Bir Köy Sokağında Açılan ‘Sıra Dışı’ Uluslararası Resim Sergisi!

Niğde’nin Yeşilburç köyünde ‘Bir Grup Uluslararası Sanatçının Sıra Dışı Etkinliği’ adıyla köy sokağında resim sergisi açıldı.

Ressam Safa Büte’nin küratörlüğünü yaptığı sergi, Art Niğde International ve Narrative Movments-Hindistan sanat merkezleri ortaklığıyla gerçekleştirildi. Sergide, 17 ülkeden 42 sanatçının eserleri yer alıyor.

Tarihi Hamam civarında bulunan ağaçlara, kapılara, evlerin ve ahırların duvarlarına asılan resim ve serbest çalışma tabloları, köylüler tarafından ilgiyle karşılandı.

Büyük şehirlerde yaşayan insanların sergi gezme imkanı varken, kırsalda yaşayanlara bu imkanın sunulmadığını ve sunulması gerektiğini belirten ressam Safa Büte, sergi hakkındaki düşüncelerini ‘Birkaç yıl önce Hindistan’da bir etkinlik düzenlendi, kerpiç duvarlara resimler asmışlardı. Çok güzel bir etkinlikti. Aynı zamanda Narrative Movments-Hindistan sanat merkezinin Türkiye’deki temsilcisiyim. Orada düzenlenen sokak sergisini Türkiye’de gerçekleştirmek istediğimi söyledim. Şimdi Hindistan’daki grupla benim kurmuş olduğum Art Niğde International sanat merkezi ile birlikte gerçekleştiriyoruz. Amacımıza da ulaştık, ilk denemeydi. 17 ülkeden 42 sanatçının çalışması yer alıyor. Bunlar çağdaş sanatçılar, günümüzün sanatçıları. Çok değişik ülkelerden var. Kore’den tutun Moldova, Yunanistan, Rusya gibi. Türkiye’den de 10 sanatçı arkadaşımızın eseri var.’ sözleriyle ifade etti.

Köy sakinlerinin büyük ilgi gösterdiği ve duydukları memnuniyeti dile getirdikleri sergi, kentin diğer köylerinde de taşınacak.

koy-sergisi

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.