Buz ve Gökyüzü : Claude Lorius

En son 2015 yılının Kasım ayında ölçülen karbondioksit (CO2) miktarının 402.23ppm, yani şimdiye kadarki en yüksek seviyede olduğunu biliyor muydunuz?

cansu-2

Dünya yüzey sıcaklığının son 134 yıl içerisinde kırdığı 10 rekorun, 2000 yılı sonrasına ait olduğunu (1998 yılı hariç tutulacak şekilde) biliyor muydunuz?

Arktik deniz seviyesinin 1981-2010 yılları arasındaki ortalaması ile karşılaştırıldığında, her on yılda bir azalma oranının 13.3 % olduğunu biliyor muydunuz? En düşük Arktik deniz seviyesine eylül ayında ulaştığımızı biliyor muydunuz?

Her yıl sadece Antarktika’nın 134 milyar metrik ton yüzey buzulu kaybettiğini, bu rakamın Grönland’da 287 milyar metrik ton olduğunu biliyor muydunuz?

cansu-3

Deniz seviyesinin en son ölçüme göre, yılda 3.38 mm yükseldiğini biliyor muydunuz?

Peki tüm bunlara sebep olan en önemli faktörlerden birinin, insan faaliyetleri olduğunu biliyor muydunuz?

Cars drive on an eight lane expressway in Beijing on January 29,2013. Residents across northern China battled through choking pollution on January 29, as air quality levels rose above index limits in Beijing amid warnings that the smog may not clear until January 31. AFP PHOTO / WANG ZHAO

Claude Lorius, kendini insan faaliyetlerinin iklim değişikliğine yol açan faktörlerden biri olduğunu ispatlamaya adamış Fransız buzul bilimci. ‘Buz ve Gökyüzü’ ise onun çok uzun yıllar sürdürdüğü tutkusunu beyaz perdeye aktaran, Luc Jacquet tarafından çekilmiş 2015 yapımı belgesel.

1957’de, henüz 23 yaşındayken başlayan buzul macerasını bir tutkuya dönüştürüyor Lorius. Çok zorlu şartlarda Antarktika’ya gittiği ilk araştırma yolculuğunun ardından, buzullardan vazgeçemeyeceğini anlayan Lorius, kendini bu bilime adıyor. Çalışmalarına devam ettikçe fark ediyor ki buzulların altında aslında bir tarih yatıyor : ‘İnsanlık faaliyetlerinin tarihi.’ İnsan aktivitelerinin iklim üzerinde etkisi olduğu teziyle hareket eden Lorius, bu uğurda, buzulların metrelerce altına ulaşıyor. En son ulaştığı nokta ise 3600 metre, yani 400.000 yıl öncesi.

Kimi zaman -57 derecede laboratuvar çalışmalarını devam ettiren Lorius ve ekibi, bu uğurda insanlığa büyük katkıda bulunuyor. Fark ediyorlar ki sera gazlarının atmosferde salınımı küresel sıcaklığın artmasına neden oluyor. Bu noktada karbondioksitin en önemli sera gazlarından biri olduğunu belirtmekte fayda var. Karbondioksit salınım miktarı ise çoğunlukla insan aktivitelerinin sonucuna göre değişiyor. Dolayısıyla, belgeselin izleyicilerine mesajı çok açık aslında : ‘Üzerinde yaşadığımız gezegene zarar veriyoruz ve bunu en aza indirebilmek, tehlike sınırlarının altına çekebilmek, yine kendi elimizde.’

cansu-5

‘Buz ve Gökyüzü’ belgeselinin www.beyazperde.com adresinde yer alan  tanıtımı ise aşağıdaki gibi:

Buzul bilimci Claude Lorius, Antarktika’da gerçekleştirilen bir kutlama töreni sırasında ilginç bir detay fark eder. Sondajdan çıkan bir buz kalıbını viskisine atar ve erimekte olan buzda yıllarca önce sıkışmış hava olduğunu fark eder; bu aslında bir tarihi eserdir! Şu an 82 yaşında olan ünlü bilim adamı Lorius’un 1957’de başlayan bu araştırma serüveni Oscar ödüllü yönetmen Luc Jacquet tarafından bir vasiyetnameye dönüştürülür. Jacquet, izleyicilere buzulların kalbinde gizlenmiş gerçekleri de birincil kişiden öğrenme fırsatını bu filmle sunuyor. Üzerinde hayatını sürdürdüğümüz gezegenin  on binlerce yıllık tarihi buzullarda, donmuş halde keşfedilmeyi bekliyor.’’

Belgesel, izleyici üzerinde farkındalık uyandırmanın yanında, eşsiz doğa fotoğrafları da sunuyor. Yaşadığınız gezegeni biraz daha fark etmenizi sağlarken aynı zamanda görsel şölen sunan belgeseli vizyondayken kaçırmamanızı öneririz.

cansu-6

Kaynaklar :

climate.nasa.gov

www.beyazperde.com

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.