Cadılar Bayramı | Keltlere Dayanan Bir Gelenek

Cadılar Bayramı Nedir? Cadılar Bayramı Filmleri

Cadılar Bayramı ’nızı en içten dileklerimle kutlarım. Sanıyorum hiçbir zaman böyle bir kutlama cümlesi duymamışızdır. Doğum günlerindeki gibi ‘doğum günün kutlu olsun’ mu deriz birbirimize ya da yılbaşlarına girer gibi ondan geriye mi sayarız veya bizim milli ve dini bayramlarımız gibi mi kutlarız? Hadi bunları es geçelim. Daha global ve kozmopolitan olduğumuzu gösterelim.

Ne İspanya’da düzenlenen Tenerife Karnavalı ne de Brezilya’da düzenlenen Rio de Janeiro Karnavalı veyahut ABD’nin New Orland kentinde düzenlenen Mardi Gras Karnavalı. Hayal ettiğimizden öte, karnavallara ışık olmuş, milli kültürümüze uzak olan bir bayram, Cadılar Bayramı’nı biraz yakından tanıyalım. Peki, ketlere dayanan bir gelenek olan Cadılar Bayramı nedir? 

Cadılar Bayramı Nedir?

Kesin tarihi bilinmeyen bir dönemde 1 Kasım tarihi, yaz mevsiminin bitişi, kışın başlangıcı olarak bilinirdi. Aynı zamandan 1 Kasım York Üniversitesi’nde tarih profesörü Nicholas Rogers’a göre tam da Samhain’e denk gelen tarih, kabilelerin hükümdarlarına haraç ödedikleri ve Kelt mitolojisindeki bazı mekanların, yeraltı tanrılarının olağanüstü saraylarını ortaya çıkaracağına inanılan bir gündü.

Hem doğanın uykuya daldığı hem de ölülerin o gün evlerinin ziyaret ettiğine inanıldığı 1 Kasım tarihinde, ölüleri evden uzak tutabilmek amacıyla dağlara, tepelere ateş yakılıyor ve ölülere tanınmamak için garip maskeler takılıyor, kostümler giyiliyordu.

Cadılar Bayramı nedir?

İlk olarak 31 Ekim tarihinde İngiltere’de ortaya çıkan Cadılar Bayramı, Keltlerin geleneğini, 1.yy’da Romalıların Kelt topraklarını fethetmesiyle beraberler kendi ölüm ritüellerini birleştirmesiyle ortaya çıkar. VII.yy’da Papa IV. Boniface 13 Mayıs olan Azizler Günü’nü 1 Kasım’a taşıdı. Böylelikle Azizler Günü’nün arifesi ile Halloween aynı güne denk geldi.

Avrupa’daki reform hareketleri sırasında Protestanlar arasında kutlamalar bitse de İngiltere’de devam etti.

Amerika’da ise ilk yerleşik koloniler arasında bu bayram yasaklandı, ancak 1800’lerde hasat zamanlarında kutlamalar yapılmaya başlandı. 19.yy’da İngiltere’den Amerika’ya göç edenler beraberinde kostümü getirdiler. Böylelikle Cadılar Bayramı, ABD’de çocuk bayramları arasında yerini aldı.

Her sene 31 ekim tarihinde kutlanan Cadılar Bayramı, farklı ürkütücü kostümler giyilip makyaj yapılarak kapı kapı dolaşıp şeker, meyve veya hediyeler alınan bir bayram şeklidir. Bu bayramda korku filmi seansları yapılır, maskeli balolar düzenlenir, perili olarak bilinen evlere geziler düzenlenir.

Günümüzde bazı ülkelerde resmi olarak kabul edilen cadılar bayramı ise, görkemli ve devasa büyüklükte karnaval niteliğinde festivaller eşliğinde kutlanır.

Cadılar Bayramı nedir sorusunun cevabını verdiysek o zaman sonraki başlığımız olan makyaj ve kostümleri ile konumuza devam edelim.

Cadılar Bayramı Nedir

Makyaj Ve Kostümleri

Eski zamanlarda Halloween kıyafetleri hasır veya yünden elde edilmekteydi. Günümüzde ise bir eğlence sektörüne dönüşerek, bugünü ticaret olarak gören giyim mağazaları bulunmaktadır.

