Bir Kültür Çatışması: Marsilya

Fransa’nın en büyük ikinci şehri olma özelliğine sahip olan Marseille (Marsilya) sizi bir kültür karmaşasının içine davet ediyor. Şehir bir ticaret merkezi olması sebebiyle özellikle Afrika’dan fazlasıyla göç alarak bir kültür karmaşasına dönüşmüş. Ara sokaklarından birinde kaybolduğunuzda kendinizi Fransa’da değil, bir Arap şehrinde zannedebilirsiniz. Binlerce turist, sıcak hava, göçmen kültürler ve yoğun tarihiyle bu şehir sizlere yaşama sanatını sunuyor.

bir-kultur-catismasi-marsilya (2)

Marsilya kötü şanıyla bilinen bir şehir; suç oranları, uyuşturucu ve göçmen sayısıyla yabancıların gözünü korkutabiliyor. Her büyük şehirde olduğu gibi burada da biraz tehlikedesiniz. Ancak bir kere kendinizi şehrin harmonisine kaptırdıktan sonra yıllardır orada yaşıyormuş gibi hissedeceksiniz. Bir sokakta Arap kültürünü yaşayıp, bir adımla Fransa’ya çıktığınızı görmek artık garip gelmeyecek. İlk bakışta yabancı ve tehlikeli görünen bu insanlar artık gözünüze bir kültür cümbüşü olarak görünecek. Fark edeceksiniz ki Marsilya size bir hayat tecrübesi sunuyor.

bir-kultur-catismasi-marsilya (3)

Gördüğünüz üzere Marsilya, sokaklarında kaybolabileceğiniz bir yer değil ama maceracı ruhunuzu şehrin göbeğinde bile bulacağınız bir yer. Herkesin zevkinin bir ucundan tutan bir şeyler var burada; eski Roma yerleşim alanları, 24 adet müzesi, 42 adet tiyatrosu, sahilleri, mimarisi, katedral ve pazarlar…

Şehri panoramik olarak görmek ve biraz soluk almak için ilk durağımız; Basilique Notre Dame de la Garde. İkinci durağımız; MuCEM. Burası Akdeniz’in tarihi, kültürü ve kalıntılarına adanmış bir yer. MuCEM üç bölgeye ayrılmış 40,000m2  bir alan. Burada geçirdiğiniz zamanın sonunda girişteki merdivenlere yaslanarak Vieux Port(Eski Liman)’ı panoramik olarak seyredebilirsiniz.

Evet, gelelim uzun bir keşif gününün ardına; Vieux Port’da bir restoranda oturarak Bouillabaisse yeme vakti. Bouillabaisse bir çeşit balık çorbası ve Marsilya’nın ünlü yemeklerinden biri. Her ne kadar Fransız mutfağının zenginliklerini size sunsa da bu şehir, kendine ait mutfağı çok da zengin değil. Ancak sizi Türkiye’ye yakın hissettirecek bir şeyi var; Pastis.

Pastis

Pastis anason ile yapılan yerel bir içki. Rasgele oturduğunuz bir barda bardağı 1 €’ya bulabilirsiniz.

Bouillabaisse

Şehrin en güzel yanlarından biri de tüm bu kültür çatışması içinde bir doğa kaçışı bulunması. Özellikle son yıllarda çok popüler hala gelen ve doğal koruma altında olan Marsilya Milli Parkı’nda doğayla iç içe bir yürüyüş yapma şansınız da var. Ancak, bölgeye otobüs girişleri, belirli yerlere kadar sınırlandırılmış halde.  Yazın sıcak havanın etkisiyle biraz ter döktürse de bu yürüyüş sonucuna değen bir yolculuk bu, zira “Les Calanques” nun kristal berrak suyunda yüzme ve bu manzara eşliğinde piknik yapma şansınız var.

bir-kultur-catismasi-marsilya (6)

Marsilya size ilk andan itibaren ‘Hoş geldin!’ diyor. Bu şehrin sokaklarında yürürken hayatta hissediyorsunuz. Burası neredeyse sizi sanat ve kültürü ile çarpıyor. Köşe başında duran bir bina bile size şehrin tarihini gösteriyor. Kafelerden butiklere, katedralden limanına, Marsilya yaşama sanatını ve sevincini hissettiriyor.

bir-kultur-catismasi-marsilya (7)

Vieux Port’tan Bir Gece Görüntüsü

bir-kultur-catismasi-marsilya (8)

bir-kultur-catismasi-marsilya (9)

Güntülü Akkaş

Hacettepe Üniversitesi Fransız Dili ve Edebiyatı bölümü öğrencisi. Maceraperest bir sanat aşığı.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.