Cinayetlerin Kadını: Agatha Christie

Dislektik olan ve kitapları 103 dile  çevrilen bir dahi, yani tam ismiyle: Agatha Mary Clarissa Miller Christie Mollowan. Cinayet  ve polisiye  deyince aklımıza ilk gelen yazarlardan biridir Agatha. Onun hastalığı Disleksi ise dinleme, konuşma, okuma, yazma, akıl yürütme ile matematik yeteneklerinin kazanılmasında ve kullanılmasında önemli güçlüklerle kendini gösteren bir öğrenme bozukluğudur. Ve Agatha buna rağmen ününü dünya çapında duyuran bir yazar olmayı başarmıştır. Yazar İngiliz dilinde o kadar çok okunuyordur ki Shakespeare bile Agatha Christie’den sonra gelmektedir.

Agatha’nın polisiyeye karşı ilgisi ablasının ona okuduğu Sherlock Holmes romanları ile başlar gayet refah içinde bir hayat geçirirken birden arka arkaya gelen felaketler yüzünden ölüme ilgi duymaya başlar ve hayal gücünün de yardımıyla kitap yazmaya başlar. Cinayet davalarına oldukça ilgi duyan Agatha bu davaları yakından takip ederek kitapları için büyük bir malzeme toplar ve gerisi ise artık kendi hayal gücüne kalmıştır.

Christie öyle bir yazardır ki hep çelişkilerden faydalanmıştır. Kitaplarındaki katiller hem kadın hem erkektir. Bir karakteri katil diye tahmin etseniz katil bambaşka biri çıkıverir. Kitaplarında öyle noktalar vardır ki karakterlerin cinayeti itiraf ediyormuş gibi kullandığı konuşmalar ve ifadeler ile sizin aklınızı bulandırırken  birden ters köşe yapar ve olay çok farklı yerlere gelir.

Agatha, zıtlıkların yazarıdır ve bunun en önemli kanıtlarından biri de ölümsüz karakteri Hercule Poirottur. Çünkü Hercule Poirot ismini mitolojinin  en güçlülerinden biri olan Herkül’den almıştır fakat Hercule Poirot tıknaz ve çelimsiz bir dedektiftir.

Lakin cinayetleri çözme ve katili zekice yakalama ustası Poirot,  gri hücreler sözüyle akıllarda kalmış ve oldukça zeki bir karakter olarak gönlümüze taht kurmuştur.

 En sevdiği öldürme biçimi : Zehir

Agatha, genel olarak cinayete kurban giden karakterlerini zehirleyerek öldürüyordu ve sıkı Agatha takipçileri çok çeşitli zehir türlerini de yazarın kitaplarıyla birlikte öğreniyordu. Hatta yazarın kitaplarında zehir ve etkileri o kadar ustacadır ki patoloji uzmanları bile Agatha’nın kitaplarından yararlanmışlardır.  Agatha’nın kitaplarını okuyan okurlarında bildiği üzere genelde boyundan gizlice vurulan zehirli iğneler Agatha’nın favorileridir.

Ölüm Düşesi

Evet yanlış okumadınız Agatha’nın lakaplarından yalnızca biri. Ölüm Düşesidir.

66 dedektif romanı, 150 kısa öyküsü ve 20’nin üstünde oyunu bulunan Agatha adeta disleksiye meydan okuyor ününe ün katmakla kalmayıp alanının en iyileri arasına adını altın harflerle yazdırıyordu. Ölüm düşesi ardından bizler için birçok kitap, öykü ve sahnelen tiyatro eseri bırakmıştır. Agatha’nın en favori kitaplarına değinecek olursak bunların başında sonucuna çok şaşıracağınız ve şiiri ile aklınızda derin izler bırakacak bir yapıt olan, 10 Küçük Zenci gelmektedir. İkinci olarak bir profesörün hakkında kitap dahi yazdığı eseri Roger Ackroyd Cinayeti gelmektedir. Cinayet İlanı ve Doğu Ekspresinde Cinayet şeklinde giden liste de Agatha kendi yapıtlarından en çok sevdiklerini bu şekilde sıralamıştır.

 

Son olarak da yazımızı 10 Küçük Zenci şiiri ile bitirelim. 10 Küçük Zenci kitabının en büyük ipucu ile.

10 Küçük Zenci

On küçük zenci yemeğe gitti,

Birisi kendisini boğdu ve kaldı dokuz.

Dokuz küçük zenci çok geç kalktı,

biri uyuyakaldı, kaldı sekiz.

Sekiz küçük zenci Devon’da geziye çıktı,

Biri kayboldu, kaldı yedi.

Yedi küçük zenci odun kırdı,

biri kendisini kesti, kaldı altı.

Altı küçük zenci kovanla oynadı,

bir balarısı, içlerinden birini soktu, kaldı beş.

Beş küçük zenci mahkemeye gitti,

Biri idam cezası aldı, kaldı dört.

Dört küçük zenci denize gitti,

Birini balık yuttu, kaldı üç.

Üç küçük zenci hayvanat bahçesine gitti,

Birine ayı sarıldı, kaldı iki.

İki küçük zenci güneş altında oturdu,

Biri güneşte kızardı, kaldı bir.

Bir küçük Kızılderili tek başına kaldı.

Gidip kendisini astı ve hiçbiri kalmadı.

 

Berna Sakman

Psikolojik Danışman
Sanat Karavanı Yazarı

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.