Çağdaş Fotoğrafçılığın İkonik Sesi : Steve McCurry

Afgan kızı, Holiman, Balıkçılar gibi fotoğrafçılık tarihinde yer eden fotoğrafların sahibi Steve McCurry, 30 yıldır dünyanın birçok yerinden kareleriyle hayatın nabzını tutmakta.
İlk çektiği fotoğrafın çok pahalı mobilyaların bulunduğu bir dükkanın önünde yatan evsiz adamın olması, bütün kariyerini etkileyen bir durum olmuştur. Sadece tek bir karenin neler anlattığını gören McCurry, her zaman hayatın içindeki ironilerin peşinden gitmiştir. Sinema okurken aldığı fotoğrafçılık derslerinin de sayesinde profesyonel fotoğrafçılığa adım atmıştır. Bugün, çağdaş fotoğrafçılığın en önemli isimlerindendir.

IMG_20150915_192929

Üniversite sonrası gazetede çalışmaya başlamış ama başkaları için fotoğraf çekmenin kendi isteği olmadığını farketmiştir. Bu Hindistan’a yapacağı 80 ziyaretin başlangıcı olmuştur. Farklı kültür ayrımlarına sahip olan bu ülkede kendini film karelerindeymiş gibi hissetmiş ve burayı benimsemiştir. Birkaç aylık seyahatten sonra kendisini Pakistan sınırında bulmuştur. Giysilerinin içinde saklamayı başardığı film rulolarıyla burada olan çatışmaların ilk görüntülerini dünyaya kazandırmıştır. Dünya tarihine etki edecek olaylara şahit olmanın onu çok etkilediğini söyleyen McCurry, bundan sonra çatışmaların olduğu sınırlarda fotoğraf çekmeye devam etmiştir.

2015-09-16 05.15.06 1

O zamandan beri, altı kıta ve sayısız ülke üzerinde çarpıcı görüntülerini oluşturmaya devam etmiştir. Çalışmaları, çatışmaları, ortadan yok olan kültürleri, eski zamandan kalma gelenekleri ve çağdaş kültürü içermektedir. Ama Afgan Kızı resmini bu kadar güçlü ve etkili bir resim yapan insan unsurunu her zaman göstermektedir.

2015-09-16 05.38.28 1

Fotoğraf çekerken hiçbir plan yapmadığını, kompozisyonlarının spontane olduğunu söyleyen McCurry, çalışmalarında doğal olandan yana.
Fotoğraflarında dikkat çeken diğer bir unsur ise renkler. Kendisi dünyada bu kadar çok renk varken siyah-beyaz kullanmayı sevmediğini söylüyor. Hiç fotoğrafını çektiği birine aşık olup olmadığı sorusuna ise her gün ve her yerde diyor.
Steve McCurry, yakın zamanda Türkiye’nin de içinde olduğu projelerin haberini müjdeledi.

2015-09-16 05.58.26 1
15 eylülde Ankara CerModern’de yapılan söyleşisine katıldığımız Steve McCurry’nin sergisi 13 Aralık 2015 tarihine kadar sizleri bekliyor.

2015-09-16 06.05.55 1

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.