Bu Onun Serseri Serbest Stili; Tim Burton

25 Ağustos 1958’de Kaliforniya’da doğan Timothy Walter Burton sinemanın en tuhaf adamlarından birisidir. İçine kapanık çocukluk dönemi onu çizimlere, hayal dünyasına ve sinemaya çekince, bunları harmanlayarak kendine has yorumu ile sinemanın en önemli yönetmenlerinden birisi olmuştur. Gotiklik olsun, stop-motion olsun, gariplikler olsun farklı bir kafa yapısının sonuçlarından doğan filmleri ile adını duyurmuştur Amerikalı yönetmen.

Şahsım adına konuşacak olursam bir iki filmi beni cezbetmemişti, ta ki Ed Wood filmini izleyene kadar. Ed Wood yani Edward Davis Wood; 1950’li yıllarda düşük bütçeli bilim kurgu, korku türünde başarısız filmlere imza atan, sinema tarihinin en kötü yönetmeni ünvanına sahip Amerikalı yönetmendir. 1992 yılında Rudolph Grey’in yazdığı Nigtmare of Ecstasy isimli Ed Wood biyografisini, 1994 de Tim Burton sinemaya aktarmıştır. Filmde Ed Wood’u Johnny Depp muazzam bir oyunculuk ile canlandırmıştır. Ed Wood ile ilgili diyebileceğim tek şey ‘’Başarısız bir yönetmenin hikayesinin, başarılı bir filmi’’ olur herhalde. Haliyle bunu da ancak Tim Burton gibi bir adam başarabilirdi.

Sweeney Todd: Fleet Sokağı’nın Şeytani Berberi filminde ise kanlı bir müzikalin içinde dolanırken, The Nightmare Before Christmas’ın çizimlerine, tekniğine ve de şarkılarına hayranlık besliyor, Edward Scissorhands’te ise Tim Burton’a şapka çıkarıp, Johnny Depp’in donukluğuna ve mimiksizliğine hayran kalabiliyorsunuz. Kısacası Tim Burton furyasına kapılıp anlayınca, onun ismini taşıyan her yapıma farklı bir gözle yaklaşabilmeniz pek mümkün.

Yarattığı masalsı ve ürkütücü atmosferleri ve haliyle bu atmosferlere cuk diye oturan karakterleri ile Burton, beyazperdeyi tuval olarak kullanır ve sinemayı adeta resmeder. Çünkü bu onun serseri serbest stilidir, o yoktan var edebilen bir sanatçıdır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.