BİR UYUMSUZUN HAYATI: TOMRİS UYAR

Tomris Uyar, 15 Mart 1941 tarihinde İstanbul’da doğuyor. Babası hukukçu ve yazar Ali Fuat Gedik. Annesi Celile Hanım da bir hukukçu. Büyükbabası CHP Trabzon milletvekillerinden Süleyman Sırrı Gedik.

tomris-uyar-2

1961’de Robert Koleji’nden, 1963’te ise İstanbul Üniversitesi Gazetecilik Enstitüsü’nden mezun oluyor.

tomris-uyar-3

1962 yılında ilk çevirisi (Tagore’den“Şekerden Bebek”) Varlık dergisinde yayımlanıyor. 1965’te ilk öyküsü “Kristin” ise Türk Dili’nde çıkıyor.

tomris-uyar-4

İlk kitabı “İpek ve Bakır” 1971’de yayımlanıyor.

tomris-uyar-5

İlk evliliğini kolej aşkı Ülkü Tamer ile gerçekleştiriyor. Bu evlilikten “Ekin” adında bir bebek dünyaya geliyor. Maalesef Ekin bebek henüz birkaç aylıkken sütten boğularak hayatını kaybediyor.

Daha sonra bir başka II. Yeni şairi Cemal Süreya ile birliktelik yaşıyor. Tanıştıklarında ikisi de evli olan çift, boşandıktan sonra üç yıl boyunca aşklarını yaşıyor.

tomris-uyar-6

“Beni bıraktı ama rahat edemedi. Ona göre bana sahip olunamazdı. ‘Senden ayrıldığım anda, senin hakkında, hikayen hakkında sevdiğimi belirtecek hiçbir şey söylemeyeceğim, benim ağzımdan kimse duymayacak’ dedi ve doğrusu hiç yazmadı.” Tomris Uyar

tomris-uyar-7

Hayatında en uzun süren aşkı Turgut Uyar ile 1969’da ikinci evliliğini yapıyor. Kısa bir süre sonra oğulları “Turgut” dünyaya geliyor.

tomris-uyar-8

tomris-uyar-9

tomris-uyar-10

“Turgut uyar, 1966 yılında karısından boşanıp İstanbul’a geldiğinde ben -yine benzer nedenlerden ötürü- kayalara toslamış bir ilişkinin dibine varmıştım. Daha önce Turgut kadar aşık olduğum iki sevgiliyle (aşık olmak kişisel bir yetenekse, kullandığınızda daha azı – çoğu gibi ayrımlar yapamıyorsunuz) birlikteliklerimden ders almam gerekirdi. Genç kızlığımda verdiğim asla evlenmeme kararımı, kanun hükmünde kararnamelerle ansızın bozmuştum da bu konuda ehliyetim olmadığı besbelliydi. Üstelik edebiyatçı ya da sanatçı çiftlerin fırtınasız, mutlu bir yaşam sürdürdüklerine, uslu uslu geçinip gittiklerine ilişkin tek örnek yoktu dünyada.

Turgut Uyar’la geçirdiğimiz bazı hırgürlü geceleri şimdi olsa kaldıramayacağımı biliyorum ama bütün güçlüklerine karşın fırtınalı bir aşkı, yavan, düz-ayak bir ilişkiye hala yeğlediğimin de bilincindeyim.” Tomris Uyar

tomris-uyar-11

“Bir bozuk saattir yüreğim, hep sende durur.” Turgut Uyar

tomris-uyar-12

Edip Cansever’in Tomris’e olan hayranlığı her doğum gününde (15 Mart) şiirler yazdırıyor.

tomris-uyar-13

“Tomris rakıyı çok severdi, bense onu…” Edip Cansever

tomris-uyar-14

“Sevgililik ya da aşk duygusu zamanla yara alabiliyor, örselenebiliyor, bitebiliyor. Bitmeyen tek aşkın gerçek ve lirik bir dostluk olduğunu Edip Cansever öğretti bana.” Tomris Uyar

tomris-uyar-15

“Her sanatçı kendi yankısını gördüğü bir aynaya daha kolay bağlanabilir. O kadar ki, aradaki aşk bitse bile o aynayla yaşanmış duygudaşlık anları, kıyasıya yapılmış edebiyat tartışmaları, ortak bir geçmiş kalır geriye… Yaratıcılığı körükleyen ilişkilerdi bunlar. Tiryakilik gibi bir şeydi. İki taraf da karşısındaki için esin perisiydi…” Tomris Uyar

tomris-uyar-16

“Aşık olmadan hiç kimseyle birlikte olmadım” Tomris Uyar

tomris-uyar-18

tomris-uyar-19

62 yaşında yemek borusu kanseri nedeniyle İstanbul’da yaşama gözlerini yumuyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.