BİR YAZ RÜYASI: FETHİYE ‘KOYLAR VE ADALAR’

Ölüdeniz’i fethettikten sonra diğer koyları keşfetmeye başlayabiliriz. Bölgede birçok koy bulunuyor ve koyların çoğu oldukça temiz. Koyları keşfetmenin en iyi yollaından biri gemi turuna katılmak, ortalama ücret kişi başı 40 türk lirası, zira daha önce de belirttiğimiz gibi her koya minibüs bulunmuyor ancak gemi turunu deneyimledikten sonra kendi aracınız ile kara üzerinden de bir koy turu yapmanızı tavsiye ederiz, bazı koylarda çadır kurarak konaklayabilirsiniz.

fethiye-6

Bölgede birçok koy ve ada bulunuyor. Bunların en ünlüsü şüphesiz Kelebek Vadisi. Kelebek Vadisi’ne kara yolu ile ulaşmak zor olduğundan tekne turunu tavsiye ediyoruz. Ancak gezginler ve kamp kurmak isteyenler için kara yolu ulaşım için daha iyi. Malesef burada da Ölüdeniz’de olduğu gibi kirlilik fazla, vadinin adını aldığı kelebekleri görmek zor. Yine de rotanızda bulunmasını tavsiye ettiğimiz bir koy.

Kelebekler Vadisi’nden sonra onun hemen yanında yer alan ve doğallığını koruyan Kabak Koyu var. Bu koya doğayı korumak adına pek fazla tekne alınmıyor ancak kamp yapmak mümkün. Tertemiz denizi ile burası denizin tadını çıkarmak için bire bir. Yalnız izole bir alan olduğu için bulunan temiz su tasarruflu kullanılmak zorunda ve elektrik mevcut değil.

Gemiler Koyu hemen Gemiler Adası’nın karşısında yer alıyor ve diğer birçok koy gibi size müthiş bir doğa güzelliği ve huzur sunuyor. Gemiler Adası, Bizans’tan kalma birçok kiliseyi barındırması ile çok özel bir ada. Günümüzde bu kilise ve manastırlar bir açık hava müzesinde toplanmış durumda ve müze kart ile giriş yapmak mümkün.gemiler-koyu

Katrancı Koyu rotanızda mutlaka bulunması gereken bir koy. Civarında herhangi bir otel ya da işletmenin bulunmaması buranın güzelliğini korumasını sağlıyor ancak kamp yapmak için en ideal koylardan birisi. Katrancı Koyu Fethiye’ye 15 km uzaklıkta Muğla-Fethiye karayolu üzerinde bulunuyor ve sık çam ağaçlarına ev sahipliği yapıyor.

katranci-koyu

Günlüklü Koyu sadece yüzmek ve kamp yapmak için değil tüm konaklamanızı sağlayabileceğiniz muhteşem bir koy. Yazın otel ve ev kiralamalarının, hatta kötü pansiyonların bile, fiyatları arttığından burası konaklamanızı sağlamak adına muazzam bir yer. Burada çadır kamplarından çok karavan kamplarının yaygın olmasının bir sebebi bu. Koyu bu kadar özel yapan en önemli şey ise dünyada çok az yetişebilen Günlüklü Ağaçları ile sarılı olması. Buraya uğrarsanız yere düşen yaprakları avuşturup koklamayı unutmayın.

gunluklu-koyu

Kıdrak Plajı, Ölüdeniz’e yaklaşık 4 km. Uzaklıkta bulunuyor. Turistler tarafından pek bilinmemesi bu plajı huzurlu bir deniz keyfi yerine dönüştürüyor.

kidrak-koyu

Samanlık Koyu, Fethiye merkezine yakın ve uygun bir ücret ile girebileceğiniz, ulaşımı kolay bir koy.

Yedi Burun, bölgedeki en özel yerlerden biridir ve yedi adet koydan oluşur. Burası kara yolu ile ulaşımı imkansız olduğundan tekne turları ile ulaşabileceğiniz tamamen korunmuş koylardan oluşan bir diğer muhteşem yerdir. Rotanıza koymanızı şiddetle tavsiye ederiz. Yedi Burun’un hemen yanındaki bir tepeden olağanüstü bir manzara ile Yedi Burun’u her şeyi ile görebilirsiniz.

