Bir Ömürlük Misafir: Erkan Oğur

”Gerçek müzik saftır, onun için akıl gerekmez. O zaten tam ve kamildir. Zaman, mekan, kültür, millet, kişi, cins, bencillik, matematik, fizik, armoni kaygısı, doğruluk, yanlışlık ve ticaretten muaftır… Bilinmeyen zamanlardır, Dedem Korkut’tur, Bach’tır. Sendir, Bendir. Her yerdedir, yokluğu bile kendisidir. Ve birdir. Biz onu sadece keşfederiz.”

Erkan OĞUR

erkan-ogur (1)

Erkan Oğur, 17 Nisan 1954 tarihinde Ankara’da dünyaya gelir. Müzikle ilgilenmeye çocukluğunun geçtiği Elazığ’da, henüz 4 yaşında iken keman, flüt, bağlama ve cümbüş çalarak başlar. Erkan Oğur’u Halk Müziği icra etmesi konusunda teşvik eden ilkokul müzik öğretmeni ”İlkokulu bitirdiğinde bizim yörede çalmadığı saz kalmamıştı.” demiştir. Lise eğitimini Ankara’da tamamladıktan sonra ailesinin de yönlendirmesiyle Ankara Üniversitesi Fizik bölümünü kazanır ancak eğitimine Münih Üniversitesi Fizik mühendisliğinde devam eder.

erkan-ogur (3)

 ”İnsanın salt yaşantısı ve yapıp ettiklerinin doğayla uyumlu olduğu müddetçe başarıya erişme şansı vardır.”

Müzisyen olmak için 1973 yılında gitar öğrenmeye başlayan Erkan Oğur;  ”Kötü bir fizikçi olmaktansa orta derece bir müzisyen olmayı seçtim.” der. Türk ve Doğu Müziği seslerine olan ihtiyacından ötürü 1976 yılında ‘perdesiz klasik gitarı’ icat eder.

”Beste diye bir şey aslında yoktur, her şey duyduklarını taklit etme çabası sonucu ortaya çıkmıştır. Doğada duyduğumuz sesleri taklit eder dururuz ve adına beste deriz ama öyle bir şey yoktur. Belki ileride gerçek manada bir beste yapılabilir, tamamıyla saf ve özgün. Ve belki de ömrüm bunu duymaya yetebilir.”

erkan-ogur (4)

Almanya’dan döndükten sonra 1980 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi Türk Müziği Konservatuarı’nda Müzik Teorisi bölümüne girer ve 5 yıl sonra mezun olup askere gider. Döndükten sonra konservatuarda ud dersleri verir. Yine bu dönemde Erkan Oğur, hocalığın yanı sıra Fikret Kızılok, Bülent Ortaçgil ve İsmail Hakkı Demircioğlu gibi birçok değerli müzisyenin konserlerinde perdesiz gitarı ve sesi ile eşlik eder. Kişisel müzik çalışmalarına ağırlıklı olarak kopuz ya da dede bağlama, ud, e- bow, perdesiz gitar, klasik gitar, elektrogitar ve kendi sesini kullanarak devam eder. Bunlar haricinde daha birçok farklı enstrümanı da albümlerinde başarılı bir şekilde kullanır.

” Hakiki müzisyen doğuştan kamil ve tüm sesleri duyabilen bir kulağa sahip olan insandır. Enstrümana ihtiyaç duymaz. Çünkü müzik çalgı değildir. Zaten müzik başlayınca çalgı biter, çalgı başlayınca da müzik biter. Öyle bir ilişki vardır aralarında…”

erkan-ogur (5)

Perdesiz gitarı ile Almanya’da ‘Arayışlar’ isimli bir de albüm çıkarır.  1989 yılında Amerika’ya gider ve orada bulunan bazı Blues sanatçılarıyla çalışmalar ile perdesiz gitarı tanıtıp benimsetir. Erkan Oğur’un Almanya’ da çıkarmış olduğu albüm de yine aynı yerde liste başlarına tırmanır. Türkiye’deki ilk albümünü ”İstanbul’da Bir Amerikalı” adıyla Robert Johnson ve İlkin Deniz ile birlikte 1982 yılında Çekirdek Sanat Evi’nde kaydeder. Aynı yıl içinde ikinci albümünü çıkarır. Bu albümü ise Aziz Şenol Filiz ile birlikte Çekirdek Sanat Evi’nde kaydeder ve adı da ‘Müzikte Anadolu Mistisizmi’ olarak duyurulur.1994 yılında ”Fretless” albümünü çıkarır ve albümün çıktığı yıl Avrupa’da ”Yılın En Yaratıcı” albümü ödülüne layık görülür. Bu albüme bir kaç şarkı ilave ederek 1996 yılında ”Bir Ömürlük Misafir” adlı albümünü çıkarır. İlerleyen yıllarda da birçok albüme ve Film müziğine imza atar Erkan Oğur.

erkan-ogur (6)

Hayatın sırrını müziğiyle keşfe çıkan, az sözle çok şey anlatan bir insan, Erkan Oğur. Saftır, bağımsızdır, özgürdür, huzurdur ve popüler kültürün tüm acizliğinden arınmıştır. Onun müziği hikmetin peşinde olan bir arayıştan çıkan ulvi tınılardır. İnsana dair ne varsa hayatın içinde enstrümanlarından çıkan seslerde denk gelebilirsiniz can kulağı ile dinlerseniz. Sevgiye, aşka, acıya, hüzne, var olmaya, yok olmaya, matematiğe, fiziğe ve en önemlisi de yaşamın özüne… Rüzgarın ağacın dallarına değdiğinde yapraklarından çıkan ses, bir çocuğun gülerken ya da ağlarken çıkardığı ses, suyun akarken çıkardığı ses ve hatta sessizliğin sesini bile müzik olarak gören biridir. Başlı başına bir sanatçıdır o. Kişiliği, yeteneği ve müzik anlayışı ile çok değerli bir müzisyendir. Şu ana kadar birlikte çalıştığı müzisyenlerin hepsi Erkan Oğur’dan övgüyle ve sevgiyle bahsetmiştir. Şu kısacık insan ömründe Erkan Oğur’u dinlemek, onun müziğinin tadına varmak büyük bir hikmettir.

https://www.youtube.com/watch?v=QJD0guCmC3o  

Mert Barış Güney

İzmir, Dokuz Eylül Üniversitesi Maden Mühendisliği.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Devamını oku:
”Slow-Mo” Usulü Su Savaşı

YouTube'un "Geek Week" etkinliğinin çarpıcı paylaşımlarından biri olan ve 1.5 milyon kişinin izlediği yapım "Slow Motion Su Balonu Savaşı", prodüksiyon...

Kapat