Büyüleyici Sesleniş – Kulning

“Müzik evrenseldir” cümlesini duymayanımız yoktur. Bildiğimiz anlamda müziğin yaratıcısı biz insanlar olsak da yarattığımız bu ihtişamlı güzellik sadece bizleri etkilemiyor. Hayvanların, hatta bitkilerin de üzerinde etkisi olduğu bilinen bir gerçek.  Doğaya kötülüğümüzü değil, güzelliğimizi bıraktığımızda ise ortaya çıkan sonuç oldukça hayranlık uyandırıcı…

Kulning; Kuzeyli kadın çobanların yani vallpigaların Ortaçağ’da ortaya çıkardığı büyüleyici şarkılara verilen isimdir. İnek, koyun ve keçi gibi sürü hayvanlarını otlatırken çağırmak için ve birbirlerine seslenmek için kullandıkları bu yöntem nesilden nesile aktarılarak günümüze kadar ulaşmıştır. Özellikle İsveç’in Dalarna bölgesinde kullanılsa da genel olarak bir İskandinav geleneği olduğunu söyleyebiliriz.

Kadınların genellikle seslerini kullanarak, bazen de geleneksel çalgıları olan boruyu kullanarak seslendirdikleri kulning şarkıları, çoğunlukla doğada bulunan seslerin birer taklidi olsa da oldukça sıra dışı bir havaya sahip.  Alp Dağları’nın eteklerindeki uçsuz bucaksız meralarda, doğayla iletişim kurmanın en güzel yollarından birini keşfeden bu kadın çobanlardan geriye kalanları kendi youtube kanalında toplayan bir de youtuber var.  Jonna Jinton, kadim geleneklerini kendi güzel sesiyle yaşatmaya ve tüm dünyayla paylaşmaya devam ediyor.

Bazı videoları;

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.