BİR YAZ RÜYASI: FETHİYE ‘TARİHİ YERLER VE DOĞA HARİKALARI ‘

Fethiye konumu ve doğası ile zengin bir tarihe sahip, birçok millete ve efsaneye ev sahipliği yapmış bir yer.Bu tarihi yerler arasında en ünlüsü Kayaköy’dür. Kuruluşu kesin olarak bilinmeyen ve depremler sonucu birkaç ev tipi mezarı dışında bütünüyle yok olan Antik Karmillassos’un üzerinde 14. yüzyıldan başlayarak kurulmuş bir Rum yerleşimidir. Eski adı Levissi‘dir. Bir dönem Rumlar ile Türkler arasında barışın ve dayanışmanın simgesi olmuştur. İki ulus arasında birçok aşk ve dostluk hikayesi vardır. Bölgeyi ziyaret ettiğinizde yerel halk ile keyifli bir sohbet esnasında birkaçını duyabilirsiniz.

1922 yılında Türk ve Yunan hükümetleri arasında imzalanan bir “nüfus değişimi” anlaşması uyarınca, Kayaköy’ün Rum halkı ile Batı Trakya’da yaşayan Türk halkı karşılıklı olarak yer değiştirmiştir.

fethiye-9

Bir diğer fazlasıyla bilinen tarihi yerlerden biri Kaya Mezarları(Amintas). Kaya Mezarlarının tümü Helenistik dönemde yapılmıştır, dolayısıyla Fethiye’nin yaşadığı tüm medeniyetlere tanıklık etmiştir.

Kaya mezarları, kayaların fiziki yapıları uygun olan yerlere kaya oyularak mağara şeklinde yapılmıştır, iç ve dış cepheleri birçok figür ile süslenmiş olanları da vardır. Kaya mezarları Tümülüs mezarlarından olduğu gibi toplumun içinde statüsü birinci derecede olan şahıs ve aileleri için yapılırdı. Kutsal anıtsal mekanlardır. Birçok kaya mezarlarının dış cephelerine, ölen kişi ya da ailesi hakkında tarihi ve kutsandıklarına dair bilgiler yer almaktadır, mezar odalarına Tümülüs yapılarından olduğu gibi, cesetler taş ya da ağaç lahitler içinde, altın, gümüş değerli taşlar, süslü giysileri, metal ya da topraktan yapılmış eşyalar, fayans kaplar ya da heykeller gibi birçok eşya bulunabilmektedir.

Kral Amintas’ın mezarı, millattan önce 4. yüzyıla tarihlenen bu kaya mezar, şehrin doğu yamacındaki tepelerden birinin üzerindedir. Her iki yanında korint başlıkları vardır. İçerde aile mezarı şeklinde tasarlanmış mezar bulunur.

fethiye-10

Telmessos Antik Şehri, eski adıyla “Işık Şehri” anlamına gelen Telmessos, geçmişte yaşadığı büyük depremler sonucu tüm antik şehir denize gömülmüştür. Bu sebeple ortaya çıkan kalıntılar çok değerlidir. Antik şehri temsili açısından en önemli eselerden biri, sahile yakın konumda ortaya çıkarılan tiyatrosudur. Erken Roma döneminde yapılan ve MS. II. yüzyılda onarım geçiren bu tiyatro 5000 kişiliktir.

Ayrıca  şehrin içinde de Lykia tipi birçok lahit görülür. Bunlardan biri hemen bu kaya anıtlarının altındaki sokakta, bir diğeri Hükümet Binası ile iskelenin yanındadır.

Eski Fethiye’yi gezerken hava kararmadan önceki akşam saatlerini tercih etmenizi tavsiye ederiz zira yaz sıcağında o kadar yeri gezmek kolay değil ancak akşam hava yumuşadığında muazzam bir keyif veriyor.

“Düşününce, bir şehri şehir yapan binalar ve seslerdir. Kaybolmuş binalar ve kaybolmuş sesler.
Gerçek bir şehir, sesi olan şehirdir. O kadar.”

