Büyülü Gerçekçiliğin Doğallığını Modayla Yaratan Adam: Edgar Artis

Moda, giyinme sanatıdır. Her sanat dalında olduğu gibi moda da dünyadan ilham alır. Ermeni sanatçı Edgar Artis’in her gün kullandığımız malzemeleri; kıyafet tasarımlarının dinamiğine oturtuyor. Tasarımlarında kullandığı ana öğe bazen objelerinde ötesine geçerek gökyüzü, manzara, bahçesindeki çiçekler bile olabiliyor. Ermeni tasarımcının aslında yaratıcılığını ortaya koyma biçimi çok basit, çizdiği kıyafetlerin pozitif alanlarını keserek çıkartıyor ve oluşan deliğin arkasına, dokuyu oluşturacak bir arka planın arayışına giriyor. Artis’in tasarımlarını bu şekilde tamamlaması çizimlerini daha gerçekçi kılıyor. İki boyutlu eskizler ufak ayrıntılarla üç boyutlu görüntüye daha yaklaşıyor. Ermeni tasarımcının moda algısını takipçilerinin gözünde büyülü gerçekçi bir noktaya taşıyor.

Moda insanın kendine yakışanı giymesidir derler. Ermeni sanatçının tasarımları bu mottoyla birleşince tüketicilerde çevre duyarlılığı adına bir farkındalıkta yaratıyor. Doğanın bir parçası olarak doğayla bütünleşmek görüşümüzü hem daha estetik hem daha samimi kılıyor. Ermeni sanatçının her eskizinde kullandığı renklerden tutun çizgilere; yaratıcı kararlar vererek sağladığı dokulara; hatta mankenlerin yüz ifadesine kadar eserinin her köşesinde bu durumu gözlemlemek mümkün.

Edebiyat, resim, sinema, tiyatro, müzik, fotoğraf, heykel gibi hemen hemen her sanat dalı doğanın güzelliklerini insanın düşünme kabiliyetiyle birleşmiş eserlerle doludur. Moda, giyinme sanatı olduğuna göre Edgar Artis tasarımları bu sanatın doğa açılımını yapacak kudrettedir. Siz siz olun yaşadığımız bu güzel dünyanın doğal güzelliklerinin altını çizen sanatçıları takipte kalın. Onların yaratıcılıkları ve sanatlarının devamı ancak ve ancak sizin takdiriniz ve desteğinizle mümkün olacaktır. Bugün ve her gün doğa ve sanatla kalın!

edgar artis-illustration-1

Bu başaklardan oluşan elbise tasarımı, modern zamanların tanrıçalarının modasını anımsatıyor.

edgar artis-illustration-2

Uzak Doğu’nun detaylı ve doğadan esinlenilmiş bu illüstrasyon ile hazırlanmış bir defter kabı, sanatçının eskiziyle birleşince…

edgar artis-illustration-3

Kullanılmış kibritlerden tasarlanan kabarık tütü.

edgar artis-illustration-4

Uzun pozlanan bir gölün üzerine yansımış şehir ışıklarının güzel bir gece elbisesine verdiği doku.

edgar artis-illustration-6

Sanatçının bu tasarımı güzellik yarışmalarının final şovlarını hatırlatıyor.

edgar artis-illustration-7

Kışa hazırlanan yaprakların bir elbisenin dokusunda can bulması olağanüstü

edgar artis-illustration-8

Artis, Hansel ve Gretel’den ilham almış. Rengarenk boyadığı taşlar aynı şekere benzemiş. Böyle bir elbise giymek alternatif bir moda akımı oluşturabilirdi.

edgar artis-illustration-9

Belki de arkadaki masmavi gökyüzündendir, şehir hayatı giyilebildiğinde o kadar da çekilmez gözükmüyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.