tarzında sürreal bir biçimde işleyen ve oynarken bizi kendisine fazlasıyla inandıran Craig Roberts’a filmi izleyen herkesin hayranlık duyacağını düşünüyorum. Size de çok beklemeden bu güzel filmi izlemenizi tavsiye ediyorum. Şimdiden iyi seyirler.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.