Distopik Bir Kurgu: Black Mirror

Black Mirror konusu

Distopik bir kurgu türünde olan Black Mirror dizisi, 2011 yılında yayın hayatına başlayan son zamanların sevilen ve merakla izlenen dizileri arasında yerini çoktan aldı. Netflix platformunda yayımlanan dizi, her bölümünde çeşitli ahlaki konuları ileri bir teknolojik çağda mükemmel bir şekilde ele alan nadir yapımlardan biridir.

Black Mirror ana konu olarak öğretici ve bir o kadar da dramatik mevzuları işlese de aynı zamanda, uzak gelecekte icat edilmesi yüksek ihtimal teknolojik cihazların da demo versiyonlarını bizlere tanıtıyor diyebiliriz. Farklı çizgisi ile son zamanların efsane dizisi Black Mirror’a gelin biraz daha yakından bakalım.

Black Mirror Konusu

Dizinin sevenleri çok biliyoruz, ama bilmeyenler için de ana temayı biraz açalım. Dizinin temel özelliği, her bölümün bir birinden tamamen farklı bir konuya odaklanmasıdır. Yani, bölümlerin birbiri ile hiçbir ilişkisi yok. Bu da dizinin herhangi bölümünü izlemenizi sağlıyor. Özellikle, dizi izlemeyi sevmeyenler için mükemmel bir seçim. Ancak şunu da belirtelim ki, zaten tek bir bölüme bakmanız bile Black Mirror bağımlısı olmanız için yeterlidir.

Black Mirror Son Bölüm

Black Mirror konusu her bölümde farklılık gösterse de tüm bölümlerin ortak özelliği, gelecekte teknolojik cihazların boyut atladığı bir dönemde geçmesidir. Tabii ki burada kastettiğimiz uçan arabalar veya her yeri kaplamış robotlar değil. Teknolojik gelişimler kendini daha küçük detaylarda gösteriyor. Ancak karakterlerin hayatını büyük ölçekte etkiliyor. Aynı zamanda, bölümlerin bir diğer ortak özelliği, ahlaki değerleri konu almasıdır. Çoğu bölüm, ahlaki ikilemler üzerinde kurulmuştur.

Black Mirror’in Diğer Dizilerden Farkı Ne?

Günümüzde sanal dünyanın bu denli gerçek hayatımıza sızması, aslında Black Mirror’da ele alınan konulara işaret ediyor. Bir nevi gelecek yaşam şeklini ve teknolojinin getireceği olası sorunları bize yansıtıyor diyebiliriz. Bu da diziyi diğerlerinden farklı kılıyor.

Dizinin esasında  teknolojik gelişmeleri işlediğini belirtmiştik. Bu teknolojilerle beyne yerleştirilen çipler, ölen insanları aynı vücut ve yüz yapısı ile robotik olarak yeniden tasarlayan şirketler, gerçekçilikte çağ atlayan oyunlar gibi birçok olaya şahit oluyoruz.

Black Mirror Son Bölüm

Dizinin ilk  bölümü ise vurucu bir ahlak anlayışı üzerinde kurgulanmış ve hiçbir ileri teknolojik cihaz içermemektedir. The National Anthem adı ile yayımlanan bölüm, diziye birinci bölümden başlamak isteyenlere farklı duygular yaşatıyor ve ben olsam yapar mıydım sorusunu sorduruyor. Aslında bu soruyu sadece bu bölümde değil, diğer bölümlerde de kendinize sık sık soracaksınız.

Black Mirror Son Sezon

Black Mirror son sezon bölümleri arasında yer alan bir bölüm, tüm dünyada büyük sansasyon yaratması nedeniyle hem eleştirildi hem de takdir edildi. Resmi olarak herhangi bir açıklama yapılmasa da Smithereens isimli bölümde, son yıllarda kullanıcılarının bilgilerini gizli tutmaması nedeniyle büyük sorunlar yaşayan Facebook kurucusu Mark Zuckerberg ele alınmıştı. Bölümün ana temasına çok değinmeyelim, izlediğinizde zaten neyi kastettiğimizi anlayacaksınız.

Genel olarak toparlayacak olursak, tüm sezonları birbirinden kaliteli bölümleriyle hayatınızın çeşitli alanlarında birçok şeyle ilgili kendinizi sorgulayacağınız ve belki de bakış açınızda büyük değişiklikler yaşatacak bir dizi. Her bölüm sonrasında kendinizi tekrar izlemekten alıkoyamayacağınız Black Mirror’ı hala izlemediyseniz hemen başlayın.

İlginizi Çekebilir: Bir Başkasının Paranoyasını Yaşamak | Mr. Robot Dizisi

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.