Bir Mektup / Orhan Kemal

Türk edebiyatımızın ustalarından Orhan Kemal’in ilk gençliğinde başlayan kahvehane sevgisi bütün ömrünce sürmüştür. Arkadaşı, gazeteci Fikret Otyam’a yazdığı bir mektupta bu sevgisinin tanıklığı önümüze seriliyor.

 

Sevgili Fikret,

Sana, içinde işe ilgili olmayan, yani senden oradaki bir işim için tavassutunu rica etmeyen, gevezelik dolu mektuplar yazmak istiyorum, ama olmuyor.

Evet, yine iş ricası.

Ama bu seferki seni yormayacak: Açacaksın telefonu, Ahmet Küflü dostumuzu bulacaksın. İstanbul’a gelme işinin ne olduğunu sorduktan sonra, elindeki hikaye kitabı hakkında neler düşündüğünü öğreneceksin. Laf aramızda, basmak isterse çok sevineceğim. Sevincimin asıl sebebi, kırka yaklaşan kitaplarıma bir yenisinin ekleneceği falandan çok, anlıyorsun ya, telif ücretinin hemen bir cankurtaran simidi gibi elime geçivermesi.

Şayet basmayacaksa, adresime ya postalansın, ya da gelecekse… Haa, dur… Onunla İkbal Kahvesi’nde buluşmayı kararlaştırmıştık. İkbal halıcıya satıldı. Önümüzdeki Cuma günü çıkacak Yön’de ”İkbal Öldü” isimli bir mersiyemi okuyacaksın. Yani artık İkbal Kahvesi yok. Orhan Kemal’i oradan aramak diye bir mesele de kalmadı…

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.