Britanyalı Sanatçıdan Çarpıcı Bir Çalışma: Kilise Tavanında Asılı Mülteci Kıyafetleri

Arabella Dorman adlı Britanyalı sanatçı, mülteci sorununa dikkat çekmek amacıyla çarpıcı bir çalışmaya imza attı. Sanatçı, Yunanistan’ın Labos adasındaki mültecilerin kıyafetlerini Londra’daki St. James Kilisesi’nin tavanına astı.

Ülkelerindeki savaştan kaçan ve çeşitli ülkelere sığınan mültecilere, yaşadıkları sorunlara dikkat çekmek amacıyla çalışmalar yürüten sanatçılardan biri de Arabella Dorman. Sanatçı, Yunan adası Lesbos’taki zeytinliklerden ve sahilden toplanmış 700 mülteci kıyafetinden buruk bir sanat eseri yarattı. Londra’daki St. James Kilisesi’nin tavanına tutturulan kıyafetler arasında bebek pijamaları, ayakkabılar, pantolonlar, çoraplar, eldivenler, şapkalar ve daha pek çok giyim eşyası baş aşağı sallanır durumda ziyaretçileri karşılıyor.

2015 yılında Lesbos’a giden sanatçı Arabella Dorman, daha önce Irak ve Afganistan’da bulunmuş. ‘Suspended’ (Askıda duran) adlı etkili çalışması hakkında ise Dorman şu ifadeleri kullanıyor:

Mültecilerin elden çıkardığı binlerce giysi vardı. Giyenlerin saklı varlığını çağrıştıran içi boş giysi konsepti karşısında etkilenmiştim. Bu giysiler şu an için unutulmuş olanı ortaya çıkartıyor.

Sanatçı, mülteci sorununu gündemde tutmaya çalışarak mültecilere destek sağlayan kurum ve kuruluşlar için de fon yaratmaya çalışıyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.