Cees NOOTEBOOM, Bütün Ruhlar Günü

fethiye-11

Pınara Ören Yeri, Likya kaya mezarlarının en çoğu burada bulunduğundan şehrin tarihini yansıtmada önemli bir yerdir. Pınara Ören Yeri’nde hamam, tiyatro, kaya mezarları, yukarı ve aşağı akropol, agora ve odeon kalıntıları bulunmaktadır. Pınara, Likya dilinde yuvarlak anlamına geliyor, biraz ıssız bir antik yer burası ancak özellikle antik tiyatrosu ile muhteşem bir yer.

fethiye-12

Kadyanda Antik Kenti, kalıntıları arasında sur duvarlar, Likçe kitabeler ve kaya mezarları bulunduruyor. Ayrıca Hellenistik dönemden günümüze gelen tiyatro, agora, tapınak ve hamamı ile de rotanızda bulunması gereken bir yer. Kadyanda, antik bir kent olmasının yanı sıra çok güzel bir özelliğe daha sahip: Buradan Fethiye Körfezi’ne büyüleyici gözlerle bakabilirsiniz.

fethiye-13

Bir Lidya kenti olma özelliği taşıyan ve muazzam bir doğaya sahip olan Arsada Antik Kenti’ne gitme zamanı. Fethiye’ye 3 km. uzaklıktaki Arsa Köyü’nde olması ile kolay bir ulaşımı vardır. Arsada Antik Kenti‘nde şimdiye kadar ayrıntılı bir arkeolojik kazılar yapılmamıştır. Bu sebepten dolayı hala birçok kalıntısı gün yüzüne çıkarılamamıştır. Sadece sur duvarları ve birkaç Likya mezarları görülür. Arsada Antik Kenti’nin az sayıdaki kalıntısının yanı sıra, sadece sahip olduğu manzara ile bile görülmeye değer bir yerdir.

fethiye-14

Fethiye’nin diğer tarihi yapıları; Letoon Antik Kenti, Tlos Antik Kenti, Patara Antik Kenti, Fethiye Kalesi, Af Kule Manastırı.

Doğa harikalarından söz etmeye bir klasik olarak Saklıkent ile başlamak gerek. Saklıkent Kanyonu, Fethiye’nin sahip olduğu muhteşem doğa harikalarından biri. Tam olarak nasıl oluştuğu bilinmiyor ancak 1957’de meydana gelen Fethiye depreminde oluştuğu en akla yatan tahmin. Yerin keşfedilmesinin de ünlü bir hikayesi var. Bu hikayeyi yerel halktan yani kulaktan dolma şekilde öğrendiğimiz için, içinde abartma, yanlış anlatım gibi şeyler olabilir. Yerel halkın anlatımına göre kanyon bir çoban tarafından keşfediliyor, çoban burayı o kadar seviyor ki bir köprü yapıyor ve zamanla bu köprü turizme olanak sağlıyor. Bölge bu kadar ünlü olduktan sonra da devlet bunu öğreniyor ve pek tabii çobanın kontrolünden alıyor. Yolunuz buraya düşerse yol üzerinde göreceğiniz bir lokantada“Saklıkent’i keşfeden çobanın yeri” yazısını görebilirsiniz.

Kanyon 18 km uzunluğunda ve tehlikeli, tek başına kesinlikle gidilmemesi gereken bir yer. Ara sıra sellere ev sahipliği yaparak ölümlere neden olabiliyor zira. Zaten bir yerden sonra devam etmek çok güçleşiyor, dağcılık deneyimi olan insanlar bile çok zorlanıyor. Kanyona girmeden önce geçeceğiniz su yaz döneminde 6 derece civarlarında oluyor. Ancak müthiş bir hayat deneyimi sunuyor. Ayrıca rafting yapma şansınız var.

fethiye-15

Dalyan, Köyceğiz’i Akdeniz ile birleştiren kanal üzerinde muhteşem bir doğa.

Tarihi yerlerin bir kısmını gezmek ve doğa harikalarında keşif yapmak için safari turları birebirdir. Kendi aracınız olsa bile deneyimlemenizi tavsiye ederim. Ola ki denemeye karar verirseniz su tabancanızı mutlaka yanınıza alın.

