“…burası bizim istediğimiz ve yaşamak zorunda olduğumuz yerdi”: New York Polaroids

“New York Polaroids 1975-1989”, İsviçreli fotoğrafçı ve yönetmen Edo Bertoglio’nun serisi olan “Sunshine Polaroid”in ilk kitabıdır. Aynı zamanda eseri, New York’un banliyölerinde geçen rutin yaşamın Grace Jones, Maripol, Debbie Harry, Andy Warhol, Madonna, Jean-Michel Basquiat, Glenn O’Brien, Arto Lindsay gibi ünlü isimler ile birlikte tutulan görsel günlüğü olarak da adlandırabiliriz.

Kitabın içinde Mariucca Casadio’nun yazdığı bir yazı ve Stefano Bianchi ile yapılan bir söyleşi de vardır.

1976-1984 yılları arasında, Edo Bertoglio, New York’un en popüler bölgelerinde yaşadı ve büyümekte olan sanatçı topluluğunu fotoğrafladı. Bu karelerden 140 tanesini “New York Polaroids 1975-1989” kitabında topladı. Bertoglio’nun Manhattan’ı bugünün Manhattan’ından çok uzaktı zira geçim çok ama çok daha kolaydı. Sanatçılar küçük işlerde çalışarak aylık masraflarını rahatlıkla ödüyor, kalan zamanlarını ise bir şeyler yaratmaya harcıyorlardı.

“Her şey 5. sokak ile 34. Sokak arasında bulutsuz soğuk bir öğlen vakti başladı. Maripol ve ben taslaklara çalışırken birden mekândan bağımsız olarak kendimi rahatsız hissetmeye başladım. Ve aniden şehirden korkan gözlerimizdeki yaşları, yalnızlığımızı ve işimiz olmamasını kucakladık. Sonra ise her şeyden ve herkesten kaçtık, Empire States binasının 86. katına çıktık ve ışığın sıcaklığı bize şehri, gökdelenleri, nehirleri, okyanusu gösterdi. Bunu görünce fark ettik ki burası bizim istediğimiz ve yaşamak zorunda olduğumuz yerdi. Bu olaydan sonra New York fotoğraflarımın parlak arka planı oldu.”

Fotoğraflarının arasında günlük yaşamdan kareler, partiler ve manzara fotoğrafları olsa da sanatçı çekmiş olduğu portreler ile öne çıkmıştır. Kendisi bu durumu “Ben bir yüz bağımlısıyım. Ne zaman bir yüz fotoğrafı görürseniz, o yüze aşık olduğumdan ve çok etkilendiğimden emin olabilirsiniz” sözleri ile açıklamıştır.

Bertoglio sanatının en güzel yıllarında birçok ünlüyü fotoğraflamıştır. Etrafının ikonik isimlere çevrili olması, Andy Warhol’un Interview adlı dergisinde çalışmış olmasıyla açıklanabilir. Fakat bir süre sonra Bertoglio’ya göre her şey değişmiştir. Müzik, sanat,  sonrasında uyuşturucular, en son olarak da AIDS bu topluluktaki her şeyi birden değiştirmiştir.

O dönemki kız arkadaşı “Buradan git yoksa hayatta kalamayacaksın.” diyerek 1990 yılının Ekiminde ona Milan’a tek taraflı bir bilet vermiştir. Bertoglio bağımlılığı sebebiyle her şeyini satmıştır lakin çalışmalarını taşıyan iki koca bavul her zaman yanındadır.

bertoglio (2)

bertoglio (4)

bertoglio (5)

bertoglio (6)

bertoglio (7)

bertoglio (8)

bertoglio (9)

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.