Cezeri’nin Olağanüstü Makineleri 800 Yıl Sonra UNIQ Expo’da

Modern mekaniğin ustası kabul edilen, felsefesi ve bakış açısıyla döneminin ötesine geçen Cezeri’nin olağanüstü makineleri 15 Şubat’ta UNIQ Expo’da büyük bir sergiyle ziyaretçileriyle buluşacak.

Siteyi ziyaret etmek için : cezerimuzesi.com 

Geçmiş ve gelecek arasındaki yolculukta, 800 yıl sonra Cezeri’nin eserleri tekrar gün yüzüne çıkacak. 15 yıllık titiz bir çalışmanın sonucu olan sergide; Cezeri’nin Kitab-ül Hiyel kitabında yer alan tasarımlara uygun ve işler halde olan makinelerin yer alması dünya da bir ilk olma özelliğini taşıyor.

15 Haziran’a dek sürecek olan sergide, Artuklu Saray’ında 26 yıl başmühendislik yapan Cezeri’nin olağanüstü makinelerinin yanı sıra; Antik Çin, Mısır, Yunan ve çağdaş Batı medeniyetlerinin mekanik tarihinden de pek çok eser yer alacak.

1500 m2’lik alanda 4 metreyi bulan dev makinelerle birlikte 66 farklı alete, makineye ve çeşitli düzeneklere yer verecek olan sergide ziyaretçiler; bilim, tarih ve sanata dair disiplinler arası bir yolculuğa çıkacak

Cezeri Kimdir?

Artuklular döneminde yaşamış olan İsmail Ebul İz Bin Rezzaz El-Cezeri, döneminde çeşitli icatlara imza atarak adından sıkça bahsettiren bir mühendistir. Geometri ve fizik alnında oldukça yetkin olan Cezeri, mühendislikte mekanik araçların kullanımını ön görmüş ve buna dair çalışmalar yapmıştır.  Kitab-ül Hiyel adlı kitabında, mekanik ve mühendislik çalışmalarını resimleştirerek detaylı bir şekilde ifade etmiştir. Cezeri’nin yaptığı otomatik makineler günümüz mekanik ve sibernetik bilimlerinin temel taşlarını oluşturmaktadır. Cezeri’nin icatları arasında; su otomatları, anıtsal ve taşınabilir saatler, su yükseltme makineleri, şifreli kilitler, termos gibi birbirinden farklı olağanüstü makineler yer almaktadır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.