Biryudumkitap – Alparslan Demir Röportajı

“Memlekette okumaya zaman bulamama, ne okuyacağını bilememe gibi sorunları çözmeye odaklı girişim, popülarite değil; edebiyat kaygısı güdüyor. Sadece edebiyat dünyasının tanınmış yazarlarından değil, genç kalemlerin de eserlerinden pasajlar yayımlıyor. Çoğunlukla Türk Edebiyatı’na yer verilen içeriklerde zaman zaman dünya edebiyatından da izler oluyor. Siz de aramıza katılın, hep birlikte okuyalım.”

2015 yılından beri abonelerine sunduğu daha önce hiç görülmemiş bir hizmetle adından söz ettiren Biryudumkitap’ın kurucusu Alparslan Demir ile Biryudumkitap’a dair keyifli bir sohbet geçirdik.

Öncelikle nedir Biryudumkitap’ın kuruluş hikayesi? Biryudumkitap kuruluş aşamasındaki hedeflerine ulaştı mı?

Biryudumkitap çok hızlı ortaya çıkan bir proje. Fikrin kaynağında kitap tanıtma, günlük okuma alışkanlığı kazandırma ve nihayetinde güne güzel bir günaydınla başlama gibi argümanlar var. Tabii bu bir ekip işi, proje fikri ortaya çıktığında ben işin sadece strateji tarafı ile ilgilendim. İsmi bulduktan sonra küçük bir site tasarlayıp yayına soktuk. Daha sonra pasajlar hazırlanmaya başladı. Fikirden harekete sadece 36 saatte her şey hazırdı. Açılıştan önce e-postaları toplamaya başladık. Sağ olsun iki kıymetli dostum Beybin ve Oğuzhan bizi sosyal medyada paylaştılar. Socialfamous’tan Bahadır ağabey geldi, sosyal medya desteği sağlayalım dedi. O kadar beğenildi ki ilk günden bine yakın abonemiz oldu. Henüz ortada bir hizmet yokken hem de! Sonra bir tasarımcı, Emre Sipahi ile tanıştık, kurum kimliği hediye etti bize. Sonrası binlerce abone… Hikâyemiz bu kadar sade aslında.
Kuruluş amacımız 10.000 kişilik bir okuma kulübü olmaktı. Bugün 250.000 kişi ile Türkiye’nin en büyük edebiyat platformuyuz. Hedeflerimizin çok üstünde bir işe imza atılmış oldu, şimdi Biryudumkitap’ın istikbali daha parlak ve daha büyük işlere imza atmak için kollarını sıvadı bile.

Tüm abonelerinize her sabah hayat enerjisi aşılıyorsunuz. Biraz bu işin mutfağından söz edebilir misiniz? Bu mutluluğun dağıtımında kimler ne şekilde rol alıyor? Kaç kişilik bir ekipsiniz, koordinasyonunuz nasıl işliyor?

Çok naziksiniz. Okurlarımızn takdiri de benzer, bu da bizi mutlu ediyor.
İşin mutfağında ben ve ortağım Enes Çakır dahil 5 kişilik profesyonel bir ekip var. Bunun dışında gönüllü editörlerimiz ve gönüllülerden oluşan bir hakem kurulumuz var. Gönüllülerimizden isimlerini paylaşmamıza isim verenler, internet sayfamızın Biz Kimiz bölümünde mevcut, merak eden Sanat Karavanı okurları incelerler.
Toplamda 18 kişiyiz. Gönüllü editörlerimiz ve zaman zaman okurlarımız kitap önerileri paylaşıyorlar. Daha sonra bu kitabı seçki kriterlerimize göre seçiyoruz. Seçim sonrası kitap baştan sona okunuyor ve alternatifleriyle pasajlar hakem kuruluna gidiyor. Hakem kurulunda oy birliği (tamamı!) sağlanan pasaj, okurlara ulaşmak üzere teknik ekibe iletiliyor ve her sabah e-posta kutunuza bir aydınlık doğuyor.

Abonelerinize gönderdiğiniz pasajların seçkilerini neye göre yapıyorsunuz? Bu pasajların seçiliş aşamasında belirli kriterler var mı?

Biz klasik ve klasiğe yakın eserler seçmeye özen gösteriyoruz. Roman, öykü ve deneme dışı eserlere çok nadir yer veriyoruz. Burada nesnel davranmak elbette güç, edebiyat özneldir! Ara ara polisiye, fantastik, bilim – kurgu kitapları da seçkilerimizde yer alıyor. Kriterler öyle yazılı, bir cetvele bağlı değil. Cengiz yasalarına benziyor: Hakem kurulunun ortak bir ruhu var, o ruha güveniyoruz. Okurlarımız da çok memnun, bugüne dek seçkilere dair menfi bir tenkit olmadı. Olursa da dikkate alırız, değerlendiririz. Herkesi mutlu etmek zor olsa da, ölmeden önce okunması gerektiğine inandığımız kitapları seçiyoruz bir yönüyle.