Cadılar Bayramı’nda genellikle korkunç şakalar yapılır ve balkabağının içi boşaltılarak korkunç bir yüz ifadesi verilip içerisine mum konulur. 1920’lerde yapılan korkunç şakalar boyut değiştirerek tehlikeli olmaya başladığından, kimi ülkelerde birçok ihbara neden olmuştur. Bu vandalizmi engelleyebilmek amacıyla ‘şaka mı şeker mi?’ sorusu gelmiştir.

Cadılar Bayramı nedir

Günümüzde korkunç kostüm ve makyajlarla çocuklar kapı kapı gezerek ‘şaka mı şeker mi?’ sorusunu sorarlar.  Şakayı seçen ev sahiplerine tehlikeli olmayan muziplikler yapılır. Ev sahipleri çocuklara elma şekeri ikram eder veya harçlık verirler. Bu gelenek İngiltere’deki yoksulların kapı kapı dolaşıp ‘tut reki’ toplama ritüelidir.

Cadılar Bayramı yılın her 31 Ekim’inde kutlanması istense de yetişkinler arasında genellikle bu tarihe en yakın hafta sonunda kutlanılır. Korkunç maskeler yapılır, hayalet, cadı veya korku film karakterine bürünerek kutlamalara başlanır.

Günümüzde hala tutucu protestanlar bu bayramı kutlamazlar ve yanlış bulmaktadırlar.

Cadılar Bayramı Filmleri

Dönemine göre her sene farklı, yaratıcı ve daha korkunç filmler vizyona girmektedir. Bu filmlerin içerisinde en korkunçları seçilerek Cadılar Bayram’ında korku filmi seansı düzenlemektedir.

Cadılar Bayramı filmleri

Suspiria

1977 yapımı film, cadılar dünyasına farklı bir giriş yaparak hala Cadılar bayramında güncelliğini korumaktadır. Olağanüstü set tasarımı ve etkileyici soundtrack’i ile Halloween ruhunu bir hayli tekinsiz ve cezbedici yapıyor.

Scream

Korku janlarının klasiklerinden biri haline dönüşen 1996 yapımı olan film, maskelere olan masumane bakış açınızı değiştirerek, maskelerin ürkütücü yüzünü gösteriyor. Tam da nostaljik bir gece yaşamak isteyen 90’lar çocuklarına göre.

Cadılar Bayramı filmleri

Coherence

Yönetmen koltuğunda James Ward Byrkit’in oturduğu 2013 yapımı film, sağlam psikolojik gerilim olmasıyla Cadılar Bayramı’nda tam da tercih edeceğiniz filmler arasındadır.,

House of 1000 Corpses

Rob Zombie’nin yazıp yönettiği 2003 yapımı film, kanlı bir Halloween gecesini gözler önüne sermekte. Spoilerdan uzak kalarak sizi korku dolu anları izlemek kalıyor.

Jack-O

Sizlere ımdb puanın 2.7 olduğunu söylesek bal kabağının o hükmettiği görkemli günde tercih sebebiniz olabilir mi? Halloween’i Hallowween gibi yaşatacak bir senaryo sizleri bekliyor.

Cadılar Bayramı /Hallowen Şarkıları

Cadılar Bayramı’nda en çok tercih edilen Hallowen şarkıları:

 1. Michael Jackson – Thriller
 2. Ray Parker, Jr. – Ghostbusters
 3. Bobby Pickett & The Crypt-Kickers – Monster Mash
 4. Blue Öyster Cult- (Don’t Fear) The Reaper
 5. AC/DC- Highway to Hell
 6. The Citizens of Halloween- This Is Halloween
 7. Warren Zevon – Werewolves Of London
 8. Rockwell – Somebody’s Watching Me
 9. DJ Jazzy Jeff  and The Fresh Prince- A Nightmare on My Street
 10. Santana- Black Magic Woman
 11. The Citizens of Halloween – This is Halloween
 12. Marilyn Manson – This is Halloween

Cadılar Bayramı nedir konusu ile beraber milli kültürümüze biraz uzak olan Cadılar Bayramı’nı yakından tanıdık. Eğer bu tür konular ilginizi çekiyorsa Farklı Kıtalardan Sonbahar Festivalleri konusuna bir göz atmanızı tavsiye ederim.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.