BİR YAZ RÜYASI: FETHİYE ‘ÖLÜDENİZ-BELCEKIZ-BABADAĞ’

… özellikle tatil günleri kırlara gidiyorduk. Çünkü doğaya tutkunduk. Belki de eğilimimiz gereği doğaya tutkunduk, belki de toplumda bulamadığımız özgürlüğü doğada bulduğumuz içindir ki doğaya açılıyorduk.
Filiz Ali – Sabahattin Ali

fethiye-1

Rengarenk doğası, masmavi suları, doğa harikaları, tarihi, Babadağ’ı ile bir yaz rüyası sunuyor Fethiye, tüm gezginlere ve tatilcilere. Maceraperestlerden, sakin bir tatil arayanlara kadar herkese bir sayfa ayrılmış buradan.

Fethiye ile ilgili bu yazımda elbette ki bazı eksikler olmakla beraber olabildiğince size bir gezi rehberi sunmayı amaçlıyorum. Umarım geziniz boyunca sizlere yardımcı olabilirim. İyi tatiller!

fethiye-2

Öncelikle ulaşım ile başlayalım. Fethiye’ye uçakla ya da otobüs ile gitmek mümkün ama kendi aracınızla gitmek size bölgeyi keşfetmekte büyük kolaylık sağlayacaktır zira her koya toplu taşıma bulunmuyor. Eğer kendi aracınız yoksa şehrin içinde motosiklet ya da bisiklet kiralamak en iyi alternatif olacaktır. Yazın en yoğun günlerinde bile, hafta sonları hariç, koylara ya da tarihi yerlere giden yollar pek kalabalık olmaz, rahatlıkla bisiklet kullanabilirsiniz. Ancak bu alternatiflere de imkanınız yoksa bölge içindeki minibüsler de size yardımcı olacaktır. Minibüs seferlerinin olmadığı bölgelerde ‘bla bla car’ gibi alternatiflere başvurabilirsiniz ancak bu tarz uygulamaları kullanırken dikkatli olmakta fayda var.

fethiye-3

Bölgeye ulaştığınızda Ölüdeniz çevresinde veya Fethiye içinde bir pansiyonda konaklayabilirsiniz. Ölüdeniz özel bir tatil yöresi olduğundan civarda pek fazla hotel yok. Fethiye üzerinde 5 adet lüks hotel bulunuyor, lüks bir tatil arayanlar için önerebileceğimiz bu konaklama tarzı elbette ki her bütçeye hitap etmiyor. Ölüdeniz ve Fethiye içine minibüs seferlerinin olduğu pansiyonlar da konaklama için iyi bir alternatif ancak her şey dahil sistemleri olmadığından gezginler için hosteller daha iyi bir alternatif olabilir çünkü pansiyonlar gece hayatı ve mutfak açısından pek yeterli olmayabiliyor. Tabi ki nasıl bir pansiyon seçeceğinize göre değişiyor bu durum.

Kişisel tavsiyem gezginler için hostelleri tercih etmeleri ancak hostel hayatı bana göre değil diyenler için civarda bir ev kiralamak en iyi konaklama yolu olacaktır. Bölgenin sunduğu aktivitelerden yararlanmak için otel tarzı bir konaklama seçmenize gerek yok zira.

fethiye-4

Ulaşım ve konaklamayı hallettikten sonra bölgeyi keşfetmeye başlayabiliriz. Bölgenin en ünlü yeri olan Ölüdeniz ve Belcekız Plajı deniz sevenler için müthiş bir doğa harikası. Belcekız Plajı, Kız Kulesi’nin sahip olduğu gibi ünlü bir efsaneye sahip. Eskiden buradan geçen gemiler, içme suyu almak için kıyıya sandalla çıkarlarmış. Bir gün bir kaptanın oğlu, kıyıya çıktığında burada yaşayan güzeller güzeli Belcekız’ı görmüş ve birbirlerine aşık olmuşlar. Oğlan gemiye dönmek zorundaymış, ancak her su almaya geldiğinde görüşürlermiş. Fırtınalı bir günde gemi bu civarda, kayalıklara çarpmak üzereyken, kaptan oğlunu denize atmış, dümene yapışmış ve deniz çarşaf gibi bir koya girmiş. Oğlan orada ölmüş. Kayaların üzerinde sevdiğini bekleyen Belcekız ise kendini kayalardan atıp ölmüş. İşte o günden sonra kızın öldüğü yere Belcekız, oğlanın öldüğü yere ise Ölüdeniz denir.

