Christopher Nolan’dan Yeni Film 2020’de!

2017 yılında son filmi “Dunkirk” ile yine başarılı bir işe imza atan ünlü yönetmen Christopher Nolan, henüz ismini açıklamadığı yeni filmi ile 17 Temmuz 2020’de vizyonda olacak.

Çocukluğu Londra ve Chicago arasında geçen, hem İngiliz hem de Amerikan vatandaşlığına sahip olan yönetmen, yedi yaşında reklamcılık yöneticisi olan babasının sekiz mm’lik kamerasıyla kısa filmler çekerek, yönetmenlik kariyerine başladı. Henüz sekiz yaşındayken Star Wars hayranı olan Nolan, Space Wars adını verdiği stop motion animasyon filmini yaptı. Bilim kurguya olan ilgisi ise; NASA’da Apollo roketleri için rehberlik sistemlerinin kurulumu üzerine çalışan amcasının, kendisine birkaç görsel göstermesiyle başladı. Daha on bir yaşındayken film yönetmeni olmak istiyordu.

University College London’da İngiliz Edebiyatı bölümünü okurken birçok kısa film çekme imkânı yakalasa da, 1998 yılında ilk filmi Following ile kendini göstermeyi başardı. Londra’daki evine hırsız girdikten sonra, bu konu üzerinde yoğun olarak düşünen yönetmen; ilk filminde işsiz bir yazarın tıpkı bir hırsız gibi gizlice insanların evine girip, yaşamlarının ayrıntılarını öğrenmesini anlatıyor.

Following filminin ardından 4.5 milyon dolarlık bütçeye sahip Memento filmi ile başarılı bir çıkış yakaladı. Galasını Eylül 2000’de Venedik Uluslararası Film Festivali’nde yaptı. Akademi ve Altın Küre adaylığı ile gişede ve eleştirel anlamda birçok başarı yakalayan bir film oldu.

Adını; Inception, Batman Begins, The Dark Knight, The Dark Knight Rises, Ghajini, Prestige, Interstellar gibi filmleriyle Hollywood’a altın harflerle kazımış ünlü yönetmenin yeni filmi, yine IMAX formatında vizyona girecek. Birçok filmi gibi son filmi “Dunkirk” de IMAX formatında gösterime girmiş ve tüm dünyada 526 milyon dolar gişe hasılatı yapmıştı. Ayrıca on filmiyle 4.7 milyar doların üstünde gişe hasılatı yapan ünlü yönetmenin, merakla beklenen yeni filminin de aynı başarıyı elde edeceğinden hiç kuşku yok.

Filmin adı, konusu ve türünü sır gibi saklayan usta yönetmen, geçtiğimiz günlerde John David Washington’ın filmde başrol oynayacağını resmi olarak duyurdu. Kendisini ilk kez Malcolm X filmi ile tanıdığımız Washington, Love Beats Rhymes, Monsters and Men, The Old Man & The Gun gibi filmlerde rol aldı. BlacKkKlansman filmi ile de oyunculuk kariyerinde zirveye ulaşmış olan başarılı oyuncu son olarak Ballers dizisinde yer almıştı.

Filmde ki diğer başroller ise; Twilight serisinin yakışıklı oyuncusu Robert Pattinson ve The Great Gatsby filminden hatırlayacağımız, Elizabeth Debicki gibi iki başarılı oyuncudan oluşuyor. 2019’un sonlarına doğru prodüksiyonuna başlanacak filmin, yapımcılığını ise yönetmenin kendisi ve eşi Emma Thomas üstelenecek. Başarılı yönetmenin, filminin konusu ile ilgili yapacağı açıklama ise sinemaseverler tarafından merakla bekleniyor.

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.