Caniş Vardal

İsmim Su Vardal, Caniş ise çocuklukta ailemin bana seslendiği hali ile sahne adım oldu.1990’ın 23 Ocak günü doğdum. İstanbul’da yaşıyorum. Mimar Sinan Güzel Sanatlar Akademisi mezunuyum. Kendimi bildim bileli resim yapıyorum. Bir şekilde bunu sürdürmeye de devam etmişim.

Yağlıboyadan, füzene, kolaja, dijital çalışmalara, enstalasyona, nadire kabini gibi üç boyutlu çalışmalara kadar, tüm takım taklavatı kullanıyorum.  İlham denilince; şahsi sorulara cevap ararken bazen bir çocukluk anısı bazen eski sevgili takıntısı, bazen hatırlama süreci. Düşünceler, fikirler iyice palazlanınca zaten vakti kendileri belirliyorlar. Bu konuda inisiyatif almak çok zor.

Resim okumayı seçmek bir dönüm noktası mı diye düşünüyorum şu sıra. Eczacılık okusaydım acaba daha başka biri olur muydum, daha mutlu ya da daha huzursuz biri olur muydum? İnsanın çevresinden etkileniyor olmasının boyutları nerelere varıyor acaba? Resim okumayı seçtim ve bu yol biraz tekinsiz. İt kopuk dolaştığından değil, ama peygamber vitesi. Sanırım itici güç de bu: vitesi boşa almak.

Örnek aldığım insanların başında Aysel Gürel geliyor, Reşad Ekrem Koçu, Sezen Aksu… Büyüleyici insanlar. İlham veriyorlar. Onlara bakıp, her işte bir hayır vardır diyorum. Sabretmenin, anlamaya çalışmanın önemli olduğunu düşünüyorum. Ve çalışmak, çalışmak, çalışmak… Bu iki lafı kafamda “tevekkül” der birleştiririm.

İlerisi için hedeflerimden biri, ilk kişisel ama hakikaten de kişisel olan çalışmam www.myfirstexhibition.com adresinden takip edebileceğiniz sergi projemi tamamlamak, akabinde “Kayalar” adlı ikinci kişisel sergi çalışmamın hazırlıklarına başlamak. Bakalım neler olacak…

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.