Burning Man

Her yıl ağustos ayının ilk haftası ABD’nin Nevada Eyaletinde Black Rock Çölü’nde gerçekleşen ve eylülün ilk pazartesi gününe kadar devam eden bir festival Burning Man. Festival, ilk olarak 1986’da Larry Harvey ve Jerry James’in yirmi kişilik arkadaş grubuyla San Francisco, Baker Beach’te buluşması ve 3 metrelik tahta bir adamı yakmalarıyla başlamıştır. Festival, adını tahtadan yapılmış heykeli yakma ritüelinden alıyor. Burning Man, aslında bir müzik festivali fakat sadece bu değil.

Katılımcılar, Black Rock City’de  bu deneysel topluluğun bir parçası olmak için yedi gün boyunca çöl şartlarına direnir, kendi duvarlarını yıkar, son olarak da insan bedeni ve onun kalıplarını temsil eden tahta adamı yakarak festivali sonlandırırlar. Festivaldeki amaç, her bireyin sahip olduğu yaratıcı güçleri ortaya çıkarmak ve bunun somutlaştırılmasıyla yeni bir kültür yaratmaktır.

burning-men-festivali

Kurucuları, festival sayesinde dünyada spritüel anlamda bir değişiklik yapabileceklerine inanmaktadır. Burning Man; farklı kuralları olan, hem şehirden kaçan hem sanatı kucaklayan bir festivaldir.

Festival ile ilgili fotoğraflara baktığınızda, festivalin tamamen katılımcıların hayal gücüyle bir araya gelmiş bir bütün olduğunu fark edeceksiniz.

Eğlenmek, paylaşmak, dinlemek, dinletmek… Çölde kurulan bu yer, tam anlamıyla özgürlük dünyası. Burning Man; kendinizi sınırsızca ifade etme, aralıksız müzik, sanat, dans, ateş ve hareket imkanı sağlıyor. Festival, dünyanın dört bir tarafından en çılgın sanatçılara her yıl belli temalarda eserlerini sergileme fırsatı sunuyor.

burning-man-festivali-2

Katılanların sadece izleyici olarak kalmaması, herkesin festivalin bir parçası olması, mutant araç, performans ya da kostümleri hazırlanması, başkalarıyla birlikte bir şeyler üretmesi, iş birliği içinde çalışması veya kendi projelerini hayata geçirmesi… Her şey makbul.

Burning Man ile Embrace figürlerinin, tapınağın ve birçok sanat eserinin olduğu Dj’lerin çıktığı, partilerin yapıldığı yere “Playa” deniyor.  Festivale katılanlar, daha önceden belirledikleri farklı temalardaki çalışmalarını bu platformda sergiliyorlar. Sanat eserleri festival bitiminde ateşe veriliyor.

burning-man-festivali-3

Burning Man festivalini diğer festivallerden ayıran birkaç kural var. Festival süresince paranın geçersiz olması gibi… Parayla herhangi bir ürünü satmak ya da satın almak yerine, hediye alıyor ya da veriyorsun. Yani alışveriş için takas yöntemini kullanıyorsun. Festival organizasyoncuları hediye verme ruhunu korumak adına reklam ya da sponsor gibi araçları reddediyor ve kendi sosyal çevresini oluşturuyor. Bu şekilde festivalin bir tüketim yeri haline gelmesi engelleniyor.

burning-man-festivali-4

Bir başka altın kural ise “Leave no trace” yani “Arkanda çöp bırakma.” Etrafta çöp kutusu yok, herkes kendi çöpünden sorumlu. Sigara izmariti bile yere atılmıyor, sigarasını bitiren izmaritini kendi yöntemleriyle oluşturduğu çöpüne atmak zorunda.

Bir başka konu ise ulaşımı bisiklet ile sağlıyorsunuz. Eğerki bisikletinizi kaybederseniz büyük geçmiş olsun, çünkü bu, yeni bir bisiklet bulana kadar kamp alanından ayrılamayacağınız anlamına geliyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.