‘Bir Sanat Objesi Olarak Tarçın’: Bildiğiniz Tatların Bilmediğiniz Yönleri Kitaplaştırıldı

Günlük hayatta çok sık tükettiğimiz, sofralarımızın vazgeçilmezi olan tatlar şimdi bilinmeyen yönleriyle karşımızda. Tarçın, elma, patlıcan, domates ve portakal hakkında A’dan Z’ye bilgiler kitap haline getirildi.

Ruhun Gıdası Kitaplar etiketiyle yayımlanan ‘Hakkında Her Şey’ serisi favori yiyeceklerin klasik tüketimlerinin yanı sıra çok sayıda spesifik bilgiyi okuyucuyla buluşturuyor. ‘Tarçın Hakkında Her Şey’ kitabında tarçının tarihçesinden çeşitlerine, tarçınlı kış çayı tarifinden ‘bir sanat objesi olarak tarçın’a kadar onlarca konu başlığı tarçın severlerin ilgisine sunuluyor.

“…Eski çağlardan bu yana tarçına yüklenen sembolik anlamlar tarçının edebiyatta sıklıkla kullanılmasını sağlamıştır. Kimi zaman tarçının üretildiği yerlerde geçen bir öykü kimi zaman da teninin kokusu tarçını çağrıştıran bir kadının hikayesi tarçını mutfaklardan çıkarıp bir anlatı ögesine dönüştürerek edebiyatı tatlandırır.”

‘Patlıcan Hakkında Her Şey’, ‘Elma Hakkında Her Şey’ adlı kitaplarda farklı tatlar en ince ayrıntılarıyla araştırılmış ve elde edilen bilgiler ayrı ayrı kitaplarda bir araya getirilmiş. Portakal ve domates hakkında da aynı konseptte hazırlanan kitaplar renkli bir seri oluşturuyor.

Saniye Kaya

Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi – Arkeoloji.
Sanat Karavanı Gündem Editörü.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Devamını oku:
“Ana karnındaki yumurtayla ilgilenen toplum, doğan çocukların yüzüne bile bakmaz.” Beauvoir

"Bir gün annemin bulaşıklarına yardım ediyordum. Annem tabakları yıkıyor, ben kuruluyordum. Mutfağın penceresinden, itfaiye barakaları ile başka evlerin mutfakları görünüyordu....

Kapat