Bursa’nın Sokak İçlerine Gizlenmiş Müzeleri

Bursa’yı gezenler bilir, şehir merkezi diye bir yer aslında yoktur ve eski şehir merkezi diye bir yer hiç yoktur. Mimarileri dağınık haldedir, müzeler, eserler hiç beklenmedik yerlerde çıkar karşınıza. Her bir ara sokakta sizi 14. yahut 15. yüzyıldan kalma bir Osmanlı eseri bekler ama sokağın girişi size hiç ipucu vermez. Sokak başlarındaki kahverengi tabelalar olmasa, aklınızın ucundan bile geçmez o sokağa girmek.

bursa-muzeleri-1

 

Bunlardan biri Tofaş’ın Anadolu Arabaları Müzesi. Araba Müzeleri oldum olası ilgimi çekmez ama görmüş olmak için gideyim dedim. Uzunca bir ara sokağı tırmandım. Neredeyse ümidimi kesmişken Umurbey’in türbesi ve camiinden oluşan külliyesi bir ışık verdi. Bu Umurbey, Gemlik’in Umurbey köyüne adını veren bey olsa gerek diye düşünürken apartmanlar arasında sıkışmış parkı gördüm: Umurbey Bilgi Parkı.

bursa-muzeleri-2

 

İçinde Bursa Anadolu Arabaları Müzesi, Sanat Galerisi ve Umurbey Hamamının bulunduğu, yürüyüş yolları da olan bu güzel yeşil alanı, yerler hala karla kaplı olduğu için tamamen gezemedim ama harika görünüyordu. Bilhassa anıt ağaçları ile.

bursa-muzeleri-3

Türkiye’nin ilk ve tek Anadolu Arabaları Müzesi olan mekan, araba müzesi anlayışına kültürel bir boyut katmış. Bakmayın mahalle arasında olduğunda 17 bin metrelik alanda bulunan ipek fabrikasının restore edilmesiyle 2002 yılında hazırlanmış. Başlangıç noktaları da Bursa Arkeoloji Müzesi’nde duran 2600 yıllık bir tekerlekmiş.  Orijinali Balıkesir’de bulunan Üçpınar Tümülüsü ve içindeki araba parçaları temel olmuş müzenin kurulmasına.

uc-pinar-tumulusu

 

Üçpınar Tümülüsü canlandırılması ve işte o tekerlek.

Sonrasında at arabaları, kağnılar, faytonlar yani Anadolu’da kullanılan araba biçimleri ve birebir örnekleri ile bu arabaların imal edilmesinde hizmet gören atölyelerden bugünün arabalarına bir zaman tüneli yaratmışlar.

 

bursa-anadolu-arabalari-1

bursa-anadolu-arabalari-2

 

Arabaları sevmem derseniz -ki benim de pek merakım yoktur- Umurbey Hamamı ile Tofaş Sanat Galerisi’nde 2013 yılında açılmış bir sergi var: Zaman Makineleri Saat Sergisi. Burada da saatler, saatler, saatler görüyorsunuz; çalar saatler, ayaklı saatler, guguklu saatler, cep saatleri…

bursa-muzeleri-4

 

Yok saatleri de istemem derseniz, yeniden yapılmış bir 18. yüzyıl Bursa evi ve güzel bir bahçe var. Tamamı görülmeye değer…

bursa-muzeleri-6

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.