Çağdaş Sanata Yeni Bir Soluk: Dirimart – Dolapdere

Nişantaşı’ndaki sergi mekanında bizleri harika sanat eserleriyle buluşturmuş olan Dirimart, ikinci sergi mekanını 26 Mayıs 2016 tarihinde Dolapdere’de açtı. Galeri, heykel bahçesi ve ofis alanıyla birlikte 1000 metrekarelik bir alana yayılan Dirimart – Dolapdere, New Yorklu mimarlık ofisi Studio MDA’nın kurucusu Markus Dochantschi tarafından tasarlandı.

Cagdas-Sanata-Yeni-Bir-Soluk-Dirimart –Dolapdere-1

Küratörlüğünü Heinz Peter Schwerfel’in yaptığı Dirimart – Dolapdere’nin açılış sergisi, yerli ve yabancı birçok önemli sanatçıyı “Yüzey ve Ötesi” başlığı altında topladı. Sergide yer alan sanatçıların resim, heykel ve video alanında üretmiş oldukları yapıtları; gösterilen yüzey kavramının farklı perspektiflerden irdelenmiş güçlü ifadeleriyle dikkat çekmekte ve ortaya çıkan bu güçlü ifadeler, eserlerin yüzeyleri ötesinde yer alan politik ve toplumsal mesajlarla da destekler nitelikte.

Sergide yer alan eserlerden iki tanesi, Dirimart – Nişantaşı’ndaki “Random Process” adlı sergisi geçtiğimiz günlerde sonlanmış olan Ebru Uygun’a ait.

EBRU UYGUN – HAKİKİ MİSİN? (2016)

Cagdas-Sanata-Yeni-Bir-Soluk-Dirimart –Dolapdere-2

EBRU UYGUN – EVET, ÖYLEYİM. (2016)

Cagdas-Sanata-Yeni-Bir-Soluk-Dirimart –Dolapdere-3

Aslında Ebru Uygun’u “Random Process” adlı sergisinden, çeşitli renklere boyadığı tuvalini fiziksel olarak zorlayıcı bir biçimde parçalara ayırıp ardından bunlardan çok farklı kompozisyonlar yaratmasıyla tanıdık. Uygun’un, “Yüzey ve Ötesi”nde de kendine özgü bu yöntemini nasıl bire bir devam ettirdiğine tanıklık edebilirsiniz.

SHIRIN NESHAT – KRALLARIN KİTABI serisinden (2012)

Cagdas-Sanata-Yeni-Bir-Soluk-Dirimart –Dolapdere-4

İranlı sanatçı Shirin Neshat’ın titizlikle ortaya koymuş olduğu triptik çalışmasında ise farklı farklı insanların fotoğraflanmış vücutlarının, yaşam öykülerinin yer aldığı metinler ve renkler aracılığıyla dramatik bir hale büründüğünü gösteren çalışması bence serginin en önemli işlerinden bir diğeri.

Cagdas-Sanata-Yeni-Bir-Soluk-Dirimart –Dolapdere-5

AYŞE ERKMEN – ÇEVRİLİ (2010)

Cagdas-Sanata-Yeni-Bir-Soluk-Dirimart –Dolapdere-6

Sergide Ayşe Erkmen’in epoksi ve kırmızı kurdele kullanarak ortaya çıkardığı bu büyük ölçekli yer işi haricinde bir de “Pantone” serisinden bir rölyefi de bulunmakta.

SARAH MORRIS – ŞUBAT 2016 (2016)

Cagdas-Sanata-Yeni-Bir-Soluk-Dirimart –Dolapdere-7

Şehrin yapı taşlarını renklere çevirerek tuvalin iki boyutlu yapısına meydan okumayı amaçlayan Sarah Morris, sergide bulunan “Rio” adlı 89 dakikalık video işiyle de “Yüzey ve Ötesi”nin eserleri ve üslubuyla dikkat çeken sanatçılarından biri haline gelmiş.

TOMAS SARACENO – KONEKTOM (2013)

Cagdas-Sanata-Yeni-Bir-Soluk-Dirimart –Dolapdere-8

Sanatçının halat, ip ve ayna kullanarak ortaya çıkardığı heykeli, ayna yüzeyine yansıyan halatların gün ışığıyla buluşması sayesinde sergi mekanının etkisini ikiye katlıyor.

Anlatmakla bitmeyeceğini bildiğim ve son günlerin en dikkat çekici çalışmalarını barındırdığını düşündüğüm “Yüzey ve Ötesi” sergisini sizler 30 Temmuz 2016’ya kadar ziyaret edebilirsiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.