Bir Kutu Kitap adında bir hizmet de vermeye başladınız. Dilerseniz daha önce bu hizmeti duymamış okuyucularımız için biraz Bir Kutu Kitap’ı tanıtalım.

Evet! Bir Kutu Kitap, Biryudumkitap kurulunca seçilmiş kitaplardan üçünü her ay bir kutuya koyar, yüzde 60’a varan indirimlerle kapınıza kadar gönderir. Burada yenilikçi bir e-ticaret modeli kullanıyoruz: Abonelik / kutu modeli. Siz abone olduğunuzda, iptal edene kadar her ay kredi kartınızdan otomatik tahsilat yapılıyor, ayın başında kitaplarınız ücretsiz kargo ile kapınıza gönderiliyor. Burada elde edilen gelir, profesyonel ekibe, sunucu maliyetlerine ve Biryudumkitap’ın yaşaması için gerekli giderlerin karşılanması için harcanıyor. Yine de kâr kalırsa geriye, sosyal faydaya ayırıyoruz. Daha önce Empati Derneği aracılığı ile Kınalıada’daki kedileri ve köpekleri sahiplendik, Kamboçya’da bir köye yemek ısmarladık, Adana’daki ve Kars’taki iki köy okuluna küçük bir kütüphane kurduk, yine İstanbul’daki bir okula kütüphane kurduk, Umut Olacak Çocuk İnisiyatifi ile birlikte onkoloji servisindeki çocuklara umut olduk, hediyeler aldık. Aldık, yaptık derken sevgili okurlarımız yaptı, biz vesile olduk.

Biryudumkitap’ın internet sitesinde ‘sizin söyledikleriniz’ diye bir bölüm bulunuyor. Bugüne dek Biryudumkitap vasıtasıyla şahsınıza veya oluşumunuza gelen en etkileyici ve ilginç yorum neydi?

İki mesaj var, birisi çok kişisel ve dokunaklı. Onu biz ekibimize sakladık. İkincisini tek bir noktasına müdahale etmeden yazıyorum: (O: Okur, A: Ben)

O: Biryudumkitap’a yeni abone oldum öncelikle affedin. Çünkü hep aklımdan çıkt. O kadar doğru bir karar vermişim ki…
A: Sevdiniz mi?
O: İnsana yaşaması için neden veriyor. Daha güzel şekilde anlatamam sanırım. Var olun.

Biryudumkitap’ı bir sosyal girişimcilik olarak ifade ediyorsunuz. Sosyal girişimcilik nedir? Bu yolda Biryudumkitap’tan önce farklı bir projeniz oldu mu?

Sosyal girişim, sürdürülebilir bir dünyayı inşa etmek için kurulmuş bir şirket modeli aslında. Sivil Toplum Örgütleri gibi toplum için çalışan fakat ticari işletmeler gibi para kazanan bir ara model. Yani, bir şirketsiniz ve para kazanıyorsunuz fakat kâr etmiyorsunuz, etseniz de bu kârı diğer sivil inisiyatiflerle, STÖ’lerle veya toplum faydası için harcıyorsunuz. Bizim yapımız da bu şekilde. Şu anda Türkiye’de resmi statüsü yok, bu yüzden normal şirketten bir farkımız yok görünürde. Fakat bu bir güven esası, yaptığımız sosyal fayda yatırımlarını da açık açık paylaşıyoruz. Okurlarımız da bize güveniyor.

Yurt içinde herkesin takdirini kazandığınız aşikar. Özellikle sosyal medya üzerinde Biryudumkitap daimi olarak övgü topluyor. Yurt dışından dönüşler nasıl?

Biryudumkitap projesiyle 2016 yılında Ashoka Changemaker’lardan biri oldum. Yine bu programa katılmış olmam dolayısı ile Robert Bosch Vakfı’nın Network Alumni’sine katıldım. İtalya’da ve Endonezya’da diğer sosyal girişimcilerle tanıştım ve onlarla fikir alışverişi yapma şansım oldu. Şu anda dünyanın 60 ülkesinde Biryudumkitap bir model olarak biliniyor, anlatılıyor. Bazı gazetelerde ve bloglarda yer aldık. Modelin yenilikçi ve sosyal faydasının büyüklüğü inanılmaz ilgi topluyor. Özellikle Avrupa’da, Asya’da ve Orta Doğu’da çok güzel geri dönüşler topluyorum. Bu bizi mutlu ediyor, bu ülkeden böyle bir iş çıkması kim yaparsa yapsın hepimizi mutlu ederdi, umarım daha iyi şeyler olacak.

İlerleyen dönemlerde Biryudumkitap gibi, sanatseverlere yönelik yeni bir girişiminiz olacak mı?

Sanat Karavanı, bu konuda müthiş bir boşluğu dolduruyor. Ben bir sosyal girişimciyim, amacım sosyal faydayı oluşturmak, büyütmek ve yaymak. Şu anda Türkiye’ye kitap okutma gibi bir davamız var, bu davayı omuzlanacak birileri olur ya da bu dava bir gün kapanırsa yeni şeylere sıcak bakarız, size de danışırız efendim. Güzel sorularınız için teşekkür ederim.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.