Büyük Umutlar: Sinemanın En İyi Charles Dickens Uyarlaması

Şüphesiz ki Charles Dickens İngiliz edebiyatının en güçlü kalemlerinden biri. Onun romanları ve öyküleri şimdiye kadar pek çok kez beyaz perdeye ve televizyona uyarlandı. Sinema uyarlamalarının bazıları da klasikler arasında yerlerini aldı ancak bunlardan bir tanesi diğerlerini geride bırakmış durumda. Daha ileri tarihli  Lawrence of Arabia isimli filmiyle üne kavuşan David Lean’in yönetmenliğini üstlendiği , 1946 yapımı Great Expectations (Büyük Umutlar), aradan geçen onca yıla rağmen hala sinema tarihindeki en iyi Charles Dickens uyarlaması olarak yerini koruyor.

GRE015AU_a_243405bGreat Expectations, İngiltere’nin Victoryan döneminde annesini ve babasını kaybetmiş, alt tabakaya mensup bir çocuk olan Pip’in bir centilmene dönüşmesinin hikayesini anlatıyor. Hem roman hem film boyunca olaylar ana karakterin bakış açısından anlatılıyor. İzleyici, Pip ile o daha küçük bir çocukken tanışıyor. O kendi korkularını, vicdani hesaplaşmalarını, ilk aşkın kafa  karışıklıklarını ve sancılarını yaşarken izleyici de senaryoda onunla birlikte ilerliyor.

Charles Dickens romanlarının kapsamı ve karakter çeşitliliği romanlarının filme uyarlanmasını zorlaştıran bir etken. Günümüzde yapılan Charles Dickens uyarlamalarının büyük çoğunluğunun filmden ziyade mini dizi olarak karşımıza çıkması bundan kaynaklanıyor. Great Expectations gibi zengin ve derinlikli bir romanı iki saatten daha az bir zamana sığdıran David Lean, pek çok önemli karakteri ve olayı senaryonun dışında bırakmak zorunda kalsa da, romanın özündeki ruhu korumayı başararak bu işin üstesinden en iyi şekilde gelmiş.

great-expectationsGreat Expectations’ın  üzerinde uzun süre çalışılan açılış sahnesi sinema tarihinin en başarılı kurgu örneklerinden biri. Bu sahne, sonradan pek çok korku filmine de ilham kaynağı olmuş. Bunun yanında, yarı masalsı atmosferi, başarılı sinematografisi ve akılda kalıcı kamera kullanımıyla Great Expectations, 1948 yılında dört adet Oscar adaylığı ve iki adet Oscar kazanmış. Film, aynı zamanda İngiliz Film Enstitüsü’nün hazırladığı “En İyi 100 İngiliz Filmi” listesinde beşinci sırada yer alıyor.

Great Expectations’daki oyuculuklar da görülmeye değer. Pip’in çocukluğunu oynayan Anthony Wager, Miss Havisham rolündeki Martita Hunt ve genç Elisa rolüyle o dönemde on yedi yaşında olan, kariyerinin henüz başındaki Jean Simmons filmdeki en başarılı performanslara imza atmışlar. Filmin başrol oyuncusu John Mills ise Pip rolü için oldukça yaşlı olsa da, karakterin çocukluğundaki masumiyetini aynı şekilde yansıtmayı başardığından bu durum izleyiciyi rahatsız etmiyor.

greatexpectations2

Great Expectations, David Lean’in en iyi filmlerinden biri olarak kabul edilmiyor ancak bir Charles Dickens uyarlaması olarak oldukça kaliteli ve başarılı.  Sanatsal yönü de oldukça kuvvetli olan bu yapım, İngiliz sinema endüstrisinin de gurur kaynaklarından biri.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Devamını oku:
Türk Edebiyatının En İyi 100 Romanı Yeniden Belirlendi!

Eleştirmenler, yazarlar, akademisyenler, edebiyat öğretmenleri ve yayıncıların oluşturduğu 100 kişilik jüri ekibiyle Hürriyet Pazar eki 'Türk Edebiyatının Gelmiş Geçmiş En...

Kapat