Çellonun Efendileri: Apocalyptıca

Geçtiğimiz hafta sonu İzmir, İstanbul ve Ankara’dan şiddetli bir kuzey rüzgarı esti. Çellolarıyla klasik ve metal müziği bir araya getirerek müzik dünyasına yeni bir soluk kazandıran Finlandiyalı grup Apocalyptica, devam eden “Plays Metallica By Four Cellos” turnesi kapsamında sevenlerine unutulmaz bir gece yaşattı. Apocalyptica 1996’da epik çıkış albümleri olan Metallica’nın kült parçalarını çello ile yorumladıkları Plays Metallica By Four Cellos’u yayınlayarak müzik dünyasında büyük bir ses getirmişti. Grup özellikle Master Of Puppets’ın efsane armonik bölümünü müthiş bir ustalıkla yorumlayarak büyük takdir topladı.

Üçü de Helsinki’deki Sibelius Akademisi’nden mezun çellistler Eicca Toppinen, Paavo Lötjönen ve Perttu Kivilaakso ile davulcu Mikko Sirén ve solist Franky Perez’den oluşan grup kendilerine has nitelikte besteleri ve coverları ile 90’lı yılların sonlarından itibaren hem klasik hem de metal müzik sevenlere farklı bir sound sunarak gönüllerini fethettiler.

“Cult” albümünde kendilerini de aşarak; özellikle Coma, Beyond time, Romance gibi bestelerle hayranlarını beklentilerinin de ötesine taşıdılar. Savatage’ın “Hall Of The Mountain King” parçalarına yaptıkları yorumla cover tanımını çok çok ötelere taşıyarak metal müzik tarihinde unutulmayacak bir canlı performansa imza attılar. Öylesi gaza gelinmiş bir performanstı ki bir konserlerinde  şarkının son solosundan sonra grup elemanlarından biri gazdan çelloyu yere fırlatıp, koşarak bir bilgisayar kasasını tekmelemişti.

En sert şarkıda bile çellonun duygu yüklü melankolik tarafını dinleyenin yüreğine nakşetmeyi başaran Finli grubun Nothing Else Matters yorumunda ise ağlamamak -son konserde bizzat tecrübe ettim- mümkün değil. Hayata geçirdikleri notalarla insan ruhuna adeta ziyafet çektiren Apocalyptica rock müziğin çalınan enstrümanda değil de, takınılan tavırda veya belki de doğuştan gelen o ruhta olduğunu ispatlıyor adeta.

İsimlendirilmesi zor olan bir stili geliştiren grubun neo-klasik metal müzik ya da rock’n’klasik müzik yaptıklarını söyleyebiliriz. Birbirinden tamamen farklı birer dünya olduğu düşünülen klasik müzik ile hardrock’ı birbiri ile birleştiren, sahne önünde headbang yapılan alanla klasik orkestranın elit duruşunu harmanlayan ve tüm bunları yaparken de iki tarafa olan saygısını asla yitirmeyen müzisyenler görmemiştik daha önce.

Kariyerine sekiz albüm sığdıran, pek çok önemli ve müthiş sesle düet yapan Apocalyptica, dünya müziğinde temel bir taş olarak yerini çoktan aldı. Sadece müzikal performanslarıyla değil, video klipleri, sahne şovlarıyla da göz dolduran grup son birkaç senedir vokallerin ardına sakladıkları performanslarını yeniden enstrümantal karakterine geri döndürmeyi planlıyor gibi. 7 Aralık 2018’de çıkarttıkları canlı Metallica performanslarından oluşan, “Plays Metallica by Four Cellos – A Live Performance” adlı albümleriyle sevenleriyle yeniden buluştu.

Apocalyptica, 20. yılı şerefine bu albümü tekrar yayınlarken, daha önce yayınlamadıkları “Battery”, “Nothing Else Matters” ve “Seek & Destroy”un da yeniden düzenlenmiş enstrümantal versiyonlarını bonus olarak albüme ekledi. Finlandiyalı grup 2020 yılı başında yeni bir enstrümantal albüm yayınlayacaklarının da müjdesini verdi. Bize düşen de çelloları ile meşhur olan Çello’nun Efendileri’nin  yeniden özlerine dönecekleri umut edilen yeni albümü Cell-0’ın yayımlanmasını sabırsızlıkla beklemek.

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.