Doğa bize aldırmadığından, doğanın ortasında kendimizi öyle rahat hissederiz ki.
Friedrich Nietzsche

Fethiye hakkında elimizden geldiğince detaylı bir rehber çıkardık, umarım birçok yeri keşfetmenize aracı olur. Yazımızı Fethiye deneyimleri ile bitirmek istiyorum, bir nevi yapılacaklar listesi diyebiliriz ancak tatil ve keşif yapma zamanı hayatlarımızdaki en özgür zamanlar olduğundan böyle zorlayıcı bir tabir kullanmak istemiyoruz.

Paspatur’un suyunu için; Fethiyelilerin Paspatur Çaşısı için klasik bir deyimleri vardır; Paspatur’un suyunu için muhakkak bir gün buraya geri gelir. Sokaklarında kaybolma keyfini de yaşayın, gece hayatına da bir göz atın.

Fethiye Körfez(Kordon)’inde yürüyüş yapın; bol bol yürüdüğünüz, yüzdüğünüz, yaşadığınız bir günün ardından burada yürüyüş yapmak; dondurma yemek, midye dolma tatmak, sahaf gezmek, sokak satıcıları ile sohbet etmek… Ayrıca İksirci’ye uğramanızı tavsiye ederim. Aslında sıradan meyveleri kullanıyorlar ama belki çok doğal olduklarından muhteşem bir lezzette meyve suları yapıyorlar.

Günbatımı izleyin; belki midye dolma ve bira ikilisiyle, belki bir bardak çay ile belki de sadece manzaranın tadı ile…

Yamaç Paraşütünü deneyimleyin; yamaç paraşütü gerçekten sanıldığı kadar korkunç değildir. Kişisel görüşüm lunaparklarda bulunan gondollardan bile daha tehlikesiz olduğudur. Güneşin doğuşu ile yamaç paraşütü üzerinde günü sabahlamak Babadağ’ın nimetlerinden biridir.

Saklıkent suyuna dalın; ünlü Saklıkent. Kanyona girmeden önce geçmek zorunda olduğunuz suya tamamen dalın, ayaklarınızı batırmakla yetinmeyin.

Yakapark’ta yemeğe gidin; Yakapark Fethiye’nin doğa güzelliklerinden biri. Burada yiyeceğiniz balık inanılmaz lezzetli olacaktır. Suyunu da mutlaka tadın. Yüksekte bulunması ile oldukça temiz bir suya sahip, bir o kadar da soğuk bu su. O kadar ki içinde 5 dakika. durabilene içecek, 10 dakika durabilene yemek ısmarlanıyor.

Samanlık Koy’da piknik yapın; bir yanda deniz bir yanda piknik ya da mangal masası…

Likya Yolu’nu yürüyün; Likya Yolu dünyanın en iyi yürüyüş rotasından biri olarak gösterilir. Kimi zaman kamp yaparak arşınlaya arşınlaya aşacağınız bir deneyim olacaktır.

Pazar gezin; Fethiye Körfezi’ne oldukça yakın olan ünlü mahalle pazarını gezin.

Dalış yapın; Fethiye daha önce de söylediğim gibi inanılmaz berrak bir suya sahiptir. Dalış yapmak size göre olmasa bile deneyimlemenizi tavsiye ederim.

Son olarak her ne kadar yaz mevsimi odaklı bir yazı olsa da Fethiye kışın kafa dinleme ya da macera kaçamakları içinde muazzam bir yerdir. Başlığımızın böyle olma sebebi yazın daha çok fırsat sunmasıdır.

 

 

1 Yorum

  1. Avatar

    İlker

    24 Eylül 2019 en 19:49

    Merhaba. Telmessos kısmındaki tiyatro fotoğrafı, Antalya Güllük dağında bulunan Termessos antik kentine ait bir fotoğraftır. Düzeltme için belirtmek istedim. İki kenti de defalarca gezdim. Sevgiler.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.