Çello Sanatçısı Çağ Erçağ, New York Filarmoni Orkestrası ile Sahnede!

Başarılı çello sanatçısı Çağ Erçağ, orkestra şefi Alan Gilbert’ın veda konserleri dahilinde düzenlenen ‘Dayanışma Konseri’nde New York Filarmoni Orkestrası ile beraber sahnede olacak.

New York’taki David Geffen Hall’da düzenlenecek konserlerde Türk çello sanatçısı Çağ Erçağ’ın yanı sıra Avustralya, Brezilya, Çin, Küba, ABD, Fransa, Almanya, İran gibi çeşitli ülkelerden davet edilen müzisyenler de yer alacak. Çello sanatçısı Yo-Yo Ma ve trompet sanatçısı Wynton Marsalis’in de eşlik edeceği konserler 8-10 Haziran tarihlerinde gerçekleştirilecek.

Borusan Quartet çellisti Çağ Erçağ, sahnede olacağı üç konserde de New York Filarmoni Orkestrası ile beraber performans gösterecek.

Çağ Erçağ Kimdir?

1986 yılında girdiği Hacettepe Üniversitesi Devlet Konservatuarı’nda, Jozsef Györffy ve Prof. Doğan Cangal’dan eğitim alan Çağ Erçağ, 1996 yılında pekiyi derece ile mezun oldu. Öğrenimi sırasında Akdeniz Gençlik Orkestrası ile Fransa, Hollanda, Lüksemburg ve Mısır gibi birçok ülkede konser veren sanatçı, ayrıca Lois Claret’nin ustalık sınıfına katılma fırsatı buldu. ​ Gürer Aykal, Fazıl Say, Ayla Erduran, Ayşegül Sarıca, Robert Cohen, Aleksander Rudin ve Daniel Grosgurin gibi birçok sanatçıyla konserler verdi, 2007’de gerçekleştirilen 35. Uluslararası İstanbul Müzik Festivali’nde Borusan Oda Orkestrası eşliğinde verdiği konserin yanı sıra Kıbrıs Müzik Festivali, Eskişehir Müzik Festivali, Mersin Müzik Festivali gibi birçok etkinlikte solist olarak yer aldı. Ayrıca Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası, Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası, İzmir Devlet Senfoni, Bursa Bölge Senfoni, Antalya Devlet Senfoni, Viyana Jeunesse Orkestrası ve Strasbourg’da Şişli Belediye Orkestrası eşliğinde solist olarak konserler verdi. ​ 2003’te Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası solo viyolonseli görevine getirilen Çağ Erçağ, 2002’de kurdukları dört viyolonselden oluşan Çellistanbul ve 2005 yılında Prof. Gürer Aykal’ın öncülüğünde kurulan Borusan Quartet’in üyesidir. 2016 yılında Ada Müzik etiketiyle çıkan Aydınlık Evler isimli albümü bulunmaktadır. ​ Borusan Quartet’le New York, Boston, Montpellier, Milano, Strasbourg, Shimonoseki ve Tokyo’nun yanı sıra Ankara Müzik Festivali, Antalya Piyano Festivali, D-Marin (Bodrum), İstanbul Müzik Festivali, Merano (İtalya) ve Schleswig-Holstein (Almanya) gibi festivallerdeki konserler ve İzmir, İstanbul, Bursa, Eskişehir senfoni orkestraları eşliğinde solist olarak konseler veren Çağ Erçağ, 2014 Donizetti Müzik Ödülleri’nde Yılın Yaylı Çalgılar Yorumcusu ödülü aldı. Sanatçı 1740 yapımı Petrus Guarneri viyolonsel çalmaktadır.

Saniye Kaya

Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi – Arkeoloji.
Sanat Karavanı Gündem Editörü.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.