Bir Öğrencinin Objektifinden: ‘Geri Dönüşüm’ ve ‘Göç Eden Kadın İşçiler’

Günümüzün önemli sorunlarından üçü. Çevre kirliliği, göç ve işsizlik. Çevre kirliliğinden geri dönüşüme geri dönüşümden göç ve kadın işçi konularına değinen lise öğrencisi Engin Günel, kendi objektifinden ‘konu özeti’ niteliği taşıyan fotoğrafları yayınladı.

Antalya’da yaşayan Lise öğrencisi Engin Günel, çevre politikaları üzerine yaptığı ve fotoğrafıyla anlatmaya çalıştığı projesinde; toplanılan geri dönüşüm malzemelerinin peşine düşmüşken dikkatini farklı konular çekmeye başlıyor ve objektifini farklı bir yöne kaydırıyor.

Geri dönüşüm fabrikalarına göçle gelip çalışmaya başlayan kadın işçiler Günel’in dikkatini çekiyor ve var olan durumu özetler nitelikte kareler ortaya çıkıyor. Genç sanatçı projesinde bir yandan geri dönüşümün serüveni hakkında yeterince bilinçli olup olmadığımızı sorgularken bir yandan da büyük umutlarla göç eden insanların aslında umdukları hayatları bulamadıklarını da gözler önüne seriyor.

‘Atığın Esrarengiz Yolculuğu’ diye adlandırdığı projesinde Günel, konunun düşünülenden fazla katmana sahip olduğunu ve konuya farklı açılardan bakılması gerektiğini düşünüyor.

İşte o fotoğraflar:

Saniye Kaya

Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi – Arkeoloji.
Sanat Karavanı Gündem Editörü.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.