BİR ŞAHESER: THE PHANTOM OF THE OPERA

Bir müzikal, bir melodram, bir başyapıt, bir ölümsüz eser ve evet bir şaheser!

Zorlu Center PSM, yaklaşık bir aydır CATS ve EVITA gibi ünlü müzikallerin bestecisi Andrew Lloyd Webber’in 1986 yılında Londra’da büyük bir patlama yapan ünlü müzikaline ev sahipliği yapıyor. İlk kez Londra’da sahnelenen müzikal, Broadway’in en uzun soluklu şovu olup 50’den fazla büyük tiyatro ödülünün sahibi oldu. Bununla da kalmayıp beyazperde de iddiasını gösterdi. Müzikal üç Olivier ödülü olmak üzere, 50’den fazla büyük tiyatro ödülünün sahibi oldu. ABD, Yeni Zelanda, Japonya, Meksika gibi dünya çapında 27 ülkede ve 145 şehirde oynandı ve böylece dünyada 15’ten fazla dile çevrildi.

operadaki-hayalet-muzikali

Paris Operası’nda hayalet olarak tanınan, yüzü ileri derecede deforme olmuş bir müzik dâhisinin, yetenekli ve güzel Soprano Christine’e olan saplantılı aşkını konu alan Operadaki Hayalet; kıskançlık, çılgınlık ve ihtirasın kesiştiği büyülü bir hikâye. Operadaki Hayalet’in bir opera eseri olduğu yanlış bilinen bilgiler arasında. Eser bir müzikal fakat hikâye bir opera binasında geçmekte.

Orijinal müzikalde Phantom’u oynayan Michael Crawford, Christine’i oynayan ise Sarah Brightman’dır. Brightman ayrıca Webber’ın eski karısıdır. Zorlu Center’da sergilenen müzikalde ise Phantom karekteri Brad Little, Christine karekteri ise Emilie Lynn tarafından sahnelenmektedir.

operadaki-hayalet

Müzikalde gerek kostümler, gerek orkestra, gerekse dekor sizi tek başına şaşkınlığa sürüklemeye yetiyor. Özellikle dekor, müzikalin neden bir şaheser olduğunu anlatır nitelikte. Efektlerin gerçekçiliği ve sahnelerin hızlı değişimi ise takdir edilesi. Kristal avizenin seyircinin üzerine düşüyormuş gibi yapıldığı sahnede prodüksiyonun başarısını görmemek mümkün değil. Her oyunda sahnelenen bu avizenin ağırlığının 1 ton olduğunu da eklemek gerek. Maskeli balo ve Phantom’un Christine’i sandalla yer altında yaşadığı yere götürdüğü sahneler de hafızalara kazıdıklarımız arasında.

phantom-of-the opera

Müzikalin ana müziğinin (The Phantom Of The Opera) yanı sıra Angel Of The Music, Think Of Me ve Music Of The Night’ın da aralarında bulunduğu orijinal albüm dünya çapında 40 milyondan fazla sattı.

the-phantom-of-the-opera

Sahne 2 perdeden oluşmaktadır. Birinci perde ‘’Hannibal’’ Kostümlü Provası ile başlayıp Opera Evinin Çatısı ile biterek toplamda 10 sahneden oluşmaktadır. İkinci perde ise Opera Evinin Merdivenleri, Yılbaşı Gecesi ile başlayıp Gölün Ötesinde sahnesi ile sonlanan 9 sahneden oluşur. Birinci perde ile ikinci perde arasında zaman farkı olarak 6 ay vardır. Her performansta 230 kostüm, 14 kostümcü, 22 sahne değişimi bulunmaktadır.

 

Bu eşsiz müzikali görmek için son 2 hafta!

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.