Bir Ömürlük Şehirler

Dünya’da 195 tane ülke ve gezilecek, görülecek 2.469.501 şehir var, minik köyleri ve kasabaları saymıyorum bile; ama hepsini gezebilecek kadar zaman ne yazık ki çoğumuzda yok. O zaman, neden aynı şehri birden fazla kez gezelim? Neden aynı yerleri tekrar tekrar görelim?

Bu soruların cevabı, New York, Paris ve Londra gibi şehirlerin sadece sokaklardan, binalardan, manzaralardan ve içindekilerin hiç değişmediği müzelerden ibaret olmaması; durmadan yenilenmesi, aynı şehre yaptığımız her ziyarette yepyeni şeyler görebiliyor olmamızda gizli.

Mesela New York’u ele alalım, 1 haftalık bir New York City seyahati yaptığımızı ve bir dakikamızı bile boş geçirmeden, Empire State Building, Central Park, Times Square, Statue of Liberty, Grand Central Terminal, National September 11 Memorial & Museum, Museum of Modern Art, Guggenheim Museum ve Metropolitan Museum of Art gibi turistik olan yerlerin çoğunu gezdiğimizi düşünelim. Bu durumda, 1 haftaya bu kadar fazla yer sığdırarak harika bir New York seyahati yapmış oluruz; fakat yalnızca bir sene sonra Whitney Museum of American Art ya da Museum of Modern Art gibi Dünya’nın sayılı müzeleri arasında sayılan müzelere yeniden gittiğimizde, yeni açılan sergiler ve bu sergilerde daha önce görmediğimiz birçok değerli eser olacaktır.

Bu tip şehirlerin ömürlük şehirler olmasının tek sebebi, yeni açılan sergiler değil; aynı zamanda bu şehirlerde her zaman bir etkinlik de olması. New York ile başladığımız için, yine New York ile devam etmek istiyorum. Eğer New York’a 31 Ekim’de giderseniz New York’taki birbirinden eğlenceli Cadılar Bayramı geçitlerini görebilir, eğer Ocak-Şubat ayları arasında giderseniz Çin Yeni Yılı’nı binlerce kişiyle birlikte kutlayabilir ya da Ağustos ayında giderseniz New York’taki çeşitli parklarda gerçekleşen birbirinden keyifli konserlere katılabilirsiniz. Kısaca, New York gibi şehirlerde her zaman bir hareket, bir etkinlik olur; bu şehirler hiçbir zaman uyumaz, asla duraklamaz; kendilerini ziyaret edenlere her mevsim yenilikler sunarak, onların yeniden kendisini ziyaret etmeleri için onlara pek çok sebep sunarlar.

Her sene tatil yapmak için aynı şehre gitmek kesinlikle bana göre bir şey değil, gezebildiğimiz kadar gezmemiz gerektiğini, tadabildiğimiz kadar yeni tatlar tatmamız gerektiğini düşünüyorum; fakat bazen bir şehre bir kere gitmek o şehir için yeterli olmuyor, çünkü bazı şehirler bir defalık değil, bir ömürlük oluyor. Dilerim hepimizin hem yeni yerler görebilecek, hem de yeniden gidildiğinde bam başka şeyler görülebilecek olan şehirlere gidebilecek kadar fazla zamanı olur, bol bol gezer, fiziken yorulur ruhen dinleniriz

OSPic4 OSPic3 OSPic12

Revelers are engulfed by confetti in Times Square just after midnight during New Year's Eve festivities in New York, Thursday, Jan. 1, 2015. (AP Photo/Craig Ruttle) ORG XMIT: NYCR113

OSPic11 OSPic2 OSPic5 OSPic6 OSPic7 OSPic8 OSPic10

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.