Bir Yaz Rüyası: Nazare

Gezme işini fazlasıyla ciddiye alırım. Çok sıkı hazırlık yaparak beklerim gideceğim günü. Gitme vakti yaklaştıkça telaşım iyice artar, okuduğum kitaplar, dinlediğim müzikler, izlediğim filmler hep gideceğim yerlerden izler taşır. Az çok bilmek isterim neyle karşılaşacağımı. Yine de şehrin sokaklarını adımlarken, o ilk karşılaşma beni her zaman heyecanlandırır. Bazen beklediğimin üstünde etki bırakır, bazen de küçük hayal kırıklıkları…

Kimi zaman da tesadüfen ya da türlü aksilikler sebebiyle herhangi bir yere gitmek durumunda kalırım, onca hazırlığın arasında bir bilinmeyene gidiveririm.

Yazıma konu olan Nazare’yle karşılaşmam da bir tesadüf sonucu gerçekleşti. Tamamen plan dışı. Portekiz’e ikinci gidişim olmasına rağmen hakkında en ufak bir fikrim olmayan bir sahil kasabası. Yine de Portekiz’de hayal kırıklığına uğramanın neredeyse imkansız olduğunu bilmenin rahatlığıyla yola koyuldum, aklımda Nazare isminin çağrışımları: İsrail’deki Nazareth şehri, Göreme’deki El Nazar kilisesi, Hindistan’daki Nazareth kasabası ve tabii Love Hurts gibi güzelim parçaları kulaklarımıza kazıyan İskoçyalı hard rock grubu efsanevi Nazareth ilk aklıma gelenler, tamamı bilgi karmaşası…

Seyahatlerimin odak noktası plaj, deniz, güneş ve sörf olmayınca Nazare’yi gözden kaçırmışım, aslında Nazare Portekiz’in oldukça popüler bir sahil kasabası, özellikle ekim ayında kıyıları döven dev dalgaları sebebiyle sörfçülerin uğrak noktasıymış.

Bir-Yaz-Ruyasi-Nazare-1

Benim içinse ilk görüşte aşk. Meğer Nazare orada öylece ona hayran olmamı bekliyormuş.

Bir-Yaz-Ruyasi-Nazare-2

Bir-Yaz-Ruyasi-Nazare-3

Bir-Yaz-Ruyasi-Nazare-4

Lizbon’a 100, Porto’ya 230 km mesafede olan Nazare’nin kuruluşuyla ilgili farklı efsaneler olsa da en popüler olanı ve kabul göreni, D. Fuas Roupinho hakkında anlatılan geyikli hikaye. Efsaneye göre av meraklısı D. Fuas, bir gün geyik avına çıkar. Amansız bir biçimde koşan geyiğin peşine takılır, derken geyik aniden gözden kaybolur, D. Fuas atının üzerinde son hız ilerlerken geyiği yutan uçurumu fark eder ama ne fayda durmak için çok geçtir. Ancak tam uçurumdan yuvarlanacakken mucizevi bir biçimde at uçurumun kıyısında duruverir. D. Fuas olaydan çok etkilenip hayatta kalışının anısına olayın gerçekleştiği yere bir şapel inşa ettirir. Nazere şehri de o şapelin etrafında yavaş yavaş şekillenir. Bu kuruluş hikayesinin yıldönümü her sene 8 Eylül’de dini bir festival düzenlenerek kutlanıyor (Festivities of Nossa Senhora de Nazare).

Bir-Yaz-Ruyasi-Nazare-5

Bir-Yaz-Ruyasi-Nazare-6

Şehir bugün üç ayrı bölümden oluşmakta: Stio, Pederneira ve Praia.

Tepenin üzerine kurulu Stio, 13. yüzyıldan beri dini merkez olarak kabul ediliyor. Kuruluş festivali de burada yapılıyor (Festivities of Nossa Senhora de Nazare). Aynı zamanda şehrin en güzel manzarasına hakim. Stio’da yapılacak en iyi şeylerden biri Miradouro do Suberco’dan, Banhos Plajı’nın Miro tablolarını andıran etkileyici görüntüsünü kuş bakışı seyretmek ve bol bol fotoğraf çekmek.

Bir-Yaz-Ruyasi-Nazare-7

Bir-Yaz-Ruyasi-Nazare-8

Bir-Yaz-Ruyasi-Nazare-9

Stio’dan aşağı şehre (Praia) merdivenlerle ya da teleferikle inmek mümkün, günbatımına doğru her ikisini de denemek keyifli.

Bir-Yaz-Ruyasi-Nazare-10

Hediyelik eşya satan irili ufaklı dükkanlar ziyaret edilebilir. D. Fuas’nın yaptırdığı şapel-Capela da Memoria, Nossa Sanhora da Nazare, Etnografya ve Arkeoloji Müzesi, Dr. Joaquim Manso Müzesi, Stio’da görebileceğiniz yapılardan bazıları.