Bu muhteşem yerlerin tek kötü yanı son zamanlarda giderek artan kirlilikleri. Gelen turist ve gezginlerin bıraktıkları çöpler ve bölgenin özel işletmeye açılması bunun en büyük sebeplerinden. Ölüdeniz’in özelliği gizli bir koy gibi plajın arka tarafında kalması ve bir havuz gibi olması. Ancak resimde görüldüğü gibi kapalı bir alanda olması ve deniz suyunun geçişi için çok kısıtlı bir yerin bulunması suyun kendini temizlemesine olanak vermiyor ki bu sebep ile koruma altına alınması gereken bir bölge Ölüdeniz. Bu berrak gibi suyun içinde deniz yıldızından çeşit çeşit balığı çıplak gözle görebilirsiniz ancak kirlilik maalesef doğal yaşamı da etkisi altına almış durumda. Umarız yetkililer en kısa sürede dünyada eşsiz olan bu doğa harikasını korumak için harekete geçer.

Artan kirliliğe rağmen hala temiz bir şekilde yüzebileceğiniz, küçükte olsa, bir alan bulunuyor plajda. Burada denizin tadını çıkarmakla beraber güneşlenirken üzerinizden uçan onlarca yamaç paraşütünü izleyebilirsiniz.

Yamaç paraşütü yapmak için Ölüdeniz’in çevresinde bulunan firmalara başvurabilirsiniz, çoğu firmanın Fethiye içinde de bir bürosu bulunur. Kulağa korkutucu gelse de yamaç paraşütü oldukça güvenli bir uçuş deneyimidir. Bölgede, ne yazık ki görülen yamaç paraşütü kazaları, hava durumunu ve rüzgarı bilmedikleri halde tek başına bu işe atılan turist ve gezginlerin başına gelmektir. Eğer bir yamaç paraşütü pilotuysanız Babadağ sizin için mükemmel bir deneyim olacaktır ancak en azından ilk sefer için bir grupla beraber bu işe girişmenizi tavsiye ederiz.

Firma ile anlaştıktan sonra belirlediğiniz saatten önce sizi, Fethiye içinden ya da Ölüdeniz’den alarak Babadağ’a çıkılır. Sonrası duyanları şaşırtsa da en kolay kısımlarından biridir. Gerekli ekipmanı hazırladıktan sonra pilotunuzun yönlendirmesi ile atlıyorsunuz ve işe havadasınız.

Uçuşlar genellikle 30 ile 45 dakika arasında sürer, ücret ortalama olarak 200 türk lirasıdır. Anlaştığınız firmada ücrete Babadağ’a giriş ücretinin ve diğer ekstraların dahil olduğuna emin olun, ancak yere indikten sonra uçuş boyunca çekilen resim ve videoların kopyası fiyata dahil değildir. Bu fiyat genellikle pilot tarafından belirlenir ve 100 lira civarındadır. Kişisel tavsiyemiz kendi kameranızı, bir uzatma çubuğu ile, kullanmanızdır.

babadag-kusbakisi

Son olarak bu deneyimi yaşarken seçeceğiniz saatin güneşin doğuşu ya da batışına denk gelecek şekilde seçmenizi tavsiye ederiz. Bölgede yamaç paraşütü sezonu mayısın ortalarında başlar ve ekim gibi sona erer. Sezon başlarında ve sonlarında fiyat ortalama olarak 170 lira civarıdır.

Ömür; içinizdeki asıl sizi, hayal edebileceğiniz en maceraperest ve yaratıcı biçimde ifade etmeniz için
size verilmiş bir şanstır.
Richard Bach – Aforizmalar

fethiye-5

Ölüdeniz ve çevresinde bol bol yüzdükten , küçük dükkanlar içinde gezindikten sonra akşam uğrak noktamız Fethiye’nin en ünlü çarşısı Paspatur. Paspatur, Fethiye Körfezi’ne çok yakın bir konumda. Akşam yemeğinizi yedikten sonra Fethiye Körfezi’nde iksirci’nin meyve sularını tadarak, sokak satıcılarından midye dolma yiyerek ve sahildeki sahafa uğrayıp dondurma yiyerek güzel bir yürüyüş yapabilirsiniz. Bu yürüyüşten sonra Paspatur’a varacaksınız. Burası gece hayatından, butiklere, restaurantlardan küçük kafelere size kucak açacak. Eğer akşamı burada bir barda geçirmek isterseniz Fethiye içinde kiraladığınız eve ya da pansiyona geç saatlerde minibüs bulabilirsiniz ancak minibüsün kalmayacağı bir saatte ayrılırsanız taksilerde bölge içinde bütçeyi zorlamayarak kullanılabilir.

Ölüdeniz’e dair anlatacaklarım elbette ki bunlarla sınırlı değil. Bir sonraki yazımda Fethiye bölgesinde yer alan ‘Koylar ve Adaları’ anlatacağım.

Fethiye’ye yolunuzun düşmesi dileğiyle.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.