BİR YAŞAMI SEVEREK KURTARABİLMEK: BİSİKLETLİ ÇOCUK

Çocukluk bireyin karakterinin oluşmasındaki en önemli dönemdir. Çünkü kolay kapanmaz çocuklukta alınan yaralar. Kabuk bağlar yalnızca ve her zaman kanamaya devam eder. Dardenne Kardeşlerin filmi olan Bisikletli Çocuk, bir çocuk en çok neye ihtiyaç duyar sorusu üzerinden ilerliyor ve bunu inanılmaz bir sadelik ile izleyiciye sunuyor.

bisikletli-cocuk-1

DARDENNE KARDEŞLER

“Cyril, babası tarafından yetimhaneye terk edilen bir çocuktur. Tek amacı babasına ulaşmak olan Cyril, bisikletine ihtiyaç duyar. Daha sonra koruyucu annesi olacak olan Samantha ile tanışır. Cyril babasına ulaşmayı başarır ancak onu kötü sonuçlar beklemektedir.”

bisikletli-cocuk-2

Filmde daha ilk sahnede şahit oluyoruz Cyril’in inatçı ve laftan anlamayan tavırlarına. Başlarda neden ve niçin diye sorgularken bu durumu, ilerleyen sahnelerde anlıyoruz bir çocuğa bunları yaptırmaya iten asıl sebebi: ‘Sevgisizlik’. Bir çocuğun en çok ihtiyaç duyduğu, toplumumuzda da her zaman göstermekten kaçındığımız, gizlediğimiz duygudur sevgi. Bu yüzdendir ki bizim gibi olmayanı ötelediğimiz, bizim gibi düşünmeyene yabancılaşıp ittiğimiz bir bilinç yetiştiriyoruz. Ve yine bu yüzdendir ki çevreye duyarsızlaşıp bize dokunmayan yılanı bin yaşatıyoruz. Çocuklarımızı farkında olmadan sokağa biz itiyoruz. Toplumun en küçük birimindeki eksiklik, kelebek etkisine dönüşüp diğer uçtaki yaşama temas edebiliyor.

bisikletli-cocuk-3

Cyril’in karmaşık ve dinamik dünyasının aktarımını hareketli çekimler ile süsleyen yönetmenler, izleyicinin kendini filmin içinde hissetmesini sağlıyor. Filmde bol bol uzun sahneler görüyoruz. Uzun sahne çekimleri ciddi oyunculuklar gerektirir her zaman. İlk kez bir projede yer alan Thomas Doret‘in performansı, birçok oyuncuya ders verir nitelikte iyi. Bunun üzerine Cecile De Fance’nin tecrübeli ve kendinden emin oyunculuğu eklenince, Cyril ve Samantha ikilisi, final sahnesine kadar filmi adeta omuzlarında taşıyorlar.

Basitlik ile sadelik arasında çok ince bir çizgi vardır. Anlatılmak istenen tüm duyguları, hissettirerek izleyiciye vermek ve bunu bir o kadar sadelik ile yapmak titiz ve sağlam bir çalışma gerektirir. Dardenne Kardeşler, ellerinde inanılmaz dram yapabilecekleri bir konu varken, bundan kaçınıp yalın bir anlatım seçmişler ve bu dramı oyuncuların mimikleri ve diyalogları arasından kısa kısa verebilmeyi başarmış. Dış seslere de önem verildiğini gördüğümüz filmde, müzikler yerli yersiz kullanılmayıp olması gerektiği yerlerde kullanılmış.

bisikletli-cocuk-4

Cyril ile tesadüfen tanışan ve onun koruyucu aileliğini üstlenen Samantha‘ın, Cyril‘in tüm aksi davranışlarına, ona zarar vermesine ve hatta erkek arkadaşından dahi ayrılmasına sebep olmasına rağmen Cyril’e neden gönülden bağlandığını, onun da ruhunun derinliklerinde neler yattığını görmek isterdik. Çok güçlü bir kadın Samantha, ebeveyn olma konusunda ciddi ve Cyril’in katılaşmış karakterini yumuşatmayı başarmış.Özellikle de ebeveynlerin, ders almaları için izlemesi gereken bir film.

Film boyunca bisiklet, bir metafor aslında. Cyril’in umudunun metaforu. O umudun peşinden koşarken çete liderinin eline düşüyor ve emirlerini karşılıksız yerine getiriyor. Çünkü çocuk hamur kıvamındadır. İstenilen şekle, kıvama getirilebilir. Doğru ile yanlışın ayrımına vardıktan sonra Samantha’nın eline bırakıyor kendini. Ve çok sevdiği bisikletine Samantha da binebiliyor artık. Çünkü onun, Samantha’dan başkasına ihtiyacı yoktur artık.

bisikletli-cocuk-5

Filmin son sahnesine gelindiğinde, hiç kimseden yardım almadan kalkıp uzaklaşan Cyril, insanın boğazında bir düğüm oluşturuyor.  Ve ekran kararıyor. Gerisi size kalmış diyor yönetmenler adeta.

2011 Cannes Jüri Ödülünü, Bir Zamanlar Anadolu ile birlikte paylaşan bu filmden, geçmişinde babası ile sorun yaşayanlar, babasını kaybedenler ya da aralarında büyük bağ bulunanların daha çok etkileneceği yadsınamaz bir gerçek.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.