Cansu Topaloğlu

Adım Cansu Topaloğlu. 25 Şubat 1989 doğumluyum. İngiltere’de ikamet ediyorum. Sınıfa gittiğim her gün yaratıcı işler peşinde koşabilmenin hayaliyle 4 yıl Bilkent Üniversitesi Amerikan Kültürü ve Edebiyatı okudum. İçimdeki 4 yıllık bastırılmış bu yaratıcı gücü İngiltere’de Sussex Üniversitesi’nde Dijital Medya yüksek lisansı okuyarak özgürleştirebildim.
Yaptığım ise başlangıç noktamın net bir tarihi olmasa da 3-4 yaşlarımda evdeki havluların esrarengiz bir şekilde kaybolup tavşan kafilesi olması, evimizin tüm odalarında annemi çileden çıkarmama sebebiyet vermiş boydan boya resimlenmiş duvarlar ve evde bulduğum her turlu gereksiz görülebilecek eşyayı yine gizlice aşırıp “Bununla bir şey yaparım ben.” arşivime saklayıp türlü kolajlar yaratmak ileride yapacağım yaratıcı işlerin en naif başlangıç noktası olarak kabul edilebilir.
Her türlü sorumluluğumdan vazgeçip İngiltere’ye taşınmak verebileceğim en radikal karardı ve insanın rahat alanından çıktığında ne kadar çok şey öğrenip, büyüyebileceğini bir kez daha keşfettim ve bu benim için bir dönüm noktasıydı. Hem kişisel anlamda, hem de yaptığım iş hususunda kendimi geliştirme fırsatı yakaladım. Hep hayalini kurduğum insanlarla tanışıp, onlarla çalışma, işlerimi insanlarla paylaşma imkanı buldum ve sanırım bu, bir insanın yaratıcı sektörlerde sahip olabileceği en güzel fırsat. Zira insanlara ilham olmak ve onlardan ilham almak işin en temel noktası. İçimde sürekli olarak yaptığım işi sürdürmemi arzulayan tanımlayamadığım bir güç mevcut ve bu gücün nereden geldiğini çözebilmiş değilim. Ne olursa olsun daimi üretkenlik için motivasyonum mevcut oluyor ve bu beni yaşama bağlıyor.
İşime koyulmadan önce uzun soluklu bir ‘bol düşünme – araştırma’ maratonuna giriyorum. Tüm bu yaratıcı süreç içerisinde kendimi fiziksel dünyadan soyutlayıp daha çok kafamın için(d)e yolculuk yaparken buluyorum ve her şey zaten spontane olarak gelişiyor.
Yaptığım çalışmalar geniş bir spektrumdan oluşmakta. Farklı disiplinlerin kesiştiği noktada ‘dijital sanatlar’ başlığı altından genel olarak illüstrasyon, fotoğraf, video seklinde çoğu zaman soyut ve deneysel bir yol izliyorum. Bazen hepsini birleştirip, farklı software’ler keşfetmeyi ve sanatı fiziksel ortamdan dijitale aktarmayı seviyorum.
Plan yapma hususunda her ne kadar başarılı olamasam ve spontanenin gücüne inansam da kendimi (özellikle akademik anlamda) daha çok geliştirebilmek adına sanatın akademiyle birleştiği noktada, tasarıma daha filozofik ve kritik yaklaşımlardan erişebilmek için muhtemelen ikinci bir yüksek lisans veya kabul alıp maalesef burssuzluktan devam edemediğim doktora programıyla ilerlemek isterim. Bunun dışında gelecekte yayınlayacağım, beni çok heyecanlandıran ve paylaşmak için sabırsızlandığım projelerim mevcut.

CANSU TOPALOĞLU’NA AİT ÇALIŞMALAR

cansu1 (1)
cansu2
cansu3
cansu4
cansu5
cansu6
cansu7
cansu8
cansu9
cansu10
cansu11
cansu12
cansu13
cansu14

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.