Zaten sıkmadan uzun uzun anlatmasını bilen yegâne geveze, denizdir.
Sabahattin Ali – Değirmen

Tarzan Koyu, tekneler ile ulaşımın mümkün olduğu ve Fethiye’nin masmavi sularına örnek verebileceğimiz en iyi yerlerden birisi.

Çalış Plajı, Fethiye’nin, önü açık olması sebebiyle, en dalgalı plajı diyebiliriz. Ayrıca en bilinen ve ulaşımı kolay plajlardan biri olduğundan temizliğini koruyabildiğini pek söyleyemeyiz ancak dalgalı bir deniz olduğundan deniz kendini temizleyebiliyor. Çalış Plajı yüzmekten ziyade etrafını küçük dükkanları ile gezebileceğiniz bir yer.

calis-plaji

Çalış Plajı için tüm gezginlere tavsiyem burada doğayı kirletmemeye fazlasıyla önem vermeleri çünkü Çalış Plajı Caretta Caretta kaplumbağalarının önemli ürüme noktalarından biri.

Kleopatra Hamamı, mavi yolculuk ve günübirlik tekne turlarının uğramadan geçmediği bir koy. Koya kara üzerinden ulaşım imkansızdır. Adını Kleopatra’nın Roma ziyaretinde burada yaptırdığı düşünülen ve kalıntıları günümüzde varlığını devam ettiren hamamdan alır. Ancak bu efsane tartışmaya fazlasıyla açık ve merak uyandırıcıdır zira böyle bir şeyin olması için yakınlarda temiz su kaynağı bulunması gerekir ki günümüzde yok, kim bilir belki o zamanlar vardı ki bu tarih hakkında önemli bir bilgi verir bizlere. Kleopatra’nın hamam kalıntıları içine dalarsanız, çok farklı renk ve çeşitte yengeç ve balıkları görürsünüz. Koy neredeyse her havaya kapalı, tamamı ağaçlarla örülü, denizi berrak ve irili ufaklı adacıkların içinde bulunduğu çok özel bir yerdir. Rotanızda mutlaka bulunmasını tavsiye ederiz.

Kim bilir belki efsane doğrudur ve Kleopatra’nın ruhu geceleri burada dolaşıyordur.

fethiye-7

Deniz ve koyları keşfederken bölgenin fazlasıyla elverişli olduğu dalış aktivitesini atlamak olmaz. Fethiye çok ünlü olan ve kirliliği maalesef önlem alınmadan devam eden birkaç koy dışında oldukça berrak ve temiz bir suya sahiptir. Ölüdeniz firmalarından ya da Paspatur Çarşısı yakınındaki Fethiye Körfezi’nde yer alan dalış turlarından yararlanabilirsiniz. Ücret kişi başı ortalama 100 liradır, resimler için ek ücret alınır. İlk defa bu deneyime atılanlar ve turistler için yapılan dalışlara keşif dalışı denir ve beş metreye kadar inilir.

Başlıca adalar ve koylardan bahsettikten sonra geri kalanların sadece adını vermek istiyorum: Sarsıla Koyu, Sarıgerme Plajı, Kuleli Koyu, Fethiye Cennet Koyu, Deve Plajı, Gökgemile Koyu, Göcek Tersane Adası, Göbün Koyu, Karaot Kumsalı, Aksazlar Koyu, Şövalye Adası…

Başka türlü birşey benim istediğim
Ne ağaca benzer, ne buluta benzer
Burası gibi değil gideceğim memleket
Denizi ayrı deniz, havası ayrı hava
Nerde görüklerim, nerde o beklediğim kız
R
engi başka, tadı başka
Can Yücel – Yazma

fethiye-8

Gelelim bol keşifli bir günün ardına, gece hayatı açısından oldukça renkli olan Hisarönü’ndeyiz. Hisarönü, barları ve sokak satıcıları ile ünlü bir yer. Genellikle İngiliz turistler burada eğlenirler, onlara sık rastlayabilirsiniz. 15 dakika yürüme mesafesinde birçok pansiyon bulunur ve ulaşımı kolaydır. Ayrıca sadece gece hayatı ile değil küçük küçük hediyelik eşya dükkanlarıyla, butikleriyle de göz okşayan bir yerdir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.