BİR + SIFIR KÜTÜPHANE OTEL

Birden serçelerle indi yağmur
Hangisi Serçe
Hangisi Yağmur
– Melih Cevdet Anday –

Yağmur severlere müjde! Yağmurlu günler başladı. Kış yavaş yavaş kendini gösteriyor. Bu da bize; peluş battaniye, kahve ve kitap üçlüsünü hatırlatıyor. Evet, artık resmen ilan ediyoruz: ‘Yağmurlu havalarda kitap okuma sezonu açılmıştır! Tüm yağmurlu havalarda battaniyesine sarılıp kitap okumayı sevenlere hayırlı olsun.’ Yağmurlu ve karamsar havaları sevmeyenlerin bile buna hayır diyebileceğini sanmıyoruz. Çünkü onlar için sıcak bir ortamda, yağmurdan korundukları sürece yağmurun sorun teşkil etmeyeceğini düşünüyoruz. Hatta öyle ki; bu durum yağmur sevmeyenlerin bile yağmur severlerin arasına katılmasına neden olabilir. Öyleyse, yağmur yağadursun biz asıl konumuza gelelim.

   Siz bir başlangıç bile değilken
Sizi yazdım kotardım
Bir başucu kitabı olmanızı istedim
Tek tek iri o yabanıl kelimeler
Onlar işte renkli zarların içinde
Olukların çinkosundan yuvarlanan

Siz daha bir başlangıç bile değilken
Yağmur başlamıştı
Ama ne ben ne bahçe ne yaz
Hiçbirimiz.
– Oktay Rıfat –

Yağmurlu havalarda kitap okumak zevklidir. Peki ya uygun okuma ortamı hakkında ne söyleyebiliriz? Ev, kafe, otobüs, uçak, … ? Şöyle doğayla baş başa tek odalı bir mini otele ne dersiniz?

Studio Padron adlı tasarım firması açılışını birkaç ay önce gerçekleştirdikleri mini otel ile huzurlu bir okuma ortamını kitapseverlere sunmuş. Tek oda deyince aklınızı küçücük bir kulübe gelmesin hemen. 200 metre karelik bir odadan bahsediyoruz ve içerisinde banyosundan tuvaletine kadar her şey düşünülmüş. Konumunu göz önüne aldığımızda sevilmeyecek bir otel değil. Umuyoruz ki, New York’ta yer alan bu mini otel yeni bir konaklama anlayışının başlangıcı olur ve sayıları her geçen gün artar.

Yolunuz New York’a düşer mi bilemiyoruz ama eğer düşerse kalınacak oteller listesine burayı da eklemelisiniz. Eşsiz bir deneyim olacağına eminiz. Şimdilik yumuşacık peluş battaniyeli, bol kahveli ve kitaplı günler dileriz. Bu arada bu yazıyı şu şiirle bitirmeyi uygun görüyoruz:

Asıl marifet buluttaydı ama

Herkes yağmura şiir yazdı.

– Cahit Zarifoğlu –

kutuphane-otel-1

kutuphane-otel-2

kutuphane-otel-3

kutuphane-otel-4

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.