Bora Biçer

1980 İstanbul doğumlu müzisyen, müziğe beş yaşındayken babasının gitarını parçalayarak başlamış, ilk gitarı olan klasik gitara 95 yılında kavuşmuş, bir senelik klasik gitar eğitiminden sonra klasik müziği bırakarak kendini modern müziğin kollarına bırakmıştır.
Modern müziğe akustik gitarla başlamış bir iki yıl içinde de elektro gitara geçiş yapmıştır. 96 yılından beri İstanbul’da bir çok grupla solist ve gitarist olarak sahne almış, müzisyenliğini geliştirmiştir. Bir senelik klasik gitar eğitimi dışında hiçbir gitaristten özel ders almamış, kendi kendine birçok metod bitirerek akustik ve elektro gitar tekniğini geliştirmiştir. Örnek aldığı Jimi Hendrix, Stevie Ray Vaughan, Jimi Page, Mark Knopler, David Gilmour ve daha nice şahsına münhasır gitarist, kendi özgün gitar tekniğini bulmaya çalışmasında ona yol göstermişlerdir.
90‘ların sonunda blues müziğiyle tanışan müzisyenin müziğe bakış açısı değişmiş, tabiri caizse blues terbiyesi alarak dinleyerek çalmayı öğrenmiş ve öğretmiştir. Sonraki yıllarda da funk, jazz, country, rock ve heavy metal gibi tüm ana türlere yoğunlaşarak, tüm müzik türlerinde gitar eğitimi verebilecek konuma gelmiştir.
Bir gitaristin tüm müzik türlerinde en azından başlangıç seviyesinde çalması gerektiğini düşünen müzisyen, hiçbir zaman tek bir türün gitaristi olmamıştır. Son yıllarda harmonica, slide gitar ve lap steel gitar gibi etnik enstrümanlara da yoğunlaşmış, bu enstrümanları da ders müfredatına almıştır. 2000 yılında Sanat Tarihi bölümünü kazanarak Ankara’ya göç etmiş, müzikal tecrübesini özel gitar dersleri vererek paylaşmaya başlamıştır.
2007 yılından beri de milli eğitim bakanlığına bağlı özel bir kursta usta öğretici olarak elektro, akustik, klasik, lap steel gitar ve harmonica dersleri vermektedir. Aynı zamanda skype aracılığıyla Türkiye’nin dört bir yanına online gitar eğitimi vererek müzikal tecrübesini paylaşmaktadır. Bugüne kadar onlarca gitarist yetiştiren müzisyenin öğrencilerinden sahne alan, albüm yapan, gitar dersi veren ve hatta gitar metodu yazan birçok öğrencisi olmuştur.
Ankara’da 2000 yılından beri bir çok grupla solist ve gitarist olarak yer alan alan müzisyenin, Blues Makers ve Mojo Town adlı iki cover grubu düzenli olarak sahne almaktadır.
İlk akorunu öğrendiğinden beri beste yapmaya başlayan müzisyenin kırkın üzerinde bestesi vardır. 2007 yılında Ankara’da bir beste projesi olarak kurduğu Büyük Birader 2007-2009 yılları arasında birçok müzisyenle çalışmış, bas gitara Ulaş Tercan’ın geçmesiyle esas kadrosuna ulaşmıştır. Trio bir grup haline gelen Büyük Biraderin gitarına biraz daha yük binmiştir. Bora Biçer’in akustik düzenlediği şarkılara Ulaş Tercan’ın çellosu ve Gerçek Dorman’ın perküsyon setiyle eşlik etmesi, grup içinde yeni akustik bir tarzın oluşmasını sağlamıştır. Hem elektrik hem akustik setle farklı bir renk yakalayan grubun tarzı genel olarak rock tınlasada içinde yer yer funk, blues, country ve pyschedelic rock tarzlarından da esintiler hissedebilirsiniz. Sahnede doğaçlamayı da seven grubun enstrümantal çalışmaları da bulunmaktadır. Grubun bestelerinin tümü Bora Biçer’e, düzenlemeler Büyük Birader’e aittir. İsmini Goerge Orwell’ın “1984” adlı kült romanındaki herkesi izleyen totaliter baskıcı sistemi temsil eden karakterden alan, şarkılarında sistem eleştirisi, içsel hesaplaşmalar, yalnızlık ve sulandırılmamış aşktan bahseder.

Müziği bir yolculuğa çıkmak ve hiç bilmediği bir yere cebinde sadece tek gidişlik bileti varken gitmek gibi bir şey olarak tanımlayan müzisyenin yolculuğu daha uzun yıllar süreceğe benzer….

BORA BİÇER’E AİT ÇALIŞMALAR

 

 

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Devamını oku:
Suudi Arabistanlı Sanatçıdan ‘Feminist’ Video Klip!

Şarkıcı Majed Al-Esa, Suudi Arabistan'da feminist ifadeler içeren şarkısına ilginç bir klip çekti. Sanatçının büyük ilgi gören şarkısı şimdiye kadar 4 milyon...

Kapat