Bir-Yaz-Ruyasi-Nazare-11

Pederneira, Praia’nın doğusunda dik kayalıklar üzerinde kurulmuş şehrin bir diğer bölümü. Merkezin biraz dışında, yürümeyi sevenler için uzak mesafede değil. Igreja da Misericórdia da Pederneira Church, Sao Bras Tepesi görülebilir.

Bir-Yaz-Ruyasi-Nazare-12

Bir-Yaz-Ruyasi-Nazare-13

Praia ise şehrin merkezi, önde sapsarı, geniş ve uzun kumsal (Banhos Beach) arkada güzeller güzeli okyanus… Kimse kocaman arabalarıyla daracık sokaklarda dolaşma meraklısı değil hemen herkes kumsala bisikletle, teleferikle ya da yürüyerek inmeyi tercih ediyor; haliyle trafik yok. Plaja giriş için para ödemiyorsunuz, zaten bir kapısı, güvenliği filan da yok. Restaurantlar, kafeler, barlar kumsalın dışında, kimse şuraya bir bungalov kondurayım etrafını çevirip para toplayayım dememiş. Hatta kumsalın en ferah noktalarına, yöresel kıyafetleri, kavruk tenleri, güleç yüzleriyle balıkçı kadınlar, balık kurutma tezgahlarını sıralamışlar; karışan, kovalayan, küçümseyen yok. İlk elden tuttukları balıkları satıyorlar, ağ örüyorlar. Balıkçı barınağı biraz ilerde. Kumsala çekilmiş rengarenk balıkçı kayıkları, koşuşturan çocuklar… Her şey nasıl bu kadar iç içe ve salaşken bu kadar güzel olabiliyor? Şaşırıyor insan.

Bir-Yaz-Ruyasi-Nazare-14

Bir-Yaz-Ruyasi-Nazare-15

Bir-Yaz-Ruyasi-Nazare-16

Restaurantların hemen hepsinde taptaze balıklar, birbirinden lezzetli deniz ürünleri yapılıyor. Benim favorim ızgara kalamar ve fırında ahtapot. Balıklar Nazare’ye has bir çeşit fırınlama tekniğiyle yapıldığı için alışılmışın dışında lezzetli. Hepsi gönül rahatlığıyla denenebilir. Fiyatlar son derece hesaplı, porsiyonlar dev. Gösteriş derdinde olan, hakkından fazlasını isteyen, rahatsız eden tek yer yok. Ne bangır bangır çalan müziğe tahammül etmek zorundasınız ne de kasım kasım kasılan, plajda kaftan giyip sahip olduklarını gösterme derdinde olan tiplere. Kimse anın keyfini kaçırmak niyetinde değil. Sessizlik…

Sahilde çikolatadan kaplarda 1 euroya aldığınız ginjalarınızı* yudumlarken Nazare’de akan zamanın bu dünyadan ne kadar kopuk, en azından İstanbul’dan ne kadar uzak olduğunu düşünmeden edemiyorsunuz. Sakin, huzurlu, ağır ağır ilerleyen bir zaman, ayrılma vaktiniz yaklaşmadan aklınıza bile gelmeyen…

Şehrin içine doğru uzanan küçük dar sokaklar akşam serininde yürümek için birebir.

Bir-Yaz-Ruyasi-Nazare-17

Bir-Yaz-Ruyasi-Nazare-18

Banhos Plajı’ndan sıkılabilecek deniz tutkunları için şehre yakın yine çok güzel üstelik daha tenha bir iki plaj daha var: Praia do Salgado Beach ve Praia do Norte Beach tercih edilebilir.

Bir-Yaz-Ruyasi-Nazare-19

Praia do Salgado Beach

Bir-Yaz-Ruyasi-Nazare-20

Halkın çok büyük bir kısmı, çalışanlar da dahil nerdeyse tek kelime İngilizce bilmiyor. Ama sorduğunuz hiçbir soruyu cevapsız bırakmak istemiyorlar, işaretlerle destekli Portekizceleriyle anladığınıza inanana kadar anlatıyorlar. Bir süre sonra durumun komikliğini fark edip kahkahalarla gülüyorlar. Siz de onlara katılıyorsunuz.

Nazare, mutlu ve alçak gönüllü insanların yaşadığı, sessiz, sakin bir balıkçı kasabası tek başına bunlar bile soluğu Nazare’de almak için yeterli.

*Ginja Portekiz’e özgü, fazlaca tüketilen bir vişne likörü. Sadece Ginja satan ayaküstü barlarda, shot bardaklarıyla, ya da çikolatadan yapılmış bardaklarda denemek keyifli. Şişeyle satın almak istenirse bütün Portekiz’de rahatlıkla bulunabilir ama yolunuz Obidos’a düşerse en iyilerini, ödüllülerini uygun fiyatlara bulmak mümkün.

KAYNAKÇA

http://www.portugaltravel.org/nazare-portugal

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.