Birkaç Saatlik Ada

‘’Dünyanın geri kalanından uzak, birkaç kişiyle birlikte muhteşem okyanusun ortasındayım’’ İşte bu adayı ziyaretin size hissettireceği his tam olarak bu… Fakat sadece birkaç saat için!

Brezilya’nın Bahia eyaletinde bulunan Recife de Fora adası.

Adanın kendisini çok farklı kılan bir özelliği var. Adaya gitmek için, ayın evrelerini takip etmeniz gerekiyor. Ancak dolunay yada yeniay evrelerinde adaya gidilebiliyor. Gittikten sonra da sadece 2-4 saat kalınabiliyor.

Çünkü siz adadan ayrıldıktan bir saat sonra ada ortadan kayboluyor.

Sebebi ise adanın aslında deniz seviyesinin altında kalıyor olması. Ayın yarattığı gelgit hareketleri ile birkaç saat ortaya çıkan Recife de Fora, 3-4 saat sonra okyanusun derinliklerinde kalmış oluyor.

Ada aynı zamanda harika su altı manzaraları ve balık çeşitliliği sebebiyle koruma altında. Bu sebeple günlük ziyaretçi sayısı da belirli. Tekne turları ile ya da sertifikanız varsa özel tekne ile ilgili makamların gün ve saat onayını aldıktan sonra gidilebiliyor.
Adaya, Porto Seguro’dan kalkan teknelerle 1 saatte gidiliyor. Eğer varsa şnorkel ve suyun içinde giyebileceğiniz türde sandaletinizini yanınızda götürmekte fayda var. Eğer yoksa teknede de kiralayabilirsiniz. Yanınızda fotoğraf veya görüntü almak için herhangi bir cihaz götürmek istiyorsanız su geçirmeyecek şekilde kaplamanız gerekebilir…

 

IMG_3033

 

IMG_3032

IMG_3034

IMG_3038

IMG_3052cp

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.