Bursa’nın Sokak İçlerine Gizlenmiş Müzeleri-2

Bursa’nın en eski semtlerinden Çekirge, içinde pek çok güzel müze saklar. Semtin nezih güzelliğine eklenen Atatürk Evi, Ormancılık Müzesi ve Bursa’dan çıkarak adını tarihe yazdıran Hacivat ve Karagöz’ün Müzesi gibi yapıları görülmeye değerdir.

Uludağ’ın eteklerinde bulunan Çekirge’ye geldiğinizde Muradiye’nin altından kendinize düz bir hat çizin. Bu hat karşınıza ilk önce Ormancılık Müzesi’ni çıkaracak.

bursa (2)

Müzede orman bitkileri ve canlıları, kesim aletleri, çeşitli fosiller, Mustafa Kemal Atatürk’e ayrılmış bir köşe ve birçok ilginç detay göreceksiniz. Artvin Borçka’dan getirilen 700 yaşındaki Sarıçamın enine kesiti gibi…

bursa (3)

bursa (4)

Müzenin bulunduğu köşke uzaktan bakmayı ihmal etmeyin. Saatçi Köşkü diye bilinen bu tarihi yapı zengin süslemeleri ile Bursa’nın ender Barok mimari örneklerinden birini oluşturuyor.

bursa (5)

Bahçesinin ne kadar keyifli olduğu aşikâr… Müzenin sorumlusu hanımefendi hoş sohbeti ile sizin bir fotoğrafınızı almak isteyecektir. Ormancılık Müzesi’nde tahmininizden daha fazla vakit geçireceğinizden hiç kuşkum yok.

bursa (6)

Yolunuza devam ederseniz bu sefer Atatürk Evi’ni göreceksiniz. Atatürk Köşkü Müzesi diye bilinen bu köşk Cumhuriyet’in 50. yılı anısına 29 Ekim 1973’te açılmış. Tıpkı Ormancılık Müzesi gibi bu köşk de görülmeye değer sivil mimari örneklerinden.

bursa (7)

19. yüzyıl mimari özelliklerini taşıyan köşkü Miralay Mehmet Bey inşa ettirmiş. Mustafa Kemal, Bursa’yı ziyaret ettiğinde bu köşkte kalırmış.

bursa (8)

Odaları, Mustafa Kemal tarafından kullanılan eşyaları ve Atatürk belgeliği ile kıymetli ama göz önüne çıkmayan bir müze burası.

bursa (9)

Köşkün hemen yanında Bursa’nın meşhur otellerinden Çelik Palas var. Çekirge kaplıca suları ile meşhur. Bu suların cam borularla taşındığı Çelik Palas da Mustafa Kemal’in Bursalılara bir armağanı aslında…

bursa (10)

Çekirge yolunun sonunda ise sizi acıklı hikâyelerini bilmeden güldüren Karagöz ile Hacivat bekliyor olacak.

bursa (11)

Karagöz Müzesi ve Kültür Evi, Bursa Büyükşehir Belediyesi’ne ait. Müzede hem Karagöz ve Hacivat hikâyelerini, karakterlerini ve koleksiyonlarını görüyor, hem de geleneksel Türk tiyatrosuna hizmet etmiş isimleri duyuyorsunuz; Metin And, Nevzat Çiftçi, Ünver Oral gibi…

bursa (12)

bursa (13)

Müzeyi gezdikten sonra yolun karşısında Karagöz ve Hacivat Anıtı ile anıtın tam arkasında temsili mezarlarını göreceksiniz. Bizleri hep güldüren bu isimlerin mezarını görmek doğrusu biraz huzursuz hissettiriyor. Ama Hacivat ve Karagöz’ün aslında sonu kötü biten bir hikâyeleri var: II. Osmanlı padişahı Orhan Gazi, kendi adına cami yaptırırken Hacivat ve Karagöz de inşaatta çalışıyormuş. Ancak nükteli ifadeleri ile diğer işçileri oyaladıkları şikâyeti padişaha ulaşınca, Orhan Gazi Hacivat ve Karagöz’ün öldürülmesini emretmiş.

bursa (14)

Gölge oyunu da ilk kez 14. yüzyılda Şeyh Küşteri tarafından Hacivat ile Karagöz’ün hatırasını yaşatmak için oynatılmış. Bu üç şahsiyetin mezarları da burada bir arada bulunuyor. Karagöz Müzesi ayrıca gölge oyununu hem öğreten, ustadan çırağa geleneği taşıyan bir kültür evi; hem de kukla yapımı burada hala sürüyor.

bursa (15)

Bursa, ufak tefek müzeleri ve bu müzelerin sokak aralarına gizlenmişliği ile meşhur sanki. Beklemediğiniz yerde, beklemediğiniz mimarileri, anıtları, müzeleri karşınıza çıkarıyor. Çekirge de bu semtlerden sadece biri. Buraya kadar gelirseniz, içinde çok şey saklayan bir başka semt Muradiye’ye uğramadan da gitmeyin.

Hülya Utkuluer

Marmara Üniversitesi Tarih bölümünden mezun oldum. Cumhuriyet dönemi müzeleri hakkında bir yüksek lisans tezi hazırladım. Şu an bir müzede (Cumhurbaşkanlığı Celal Bayar Müzesi) müdür yardımcısıyım ve ayrıca tarih doktorası yapıyorum. Seyahat etmek, okumak, yazmak, yeni tatlar denemek, fotoğraf çekmek ve müzeler ilgi alanlarım arasında.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.