Bugüne Kadar Yapılmış En İlginç Otel Binaları

REN BİNASI

ren-binasi

Ren binası 2010 yılında otel, spor ve konferans merkezi olarak Shangai için tasarlandı. Çin kültüründe insanı simgeleyen sembol olan “ren” biçiminde inşa edilen yapı, tepede birleşen iki binadan oluşuyor. Birinci bina bedeni temsil ediyor. Burada evler ve “Spor ve Su Kültürü Merkezi” bulunuyor. İkinci bina ise aklı temsil ediyor. Bu tarafta ise yine evlerle beraber konferans salonları ve sosyal faaliyet alanları bulunuyor. İki binanın birleştiği kısımda ise bin adet otel odası bulunuyor. Mimari üslubu nedeniyle kimilerince Shangai’ın Eyfel Kulesi şeklinde de yorumlanan bu yapı her ne kadar yalnızca otel kategorisine girmese de ve henüz tasarım aşamasında olsa da, orijinalitesi ve sembolizmiyle bu listeye alınmaya değer.

SOFİTEL OTEL

sofitel-otel

 

Tokyo’da 1994’de inşa edilip 2007 yılında yıkılan Sofitel Otel geleneksel Japon tapınaklarından ilham alınarak tasarlanmıştı. Modern mimarinin iyi bir örneği olan yapının mimarı aynı zamanda Ryogoku’daki Tokyo Müzesi’nin de mimarı olan Kiyonori Kikutake’ydi. Bina üst üste binen beş adet yamuk blok biçimindeydi. Binanın neden yıkıldığı hakkında kesin olarak bir bilgi yok fakat yıkılmadan önce Tokyo ve dünyada epey beğenilmiş ve ilgi görmüştür.

 

REGATTA OTEL

regatta-otel

Regatta Otel Endonezya’nın Jakarta şehrinde bulunuyor. Bina Atelier Enam Mimarlık ve Planlama Şirketi tarafından tasarlandı. Otel, deniz temasına uygun olarak inşa edilmiş. Hatta adı bile “uzun yelkenli tekne” anlamına geliyor. Görüntüsü bir deniz fenerinin etrafındaki on adet yelkenli şeklinde. Yelkenli şeklinde olan her bir bina ise dünyanın çeşitli liman şehirlerinin ismini taşıyor. Mimari yapısı akım olarak modern ve yapısal dışavurumculuğun bir çeşit birleşimini oluşturuyor.

 

HELIX OTEL

helix-otel

OtelDubai’de bulunuyor ve adını mimarisinden alıyor. Helezon anlamına gelen Helix’in mimarisini Leeser Mimarlık isimli firma üstlenmiş ve bu tasarım ile New York’da pek çok ödül almıştır. Projenin mimarı ise Irak asıllı Zaha Hadid. Firma, Hadid sayesinde gelenekçi vizyonundan uzaklaşarak daha yenilikçi bir tutum edindi. Ayrıca, otel farklı mimari yaklaşımları temsil ettiğinden, Dubai ve Emirliklere modern mimariyi bir nevi tanıtıyor ve bu durum oldukça büyük bir önem taşıyor

 

INNTEL OTEL

inntel-otel

Hollanda’nın başkenti Amsterdam’da bulunan Intell Otel rengârenk dizaynıyla göze hoş görünmekle beraber, dikkatleri de üzerine çekiyor.18 Mart 2010 tarihinde kapılarını açan otel, Hollanda’daki Zaandam evlerinden esinlenlerek tasarlanmış, hatta bu evlerden meydana gelen bir kolajı andırıyor. Bu tasarımın mimarı ise Wilfried van Winden. Mimarinin duygularla olan ilişkisine inanan Winden, otelleri insanların geçici evleri olarak gördüğü için ev temasını kullanmış.

 

 THE EMPEROR OTEL

A resident rides past the Emperor Hotel in Yanjiao county

İşte hem ilgi çekici hem de eğlenceli bir tasarım. Bu bina Çin Halk Cumhuriyeti’nin Yanjiao şehrindeki Emperor Otel’e ait. Bina, Çin mitolojisindeki üç tanrıyı ağırlıyor: iyi şans tanrısı, zenginlik tanrısı ve ömür tanrısı. Binanı mimarisiyle oldukça ses getirmiş fakat pek beğenilmemiştir. Hatta bazı eleştirmenler Çin’in en çirkin binalarından biri olduğu kanısını paylaşıyor. Fakat tartışılabilir estetik değeri ne olursa olsun, Empire Otel mimari açıdan son derece farklı ve orijinal bir örnek.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.