Bocuk Gecesi

post_detay_629

       Edirne çok kültürlü yapısıyla nadide illerimizden biri. Sınırındaki balkanlardan 1877’den itibaren başlayan göçlerle beraber farklı kültürlere ev sahipliği yapmış, çok katmanlı bu kültürler harmanlanmış ve zamanla benimsenmiştir. Edirne bu özelliğinin yanı sıra bence eğlencesine, tarihi dokusuna ve geçmişten gelen kültürel özelliklerine sahip çıkıp, yaşatması bakımından kesinlikle diğer illerden ayrılıyor. Bu çok kültürlü yapının günümüze kadar getirdiği adetlerden biri de Bocuk Gecesi..

Bocuk Gecesi, balkanlarda yaşayan Türk göçmenler tarafından Trakya’ya taşınmış bir kültür ürünü. İsmini Bocuk adı verilen ama kelime anlamı kesin olarak bilinmeyen işlerinizi, huzurunuzu ve sağlığınızı bozan korkutucu bir varlıktan alır. Bu varlığın kışın en soğuk günlerinde ortaya çıktığı insanlara görünüp bolluğu, bereketi, sağlığı götürdüğü düşüldüğü için o gece herkes bir araya gelir. Ve Bocuk Gecesinin simgesi olan kabak tatlısı her evde pişirilir ve bir arada yenir. Aynı zamanda birçok yemek ve tatlıda ikram edilip o yıldan bolluk, bereket ve sağlık temennisinde bulunulur.  Türk halk kültürüne ait olması bakımından edebiyattan da aşina olduğumuz halk meclisleri yapılıp hikayeler, destanlar anlatma geleneği Bocuk Gecesinde de aynen yapılmaktadır. Bocuğa o korkutucu varlığa öylesine inanılmıştır ki bu gecede çocuklara ” Tatlını ye, yemezsen bocuk gelir hepimizi yer.” diye gece evine gitmek isteyen misafirlere ise “ Yolda karşınıza Bocuk çıkar.”  şeklinde korkutulurmuş. Aslında yaşatılan bu geleneğin dostluğa, birlik ve beraberliğe katkı sağladığı da apaçık ortada…

trakya-isi-cadilar-bayrami-bocuk-gecesi-edirne-1342338

 

4259066

Bocuk Gecesi kış aylarında yapılmakla beraber Edirne ve Tekirdağ’a bağlı köylerde tarihi tam olarak değişmekte. 2004’ e kadar pek bilinmeyen ve insanların kendi aralarında yaşattığı Bocuk Gecesi 2004 yılı itibariyle geleneksel olarak kutlanmaya başlandı. Edirne’nin Keşan ilçesinde her yıl düzenli olarak kutlanan Bocuk, giyilen kostümler, yakılan ateşler ve hep bir ağızdan eşlik edilen şarkılarla geleneksel kültür ürünü haline geldi. Bocuk Gecesi giyilen kostümler ve kış ayında olması bakımından 31 Ekim’de Hristiyan alemi tarafından kutlanan cadılar bayramına benzetilse de tamamen Türk Halk Kültürü olarak yerini almakta.

edirne_136 images IMG_8073-Kopya

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.