Büyüklerin Kumdan Kaleleri

Çocukluklarımızda yazlarımız sahilde oturup kumdan kaleler yapmak, denizden kovalarca su taşımak, kalelerimizin etrafındaki hendekleri suyla doldurmaya çalışırken annelerimizin: “Çocuğum güneş kremi sür!” diye arkamızdan koşuşturmasıyla geçti. Sonra bizler büyüdük, kendimizden küçüklerin güneş kremi derdine düşüp kendi kalelerimizi yapmayı unuttuk ama bazı yaşı büyük ruhu küçük heykeltıraşlar hala kumdan kaleler yapmaya devam ediyor.

Bu sene dokuzuncusu düzenlenecek olan “Uluslararası Antalya Kum Heykel Festivali” her sene birbirinden güzel kumdan heykellere ev sahipliği yapıyor. Yalnızca kalelerin değil, hayvanlar ve mitolojik ikonlar gibi devasa heykellerin de aralarında bulunduğu, her sene farklı bir temayla kapılarını açan “Uluslararası Antalya Kum Heykel Festivali”, dünyanın en büyük kum heykel festivallerinden biri. Kum heykeller, son yılların en popüler geçici sanat türlerinden bir tanesi olarak tarihe adını kazıyor. Geçici sanat diyoruz çünkü kumdan heykeller aynı bizim çocukluğumuzda eve gitme saatimiz geldiğinde yıktığımız kalelerimiz gibi, sergi süresinin sonunda yıkılıyor ve yalnızca fotoğraflarda kalıyor.

Serginin en güzel yanı, sergilenen eserleri görmeye gelenlerin de sergi alanındaki etkinliklere katılarak kum heykeller yapmayı öğrenebilmesi.

Dünyanın dört bir yanından gelen heykeltıraşların kum heykellerinin sergileneceği festivalin biletleri şimdiden satışa sunuldu.

Kum-Heykel-1

ANTALYA'DA BU YIL 'DUNYANIN 7 HARIKASI VE MITOLOJI' TEMASIYLA 9'UNCUSU DUZENLENEN ULUSLARARASI ANTALYA KUM HEYKEL FESTIVALI KAPSAMINDA, GELECEK YIL 14 METRE BOYUNDA KUMDAN HEYKEL YAPILARAK GUINNESS REKORLAR KITABI'NA GIRME DENEMESI YAPILACAK.(FOTO:ANTALYA-DHA)

Kum-Heykel-3

Kum-Heykel-4

 

Kum-Heykel-5

Kum-Heykel-6

Kum-Heykel-7

Kum-Heykel-8

Kum-Heykel-9

Kum-Heykel-10

 

 

 

 

Pınar İnan

Orta Doğu Teknik Üniversitesi ve Binghamton Üniversiteleri işletme öğrencisi
Sanat Karavanı Yazarı.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Devamını oku:
Modern Dans Nedir, Ne Değildir ?

Dans etmek, dans ile var olmak... Bunlar gerçekten insan için önemli olgular. Bizler sanatla haşır neşir olarak kendimizi çok daha...

Kapat