ÇAĞIMIZIN ON BİRİNCİ EMRİ “TÜKET!”

John Carpenter’ın 1988 yapımı “They Live” filminin kendisine ilham verdiğini söyleyen Hal Hefner; 2000lerin popüler kültürünü alışılmışın dışında bir yaklaşımla tasvir ederek “Consume” (Tüket!) serisini takipçileriyle buluşturdu. İllüstratörlük dışında Ridley Scoot’ın 3AM yapım şirketinde devamlı olarak metin yazarlığı ve senaryo danışmanlığı yapan Henfer aynı zamanda gişe rekorları kıran “Marslı” filminin de ilk senaryo taslağının yazarı. Kariyerini popüler kültürdeki değişimleri önceden  sezerek, sinema ve televizyon sektörüne içerik üretme üzerine inşa eden Henfer; Google, Paramount, NFL, Fox Studios, Coca Cola, Toyota gibi büyük şirketlere kreatif strateji danışmanlığı yapıyor. Bu nedenle “Consume” (Tüket!) serisinin Hal Henfer’ın danışmanlığını yaptığı şirketlerin nasıl tüketicileri kandırarak peşlerinden sürüklediğini  çarpıcı bir biçimde gözler önüne seren ve sanatçının günah çıkarttığı nitelikte olduğunu söyleyebiliriz.. “Consume”(Tüket!) kaçınılmaz bir biçimde ikonik bir illüstrasyon serisi çünkü, kişiyi onu sarmalayan popüler kültürü sorgulamaya ve tartışmaya sevk eden ürkütücü bir grafik imgelemlerle oluşturulmuş.

henfer-illustrasyon-1

Beyonce Knowles evlenmeden önce de kariyerinde başarısı ile dikkat çeken Jay-Z müziğini eleştiren Tidal müzik yayın servisine Freestyle yanıtında aslında  “Akıntı ile gitme, akıntı ol.” (Don’t ever go with the flow, Be the flow) sözleriyle ne kadar samimi.

henfer-illustrasyon-2

“İnternetin düzmece idollerine itaat edin.” Henfer , bu savı ile Kim Kardashian’ı neyin ünlü ettiğini sorgulatıyor: Kanye West’in karısı olmak mı, kötü şöhretli bir seks kaseti yıldızı olmak  mı, babasının OJ’s avukatı olması mı yoksa kimsenin içyüzünü bilemeyeceği sebeplerden dolayı mı?

henfer -illustrasyon-3

Çok küçük yaşta çok büyük üne kavuşan Justin Bieber gerçekten çok mu yetenekli? Öyle düşünmemizi istiyorlar. “İster inan ister inanma.” (Belieber it, or not.)

henfer-illustrasyon-4

“Yenilik getirme lideri takipçilerden ayırır.”
Steve Jobs

henfer-illustrasyon- 5

Pope Francis Dünya’nın en önemli liderlerinden birisi çünkü Dünya nüfusunun %32’si oluşturan Hristiyanlara öncülük ediyor. Sizce gücünü Dünya’nın refahı, düzeni ve barışı için mi kullanıyor? Yoksa Voltaire’in dediği gibi “Tanrı yoksa, onu icat etmek gerekir.” diye mi düşünüyor?

Popüler kültürün eleştirisini yaparken sanatçı sadece ünlü insanları değil, popüler tüketim ürünlerini de serisine dahil etmiş. Bu çeşitlilik “Consume”(Tüket!)  serisinin, toplumun narsizme olan hayranlığını, tüketim çılgınlığıyla doğru orantılı olarak artan aç gözlülüğünü, yozlaşmanın bireysel kaynaklı olduğunu ve bağnazlığın yıkımını başlı başına gözler önüne seriyor.

henfer-illustrasyon-6

henfer-illustrasyon-7

henfer-illustrasyon-8

henfer-illustrasyon-9

Ayrıca sanatçı serisinin internet üzerinden bu kadar yaygın hale gelmesini bile takipçilerinin yeni bir toplumsal bozulmaya hizmet ettiklerine dikkat çekerek popüler kültürü eleştirmeye devam ediyor: “Hepimiz beğenme, paylaşma, etiketleme gibi teknolojik semboller tarafından kontrol ediliyoruz.”

Hal Henfer’in “Consume” (Tüket!) serisinden daha çok örnek görmek istiyorsanız sanatçının sitesini ziyaret edebilirsiniz.

http://www.consumepopculture.com/

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.