BU HAYATTA FOTOĞRAFA RESİM DEMEKTEN DAHA DOĞAL NE OLABİLİR Kİ?

Fotoğrafa resim diyen herkesi düzeltme ihtiyacı hisseden insanlara denk gelmişsinizdir belki.
‘Resim çizilir, fotoğraf çekilir.’ algısıyla yaklaşınca sanki fotoğraf ile resim arasında dağlar kadar fark varmış gibi görünüyor.

Resimde, fırça ya da kalem aracılığıyla boyalar tuval üzerine aktarılır. Fotoğrafta ise fotoğraf makinesi aracılığıyla ışık, kimyasal film veya dijital sensör üzerine aktarılır.
Tamam.
Ama;
Daha önceki yazılarımdan birinde fotoğrafın icadına ressamların ön ayak olduğundan bahsetmiştim.

Buradan okuyabilirsiniz. https://sanatkaravani.com/ilkel-fotograf-makinesi-camera-obscura/

Adına Camera Obscura dedikleri, Latince’de ise karanlık oda şeklinde tanımlanan kapalı bir kutu. Kutuda ise küçücük delikten ışığın yansımasıyla oluşan ters de olsa bir görüntü. İşte bu görüntü ressamların işini kolaylaştırıyordu, çünkü perspektifteki hatalar en aza inmiş oluyordu ve tablolarını daha gerçekçi gösteriyordu.
Aslında fotoğrafın ortaya çıkmasını sağlayan şey ışıktır.
O zamanlar fotoğraf makinesinin temelleri bu teknikle atılmış oldu. Teknolojinin gelişmesi ve insanların dur durak bilmeyen yaratma içgüdüsünün birleşmesiyle karanlık oda tekniği giderek daha da gelişti.

İlk önce karanlık oda küçüldü ve karanlık kutuya dönüştü. Sonra daha da küçüldü, artık kutu olmaktan çıkıp makine denmeye başlandı. Hatta taşınabilirliğinin kolaylaşması yanında görüntüyü aktarma hızı da giderek arttı.

Sonuçta fotoğraf, resim sanatından etkilenerek türedi.

Önceden ışık vasıtasıyla ressamlar karanlık odada nesneleri, insanları ya da manzaraları resmediyorlardı.

Zamanla karanlık oda fotoğraf makinesine evrimleşince yine ışık vasıtasıyla fakat bu sefer kısa sürede nesneleri, insanları ya da manzaraları resmediyoruz.

Eski Yunanca’da photos ışık, graphein ise çizmek anlamına geliyor ve ikisinin birleşiminden oluşturulan fotoğraf; ışıkla çizim yapmanın bir yolu.
Fotoğrafın resme göre temel farkı ise fotoğrafın daha gerçekçi olması.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.