Bob Dylan Merakla Beklenen Nobel Konuşmasını Yaptı!

Nobel Edebiyat Ödülü’nün bu yılki sahibi Bob Dylan, uzun zamandır merakla beklenen Nobel konuşmasını yaptı.

İsveç Akademisi tarafından verilen Nobel Edebiyat ödülü’ne, Amerikan müziğine getirdiği yeni ve şiirsel anlatımlar sebebiyle Bob Dylan layık görülmüş ve bu sayede Bob Dylan, Nobel Edebiyat Ödülü’nü kazanan ilk söz yazarı olmuştu.

Ödülünü alıp almayacağı tartışma konusu olurken mart ayı sonunda ödülünü almaya giden Dylan’ın yapacağı Nobel konuşması da merakla bekleniyordu. Dylan’ın 900.000 bin dolarlık ödülünü alabilmesi için ise 10 Haziran’a kadar konuşmasını yapması gerekiyordu.

Dylan, hazırladığı 4 bin kelime uzunluğundaki konuşmasında; şarkı sözlerinin edebiyat sayılıp sayılamayacağından, müzisyen Buddy Holly’nin kendisine nasıl ilham verdiğine kadar pek çok konuda açıklama yaptı. Edebiyat alanında en çok etkilendiği üç eseri: Herman Melville’in ‘Moby Dick’, Homeros’un ‘Odysseia’ ve Erich Maria Remarque’nin ‘Batı Cephesinde Yeni Bir Şey Yok’ olarak sıralayan Dylan’ın 27 dakikalık Nobel konuşması ses kaydı İsveç Akademisi’nin internet sitesinde yayınlandı.

Dylan konuşmasını şu sözlerle tamamladı:

”Şarkılarımız yaşayanların dünyasında canlıdır. Ama şarkılar edebiyat gibi değildir. Onlar söylenmek içindir, okunmak için değil. Shakespeare’in oyunlarındaki kelimeler sahnede oynanması içindir; nasıl ki şarkı sözleri söylenmek içinse, bir sayfada okunmak için değildir.

Siz de umarım bu şarkı sözlerini, yapılma amaçlarına uygun olarak duyma şansına erişirsiniz: Bir konserde ya da albümde ya da insanlar bu günlerde şarkıları nerede dinliyorsa.”

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.