Bir Mantar Seyyahı / Jilber Barutçiyan

Mantarlar, birçoğumuz tarafından doğanın sivilcesi olarak adlandırılması nedeniyle pek de estetik bulunmazlar. Ancak mantarların da bildiğimizin çok ötesinde, dev bir dünyaları var ve bu dünyada keşfedilme durağındalar.

Morel (Kuzugöbeği) Mantarı

Mütecessis kelimesinin sözlükteki karşılığı diyebilirim Jilber Barutçiyan’a. Doğaya ve araştırmaya o kadar meraklı ki bunu bir hobiye dönüştürmüş hatta yaşam kaynağı, aşkı olmuş. 7 yaşında denizin altını merak edip dalmaya başlamış. 22’sinde dünyaya kuşbaşı bakmak için lisanslı paraşütçü olmuş. 23’ünde adeta Ferhat edasıyla dağlara vurulup lisanslı dağcılar arasına katılmış. Yer altında yaşam kaydırağından kaymak için mağaracılığa başlamış. 30’unda kadehindeki şarabın öyküsünü okumak için kurslara gidip uzmanlık belgesi almış.

Türkiye’de arkeoloji eğitimi aldıktan sonra İsviçre’ye gitmesiyle yabani mantarlarla tanışma serüveni başlıyor Jilber Barutçiyan’ın.

Bu hobisinin başlangıcını da esprili bir dille anlatıyor.
”Alp Dağları’nda balık tutmanın Saros’taki kadar zevkli olmadığını fark edince bir sonbahar günü ormana daldım. Çevre mantar toplayanlarla doluydu. Sohbet etmek istedim, tuhaf tuhaf baktılar. Çok ketumlar, meralarını birbirlerinden saklıyorlar. Dönüşte arkadaşımla karşılaştım. Topladıklarımı kontrol ettirmemi önerdi. Köydeki uzman teyze tüm mantarlarımı çöpe atıverdi. Meğer naylona konmazmış. Ertesi gün kitapçıya gittiğimde raf dolusu rehberle karşılaştım. Ardından bir mantar kulübüne üye oldum. Yani balık muhabbeti yapalım dedik, mantarcı olduk.”

İsviçre’de amatör olarak mantarcılığa başlayan Barutçiyan, İsviçre Sağlık Bakanlığı’nın onayından geçmiş bir “mikolog” yani mantar bilimci oldu. 3 yıldır mantar keşif turları düzenlemekte, rehber kitaplar kurmakta ve kulüpler düzenlemektedir.

 

Türkiye’de bir çok etkinlik düzenleyen mikolog, Türkiye’nin Mantarları adlı bir kitap da yazmış. Türkiye’nin Mantarları, okuyucuyu mantarların sürprizlerle dolu dünyasında bol resimli ve keyifli bir gezintiye çıkarıyor. Mantar tutkunları ve toplayıcıları için rehber olması dışında, doğanın gizlerini merak edenleri cezbedecek bilgiler barındırıyor.

Bakalım yediğimiz mantarlarda neler gizli…

Peki ya bilmediklerimiz? Adını hiç duymadıklarımız…

Ya da hakkında yanlış bildiklerimiz…

Okumadan geçmeyin:

Düşler Ülkesindeki Gerçekler / Lisa Toms

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.