BLUES MÜZİĞİNİN BEYAZ KADINI: Janis Joplin

Janis Joplin 60’lı yılların en iyi kadın vokallerinden biridir.

Joplin--Janis

19 Ocak 1943 tarihinde Teksas’ta Port Arthur’da dünyaya gelen Joplin, çevresi tarafından sıra dışı biri olarak nitelendirilmiş ve kısa sürede kendi iç dünyasında yaşadığı karmaşayı müziğe yansıtmayı başarmıştır. Ailesinin de etkisiyle kendisini müziğe veren sanatçı, 18 yaşında Teksas’ta yerel kulüplerde sahne almaya başlamıştır. En çok bluesa yakışan sesiyle blues yapmış, fakat zamanla bunun da ötesine geçmiştir.

Müzik yapabilmek için Lamar State College of Technology de eğitimine ara veren Joplin, okulu terk ettikten sonra otostopla California’ya gelmiş ve burada hippi hareketine katılmıştır. İçinde yaşadığı fırtınaları müziğine yansıtan Joplin, her dönem coşkusunu dinleyicilerine ulaştırabilmiştir. Sıra dışı, mükemmel bir sese ve ince düşüncelere sahip olan Janis, bunu şarkıları aracılıyla dışa vurmayı başarmıştır.

janis-joplin-3

…Freedom is just another word for nothing left to lose,

Nothing don’t mean nothing honey if it ain’t free…

-Me and my Bobby Mcgee

California’ ya geldikten bir süre sonra kontrolünü kaybedip amfetamin ve alkol kullanmaya başlamış ve kendisine iyi geleceğini düşünüp okuluna geri dönmüştür. Ancak okulundaki başarısıyla tatmin olamamış ve California’ya tekrar geri dönmüştür. Janis, burada Big Brother and the Holding Company grubunun solistliğini yaptıktan sonra 1968 yılında ilk albümünü yayınlamıştır. Albüm sekiz hafta boyunca üst sıralarda kalmayı başarmış ve albümden iyi bir başarı elde edilmiştir. Daha sonra bu başarıların grubun alkol ve uyuşturucu bağımlılığına katkısı artmış ve grubun dağılmasına sebep olmuştur.

janis-joplin

1969 un haziranında Woodstock’ta muhteşem bir performans gösteren Joplin, başarıyla gelen stres ve kaygıyı bastırmak için bir kez daha uyuşturucuya başvurmuştur. Fakat bu kez uyuşturucu Joplin’in henüz 27 yaşındayken bu dünyadan ayrılmasına sebep olmuştur. Gelmiş geçmiş en iyi blues vokallerinden olan Janis Joplin, 4 Ekim 1979 da hayatını kaybetmiştir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.