BRÜT KATMANLAR/GROSS LAYERS

Bozlu Art Project, artık ikon haline gelen mimari yapılara veya her gün önünden geçip gittiğimiz, yarım kalan bir inşaat çalışmasına yeniden bakan yepyeni bir sergiye ev sahipliği yapıyor. Marmara Üniversitesi Resim Bölümü’nden mezun olan Semih Zeki’nin ‘’Brüt Katmanlar’’ isimli sergisi, 18 Nisan’a kadar görülmeyi bekliyor. Semih Zeki’nin resimlerinde ağırlıklı olarak bozarak müdahale ettiği ve yan yana getirerek değiştirdiği mimari yapılarla, kütlelerin kendi içinde taşıdığı devingen şeffaf formlarla ve forma müdahale eden çizgilerle karşılaşmaktayız.

Brüt Katmanlar isimli sergide sanatçı mimari yapıların ideolojik, tinsel ve görsel etkilerini inceleyerek yapı çözümü deneyen ve gündelik yaşamın sığlığına eleştirel bir göndermede bulunuyor. Semih Zeki’nin mimari formlardan hareketle kurguladığı yapı, sergide yer alan resimlerinin de çıkış noktasını belirliyor.

brut-katmanlar-2

Döneminde inşaatı durmuş ama durdurulduktan sonra etrafı devasa gökdelenlerle donanmış, ortada tek başına çıplak beton ve çelikten oluşan yapı bu serginin oluşumunda sanatçının dikkatini çekmiştir. ‘’Yapı sürekli değişiyor. Parçalanıp bir araya getirdiğimizde başka bir yapı haline geliyor. İçine girdiğimizde ise bir başka yapı… Bu sistem üzerine bütün sergi omurgasını oluşturmak istedim.’’ diyor sanatçı. Bu yapıları bir nevi tüketmek için bu sergi yolculuğuna başlamış ve o resimleri her ürettiğinde bu yapıların daha çok türemeye devam ettiğini görmüştür.

brut-katmanlarr-3

Sanatçı resme beton malzemesini sokmuştur. Betonu direk olduğu gibi kendi rengiyle, kendi dokusuyla kullanmıştır. Bir çizim, çizimin üzerinde boya, boyanın üzerinde belki bir serigrafi ve tekrar bir baskı görüyoruz.

Semih Zeki; bu sergi ile çok hızlı yapılaşma, insanlığın her şeyi çok hızlı tüketmesi, her şeyin çok hızlı değişmesi ve teknolojiyle birlikte bu inşaatların çok hızlı gelişmesi ve üremesine gönderme yapmaktadır.

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.